Suomen hallitus on keksinyt oivan tavan saada aikaiseksi lisää Jokelan kaltaisia murhenäytelmiä. Tehdään vaan lisää "väliaikaisia" lakeja, joilla pakotetaan ihminen tekemään työtä johon ei ole tyytyväinen. Suomi alkaa vaikuttaa ihan Kuubalta. Isoveli määrää mitä teet, missä teet, koska teet, kuinka teet jne. Onko koko Suomen kansa mukana BB:ssä?
Pakottaminen johonkin on omiaan lisäämään ihan missä olosuhteissa hyvänsä väkivaltaa. Jossain vaiheessa jollain palaa päreet. Eikö Suomi olekaan enää vapaa maa? Hoitajien pakottaminen töihin on vain alku jotain suurempaa. Olkoonkin, että hoitajia tarvitaan, mutta kun "pahalle" antaa pikkusormen... Kysymys on periaatteesta. Jatkossa hallituksen on niin hyvä vedota, että sillonkin tehtiin niin jne.
Isoveli valvoo
5
194
Vastaukset
- jsjsnsns
kuubassa ihmiset ovat iloisia ja sosiaalisia, eivätkä skitsofreenikkoja pelkopotilaita kuten suomessa. Täällä moraalisäännöt jotka normiksi koetaan ohjaavat jäykästi elämäämme ja kuvittelemme sen olevan oikein ja vapautta sen että voimme kuluttaa mielinmäärin..
En ole missäänpäin maailmaa tavannut KOSKAAN niin iloisia ihmisiä kuin kuubassa.- jiitu
Taidat olla itsekin kuubalainen iloinen kommari, jos et kerran ole skitso pelkopotilas. Kuubalaisen on pakko olla iloinen, tai lähtee henki. Suomessa voi vielä murjottaa. Toistaiseksi ei vielä lähde siitä henki. Tai sit sä oot skitso, kun kuvittelet kaikkea ja pyytelet anteeksi, vaikket oo mitään tehnykään mulle. Sekin taitaa kuulua suomalaiseen luonteenpiirteeseen. Kuluttaminenkin taitaa olla lähellä sun sydäntä, kun otat asian heti puheeksi.
- Ruoskaa tuollaisille runkuille
Saatanan paskat KIRISTÄÄ jättämällä avuntarvitsijat heitteille.
Toisaalta pj. vaikuttaa ihan edustamaltaan porukalta.
Tyhmiä ovat kuin saappaat ja luulevat vielä olevansa jotain kun on koulujakin käyty.
Jos järkeä olisi, niin toisen ammatin olisivat valinneet.
Vielä puuttuu mielenosoitus eduskuntatalon edessä kyltit kädessä.
24% .... painuisivat vittuun täältä.- jiitu
Joitain voi näköjään naruttaa ja kyykyttää mennen tullen. Säälittävää, ettei kaikilla ihmisillä ole enää omaa tahtoa ja omia aivoja.
Em. mielipiteet voi kirjoitella toisen otsikon alle, täällä ei ketään kiinnosta Tehyn kiista. Alkuperäisessä viestissä puhutaan periaatteesta.
P.S. Sitä vittuun painumistahan hoitajat käsittääkseni yrittävät, mutta hallitus yrittää sen väkisin estää. Kummasti tuntuvat nämä kouluja käymättömät tyhmät saappaat olevan tarpeellisia, uudelleenkoulutukseenkaan ei edes päästetä. Tarvitaan muttei olla valmiita palveluksista maksamaan. Kuulostaa orjuudelta. jiitu kirjoitti:
Joitain voi näköjään naruttaa ja kyykyttää mennen tullen. Säälittävää, ettei kaikilla ihmisillä ole enää omaa tahtoa ja omia aivoja.
Em. mielipiteet voi kirjoitella toisen otsikon alle, täällä ei ketään kiinnosta Tehyn kiista. Alkuperäisessä viestissä puhutaan periaatteesta.
P.S. Sitä vittuun painumistahan hoitajat käsittääkseni yrittävät, mutta hallitus yrittää sen väkisin estää. Kummasti tuntuvat nämä kouluja käymättömät tyhmät saappaat olevan tarpeellisia, uudelleenkoulutukseenkaan ei edes päästetä. Tarvitaan muttei olla valmiita palveluksista maksamaan. Kuulostaa orjuudelta.Hoitsut on keskipalkkaisia Suomessa. Mikäli taas puhutaan periaatteesta, onko pakkokeinot sallittuja, niin mielestäni, jos toinen osapuoli on alkanut ensin kiristämällä vaatimaan lisää palkkaa, voidaan siinä tapauksessa käyttää pakkolakia. Tehyn toiminnassa on kuitenkin ihmishenget kyseessä, eikä pelkkä raha, mikä erottaa sen tavallisesta työtaistelusta.Tehyssä on korostettu, että hallitus vastaa potilasturvallisuudesta ja valtio nyt turvaa sitä tälläisellä toimenpiteellä.Sitä saivat mitä tilasivat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1011805- 591180
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4581148- 1701053
- 58831
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132827Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä49776- 84773
- 51718
- 57681