Minua aina pistää silmään nämä "erään tutkimuksen mukaan". MIstä ihmeestä nämä "tutkimukset" aina pullahtavat? MIten ihmeessä ihmiset muistavat detaljeja tarkkoine prosenttilukuineen? Lainaavatko he yksittäistä tiedonmurua laajemmasta kokonaisuudesta siten, että tutkimuksen varsinainen asia vääristyy?
Viimeksi nämä asiat häiritsivät minua, kun luin Eeva Biudetin kommentit eduskunnassa vellovasta sovinismista. Sinänsä asia on helppo uskoa, koska paikka mies-ja naisverkostoineen vaikuttaa melkoiselta sukupuolien taistelutantereelta. Mutta sitten se hänen kommenttinsa: "Erään ruotsalaisen tutkimuksen mukaan nainen koetaan agressiiviseksi, mikäli hän täyttää 30 % keskustelualueestaan, naisen odotetaan vaikenevan". Siis mitä?!
Ymmärsin, että tämän mukaan nainen joka saapuu aamulla kahvioon joka on täynnö ihmisiä kälättää suurimman osan aikaa, koetaan agressiiviseksi. Jaahas. Onko tämä nyt sitten koko totuus asiasta vai miten asia on miesten kohdalla? Miten asiaan vaikuttaa kulttuuri jne. MIten asia on oikein mitattu. Miten tällaisessa tilanteessa huomioidaan keskustelun sävy, puhujan persoonallisuus jne. Entä sama asia miesten kohdalla? MItä he ovat, hölöttäjiä?
Jatkuvaa höpötystä ja sosiaalisilla taidoilla loistamista ei yleensä suomalaisessa kulttuurissa arvosteta läheskään samalla tavalla kuin vaikka Ruotsissa, Jenkeistä puhumattakaan. Näkemättä tutkimusta voisin sanoa, että jos 30 % puhetilasta käyttävää ruotsalaista naista pidetään agressiivisena (?) niin suomalaista miestä samassa tilanteessa pidetään hölöttäjänä, tyhjänpuhujana ja jonkin sortin narsistina.
Mutta, mutta... kun tällaisesta "tutkimuksesta" napataan naisten osuus irti, voidaan sitä taas näppärästi käyttää uhrimyytin pönkittämiseen.
Mitäs luulette, mikäs ruotsalainen taho tutkii tällaista asiaa, kuin "odotukset naisen vaikenemiseen sosiaalisissa kohtaamisissa" ;)
MIstä ne tempoo näitä "tutkimuksia"
17
1073
Vastaukset
- avecMaria
Yhteenkuulumattomien suureiden vertaaminen toisiinsa on kivaa.:) Suosittua ainakin täällä.
Tilastojen väärintulkintaa, johon sortuu kyllä ammattilainenkin, miksei sitten myös tavisfeministi?
Toisaalta kyseessä voi olla myös ad hoc väite... - jorojukka-kukka
Veikkaanpa, että naisen keskustelu häiritsee asiakeskustelujen osalta jo siinä 30 % kieppeillä, vähintään, mutta kahvipöytäänhän ääntä mahtuu, varsinkin jos aiheet pysyvät perinteisissä.
- Jack
"Veikkaanpa, että naisen keskustelu häiritsee asiakeskustelujen osalta jo siinä 30 % kieppeillä"
No minä veikkaan myös:
Jospa sinusta vain tuntuu siltä.
Jospa sinusta tuntuu siltä omalla kohdallasi?
Miten muuten tutkisit asiaa luotettavasti?
Mutta mistä ihmeestä ne aina taikovat näitä "tutkimuksia" sillee sopivasti esille, mistä ne keksivät näitä lainauksia? - jorojukka-kukka
Jack kirjoitti:
"Veikkaanpa, että naisen keskustelu häiritsee asiakeskustelujen osalta jo siinä 30 % kieppeillä"
No minä veikkaan myös:
Jospa sinusta vain tuntuu siltä.
Jospa sinusta tuntuu siltä omalla kohdallasi?
Miten muuten tutkisit asiaa luotettavasti?
Mutta mistä ihmeestä ne aina taikovat näitä "tutkimuksia" sillee sopivasti esille, mistä ne keksivät näitä lainauksia?Otetaan argumentit pöytään, jos et sattunut sitä tietämään.
- Jack
jorojukka-kukka kirjoitti:
Otetaan argumentit pöytään, jos et sattunut sitä tietämään.
Jaaha, mistä nyt tuulee?
