Venäjä surkastuu -ei kykene hallitsemaan maa-alueitaan

Anonyymi-ap

Venäjällä kuolleisuus on ylittänyt syntyvyyden lähes yhtäjaksoisesti jo noin kolme vuosikymmentä – poikkeuksena olivat vain vuodet 2013–2015.

Venäjän oma kokonaishedelmällisyys lienee virallisten tietojen mukaan noin 1,4 lasta naista kohden, selvästi alle väestön uusiutumisen edellyttämän noin 2,1:n tason.
Vuonna 2024 maan luonnollinen väestötappio – kuolleet miinus syntyneet – oli jo noin 596 000 henkeä, viidenneksen enemmän kuin vuotta aiemmin.

Venäjän väkiluku on vähintään pitkäaikaisessa tai jopa pysyvässä laskussa, moskovalainen väestötieteilijä Juri Krupnov toteaa Business Gazetan julkaisemassa artikkelissa. Hän katsoo Venäjän väestökehityksen itse asiassa kääntyneen kohti katastrofia jo vuonna 1964, mutta silloin sen enempää Neuvostoliiton kuin Venäjän osatasavallan johtajat eivät sitä tunnustaneet.

Tilanteen seuraukset Venäjän väestörakenteelle, taloudelle ja kansalliselle turvallisuudelle ovat dramaattisia ja vain kärjistyvät ajan myötä. Trendi on Krupnovin mielestä niin jyrkkä, että mitkään yksittäiset toimet, kuten synnyttäneiden naisten palkitseminen, eivät voi sitä enää muuksi muuttaa.

Syntyvyyden palauttaminen nousu-uralle edellyttäisi hänen mukaansa valtavia rahasummia, sosiaalisia kannustimia ja perustavanlaatuista yhteiskunnallista asennemuutosta takaisin kohti monilapsisia perheitä.

Mikäli käännettä ei tapahdu, Venäjä surkastuu eikä kykene enää hallitsemaan nykyistä maa-aluettaan, Krupnov painottaa.

14

53

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Meiän ei pittäs estää persujen menoa sinne .

    • Anonyymi00002

      Miksi sotii Ukrainassa ?
      Maata ja luonnonvaroja ei tarvitse.
      Yrittääkö vain orjuuttaa ukrainan kansan sotimalla. Eikö kolonialismi pitänyt jo olla mennyttä aikaa.
      - eikö ne vieläkään opi

      • Anonyymi00003

        Ryssä on helvetin huono oppimaan ihmisten tapoja.


    • Anonyymi00004

      Saihan ne Anon ja Bäckmanin. Voimme lähettää lisää samankaltaisia. Ihan mielellään sitä myt sen verran naapuria autetaan.

    • Anonyymi00005

      Eihän Venäjä surkastu, se on jopa lisännyt maa-alueitaan.

      • Anonyymi00008

        Ei pysty niitä hallitsemaan ---> surkastuu


      • Saksa lisäsi hyvin paljon enemmän omiaan 1939-43. Ei olisi senkään kannattanut.


    • Anonyymi00006

      Väkimäärä vähenee, talous taantuu, älymystö karkaa, polttoaine loppuu, lentokoneet tippuu, pörssi romahtaa, investoinnit kuihtuu ...
      Venäjä surkastuu.

    • Anonyymi00007

      Jotakin on tekeillä Moskovan kaduilla...

      Sopimussotilaiden värväys on kiihtynyt selvästi.
      Kirjeenvaihtaja Maarit Uber raportoi uusista värväyspisteistä ja mainoksista eri puolilla Venäjän pääkaupunkia.
      Liikekannallepanosta huhutaan nyt poikkeuksellisen paljon.
      Moskovalaismarketin pihalla jaetaan rintamalla tarvittavaa varustusta.

      Venäjä suunnittelee jopa noin 300 000 ihmisen lisämobilisointia kuluvan vuoden aikana ja toista mokomaa vuonna 2027.

      Presidentti Vladimir Putin on kuitannut väitteet ”täytenä hölynpölynä”, mikä tietysti merkitsee sitä, että mobilisointi on jo hiljalleen alkanut.

    • Anonyymi00009

      Aika turhaa jauhantaa, Ukit on proxy nato sotansa hävinnyt.

      • Anonyymi00013

        Onko tuo tiltun vikinää vai kärpäsen surinaa, jotakin täysin merkityksetöntä kuitenkin.


    • Anonyymi00010

      Venäjä on sotansa hävinnyt, siitä ei ole kahta sanaa.

    • Anonyymi00011

      Kun miettii Venäjän tappioita, niin pitäisi olla voittanut, että sitä voisi pitää voittona? 😮

    • Anonyymi00012

      Joo, me voitettiin peli. Tähtihyökkääjä halvaantui, pari miestä katkaisi koipensa, muutama polvi pyörähti kuin kanalla. Pari ukkoa sai sellaisen täräyksen, että ovat vieläkin taju kankaalla. Pienemmistä vammoista nyt puhumattakaan. Mutta me voitettiin! Ehkä päästään jopa mitalipeleihin 🙂.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      67
      768
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      732
    3. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      696
    4. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      129
      649
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      589
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      589
    7. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      483
    8. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      469
    9. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      468
    10. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      26
      465
    11. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    12. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      405
    13. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      66
      405
    14. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      398
    15. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      64
      384
    16. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      58
      377
    17. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    18. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      34
      364
    19. 32
      361
    20. Jää tyhjää tila

      Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.
      Ähtäri
      24
      359
    Aihe