- c o r e
jorojukka-kukka kirjoitti:
Otetaan argumentit pöytään, jos et sattunut sitä tietämään.
taisit sinäkin uskoa tuon 30% väitteen ??!
Nykyään iso osa hutkimuksista on aika heppoisia. Pelkästään kysymyksien asettelulla voidaan ohjata lopputulosta todella paljon. Lisäksi kun osataan valita sopiva kohderyhmä tutkimukselle niin värittää se myös "tuloksia"
Sitten alkaa olla uskottavuutta kun monta tahoa on päässyt samanlaisiin johtopäätöksiin tutkimuksissaan.
Ja miksi ei saisi kokea aggressiiviseksi ?! Saa naisetkin kokea miehet aggressiivisiksi jos hölöttävät enemmän kuin "30%", ei paljon haittaa miehiä.
- mez-o
"Minua aina pistää silmään nämä "erään tutkimuksen mukaan". MIstä ihmeestä nämä "tutkimukset" aina pullahtavat?"
Vastaanpa nyt vain tuohon, koska käytin itse juuri tuota lausetta "susitukimuksista".
Esimerkikisi vakavasti otettavien päivälehtien toimittajat eivät voi esittää mitä tahansa lukemia jutuissaan käsiteltävänä olevan aiheen yhteydessä, vaan lukemien ja prosenttien on perustuttava olemassa oleviin tilastoihin tai tutkittuun tietoon.
Toisin sanoen, samaiset päivälehdet ovat jokamiehen ja naisen hyvä ensikäden lähde saada suuntaa antavaa tietoa tilastoista ja tutkimuksista.
Tähän voi tietysti esittää jatkokysymyksen perustuvatko lehden tiedot luotettaviin lähteisiin (jne) - elämmehän informaato/tietoyhteiskunnassa ja tietoa tulvii joka suunnasta. Mutta se on jo sitten toisen keskustelun paikka.- avecMaria
Mikä estää "vakavasti otettavien" lehtien päätoimittajaa ottamasta alansa asiantuntijalta epäpätevästi todistettua matskua vastaan? Toimittajankin pitäisi tällöin olla alan asiantuntija, tutkija.
Luotettavuus lähteissä on sama. Kuka määrittelee sen totuuden? Kenen totuus on "tosin"? - Jack
vaan Eva Biudet heitti tämän "ruotsalaisen tutkimustuloksen" Hesarin ja Iltiksen haastattelussa. Lehti ei niin väittänyt vaan hän.
- mez-o
Jack kirjoitti:
vaan Eva Biudet heitti tämän "ruotsalaisen tutkimustuloksen" Hesarin ja Iltiksen haastattelussa. Lehti ei niin väittänyt vaan hän.
"Erään ruotsalaisen tutkimuksen mukaan nainen koetaan agressiiviseksi, mikäli hän täyttää 30 % keskustelualueestaan, naisen odotetaan vaikenevan". Siis mitä?!"
Luin tämän saman jutun Hesarista tässä taannoin. Mutta en tiedä siitä sen enempää joten minun on siitä turha enempää jatkaa.
Tuossa edellisessä kommentissani painotin lähinnä toimittajin vastuuta pyrkiä totuudellisuuteen ammatissaan ja antaa tutkimuksiin perustuvaa tietoa julkisuuteen, silloin kun sellaista asian tiimoilta on saatavilla.
- Antsu
Minä teen politiikan nettipalstalla "gallupin". Kysymys voisi olla vaikka "Onko Pentti Arajärvi ärsyttävä tyyppi?"
Saan neljä vastausta. Kolme niistä on myöntäviä, yksi pelkästään vaikeaselkoinen.
Tutkimus on siis tehty! Sitten uudella nickillä uudelle palstalle (vaikka tänne feminismiin) julistamaan, että TUTKIMUKSEN MUKAAN 75% kansasta vastustaa Tarja Halosen uudelleenvalintaa, että repikää siitä femakot!
Tutkimus on epätieteellistäkin epätieteellisempi, tarkoitushakuistakin tarkoitushakuisempi, mutta väliäkös hällä. Eikös se noin kuitenkin mene: parhaiten tästä julkisuudessa patsastelevasta Arajärvestä pääsee, kun passittaa hänen aviopuolisonsa ulos Linnasta!- mez-o
Hyvä (ääri)esimerkki Antsu kyyseenalaisin keinoin tehdystä mielipidekyselystä jolla ehkä on tarkoitus päästä haluttuun poliittiseen päämäärään.
On hyvä, että kouluissa nykyisin opetetaan mediakasvatusta. Lähdekriittisyys lisääntyy, eikä ihmiset enää ole niin helposti nenästä vedettävissä. - Antsu
mez-o kirjoitti:
Hyvä (ääri)esimerkki Antsu kyyseenalaisin keinoin tehdystä mielipidekyselystä jolla ehkä on tarkoitus päästä haluttuun poliittiseen päämäärään.
On hyvä, että kouluissa nykyisin opetetaan mediakasvatusta. Lähdekriittisyys lisääntyy, eikä ihmiset enää ole niin helposti nenästä vedettävissä.Olen samaa mieltä kanssasi! Median ote ihmisistä on nykyään päästä varpaisiin ja aamusta yöhön. Siihen on osattava suhtautua ja varautua, ettei se orjuuta eikä vieraannuta.
Toisikseen... Hesarin verkkokeskustelussa äskettäin eräs kirjoittaja tuskaili, ettei pääkaupungista löydä edes putkiasentajaa, vaikka tarve on todellinen ja kiireellinen! Lisäsipä vielä, että kaikenlaista medialukutaitoa kyllä harjoitellaan, mutta entäs kun vesijohto vuotaa lattialle? - mez-o
Antsu kirjoitti:
Olen samaa mieltä kanssasi! Median ote ihmisistä on nykyään päästä varpaisiin ja aamusta yöhön. Siihen on osattava suhtautua ja varautua, ettei se orjuuta eikä vieraannuta.
Toisikseen... Hesarin verkkokeskustelussa äskettäin eräs kirjoittaja tuskaili, ettei pääkaupungista löydä edes putkiasentajaa, vaikka tarve on todellinen ja kiireellinen! Lisäsipä vielä, että kaikenlaista medialukutaitoa kyllä harjoitellaan, mutta entäs kun vesijohto vuotaa lattialle?Tänään A-plussassa 21.10 puhutaan mediakasvatuksesta.
- IsoPahaMies
epäilevä tuomas... Näinhän se menee, "naisasialiittoxx tilaaman tutkimuksen mukaan 75% suomalaisista katsoo naisen aseman olevan miestä huonompi. Tämän johdosta esitetään...."
Eli miten ihmeessä nämät löytävät aina tutkimuksen mikä tukee heidän sanomaansa - vai olisiko sittenkin niin että sen lauluja laulat kenen leipää syöt? nyt ei ole mikään uusi eikä ainoa tutkimus aiheesta. Niitä on vaikka kuinka paljon, ja tulokset ovat saman suuntaisia.
Sitten kun minulla on aikaa, vaikkapa viikon lopulla, voin kaivaa sinulle ihan tarkat viitteet erinäisistä tutkimuksista, jos asia kerran noin paljon kiinnostaa. Sosiolingvistiset tutkimukset sekä ulkomailla että kotimaassa ovat osoittaneet, että jos vaikka tv-keskustelussa nainen on äänessä 40 % ajasta ja mies 60 %, jälkeenpäin ihmisiltä kysyttäessä he ovat sitä mieltä, että mies ei saanut naiselta suunvuoroa. Samoin keskeyttämisten suhteen. Näitä on tutkittu Suomessa vaalikeskusteluista ja mm. Lenita Airiston tekemästä tv-haastattelusta, olisiko ollut Hiidenmaa.
Yleisesti mies saa keskeyttää naisen useita kertoja keskustelussa ilman että se jää mitenkään kuulijan mieleen. Mutta nainen, joka keskeyttää miehen vaikka vain kerrankin, jää mieleen päällepuhujana ja keskeyttäjänä.- Piratismista on hyötyäkin
mutta juuri tuolla iltasanomissakin on seuraava "uutinen":
" Ohjelmistopiratismin kitkeminen toisi Suomeen tuhansia työpaikkoja. Ohjelmistovalmistajien etujärjestön Business Software Alliancen tutkimuksen mukaan..."
Jos ei olisi piratismia ei olisi windowskaan läheskään näin ylivoimainen käyttis. Puoliakaan niitä ohjelmia mitä piraattikopioina on hankittu ei hankittaisi ostamalla.
Vähän sama kuin väitetään että netistä imutettu mp3 on artistin pussista pois, suurinta osaa ei ikinä kuitenkaan ostettaisi. USA:kin levymyynti vain kasvaa vuosi vuodelta piratismista huolimatta. Kauhea älämölö ja sen perusteella suomessakin kerätään jotain pirun "kasettimaksua" tyhjistä dvd ja cd-levyistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2243302- 582796
Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk172429Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I202409Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve701899Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä841830Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401802Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro161779Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.841632Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli65955