Onkohan sille mitään syytä että miksi Molotovia ei "puhdistettu" vaikka kyseinen henkilö oli jatkuvasti tekemisissä ulkomaalaisten poliitikkojen kanssa. Stalinhan oli hirveän paranoidi ja monet neuvostoliittolaiset (ne harvat) jotka edes pääsivät ulkomailla käymään eivät selvinnet välttämättä hengissä kovin pitkään kun pääsivat kotiin.
Myös se että Otto-Villeä ei tapettu on minusta melko kummallista.
Molotov ja puhdistukset
12
222
Vastaukset
Molemmat ehkä osasivat heiluttaa häntää ja nuolla isäntänsä kättä juuri sopivasti: siten, että täydellinen kuuliaisuus tuli ilmi mutta ei niin innokkaasti, että vainoharhainen ja ihmisyydestä täysin vieraantunut pomonsa olisi käynyt epäluuloiseksi. Berija oli myös yksi selviytyjistä, joka tosin liikaa tietävänä, vailla ystäviä, potentiaalisesti kunnianhimoisena sekä aivan liian vaarallisena psykopaattina "hoidettiin" heti Stalinin kuoltua .
- ja tuohon
Joo ei noihin paikkoihin pääse kiinni ellei osaa sumplia ja tanssia. Ehkä molotov oli poliittisen venkoilun suurmestari. Tiesi tarkkaan mistä nuollaan ja kuinka paljon. Syrjäytetyksi ja merkityksettömiin hommiin joutui hänkin mutta kuoli vanhana miehenä mihin ei moni muu vallankumous johtaja pystynyt.
- Eukkonsa ym
Oli pallo jalassa tuossa järjestelmässä kaikilla.
- Rateki
oli minusta todella kummallista. Ulkomaalaistaustainen mies NL:lle vihamielisestä maasta, ja joka ei (vaimonsa muistelmien mukaan) puhunut edes kovin hyvää venättä. Taisi olla ainoita suomalaisia aatteen miehiä jotka jyrän alle joutumisen välttivät. Ilmeisesti todellinen opportunisti ja selviytymisen mestari.
- mestari,
ja ainoa suomalainen vieraan maan presidentti. Tosin Karjalassa puhutaan puhemiehestä.
- selviytymisen
mestari, kirjoitti:
ja ainoa suomalainen vieraan maan presidentti. Tosin Karjalassa puhutaan puhemiehestä.
salaisuudeksi on mainittu myös seuraavaa:
Hän oli harmiton, kutakuinkin yhdentekevä
- Jaskamurtomäki
Otto - Ville hankkiutui tehtäviin, joissa ei ollut vaaraksi Stalinille. Pelkäsi häntä niinkuin muutkin. Eiköhän hänenkin kaulansa ollut muutaman kerran katkolla.
Omaatuntoa hänellä ei liene ollut minkäänlaista. Oman vaimonsa antoi mennä Siperiaan. Ohjasi kylmästi suomalaisten vastustajiensa tappamisen.
Eiköhän sellainen toiminta ollut kunniaksi Stalinin silmissä.- mummiälestä
Itse olisin Stalinina ajatellut että kun mies on valmis sormeaan nostamatta hyväksymään vanhojen toveriensa ja vaimonsa uhraamisen ollakseen mieliksi sen hetkiselle vallanpitäjälle, hän saattaisi toimia yhtä opportunistisesti nykyistä isäntäänsä vastaan heti jos tuuli kääntyy. Ja ei kun Gulagiin.
Minulle on jäänyt semmoinen käsitys, että Molotovin vaimo olisi ollut vankileirillä, mutta en osaa täsmentää sen paremmin. Joka tapauksessa Stalin aivan tietoisesti piti Molotovin nöyränä sillä menetelmällä, että vaimolle voisi milloin tahansa "käydä huonosti". Nähtävästi Stalin varmisti niin menettelemällä oman selustansa Molotovin osalta, eikä katsonut tarpeelliseksi likvitoida Molotovia.
- Staalin
ylipäätään sai ympärilleen jeesmiehiä. Koska milloin tahansa läheisinkin mies saattoi joutua Lubjankaan, ja perhe leireille, aina pelko persuksissa. Luulisi ettei homma paljoa motivoinut. Ja luulisi myös että koko äijään olisi aika kollektiivisesti kyllästytty ja laitettu maistamaan omia lääkkeitään.
- truthandnothingbutthe
Viktor Suvorov, Spetsnaz - The Story of the Soviet SAS, Grafton Books 1989, s.29-31: "Vuodesta 1921 Kuusisen ura oli tiiviisti kytköksissä armeijan tiedustelupalveluun. 1930-luvun puolessa välissä hän nousi Razveduprin (GRU, sotilastiedustelu) johtoon.
Jo kesällä 1918 Pietarissa oli perustettu uspeerikoulu Suomen Puna-armeijan miehiä varten. Myöhemmin tästä koulusta tehtiin Kansainvälinen Sotilasakatemia, joka toimi mm. terroristien korkeimpana koulutuskeskuksena.
Terijoen hallitukseen kuului Kuusisen lisäksi Tuure Lehen, KNVD:n pelätty kuulustelija, sekä Axel Anttila, sotilastiedustelu GRU:sta.
Myöhemmin Kuusinen nousi Neuvostoliiton kommunistisen puolueen keskuskomitean Hallinnollisten elinten osaston johtajaksi. Tämä virasto johti KAIKKIA vakoilu- ja terroriorganisaatioita Neuvostoliitossa, sekä johti oikeuslaitosta, vankiloita ja keskitysleirejä jne.
Meillä Suomessa ei ole koskaan oikein ymmärretty sitä tosiasiaa, että Otto-Ville Kuusinen oli yksi Stalinin tukijoista ja terrorin luojista ja toimeenpanijoista. Hän ei ollut "vaaraton" Kominternin puiseva puheenjohtaja, vaan yksi avainhenkilöistä Neuvostoliiton sortokoneistossa.
Molotovin, Hrustshevin ja Lazar Kaganovishin ohella hän oli yksi niistä miehistä, jotka mahdollistivat miljoonien ihmisten murhaamisen. Hän kuului myös porukkaan, joka jallitti Lavrenti Berijan valtataistelussa pahemman kerran.
Kuusinen oli yksi Neuvostoliiton mahtavimmista miehistä kuolemaansa saakka, hänet haudattiin Kremlin muuriin muiden neuvostojohtajien vierelle, ja häntä pidettiin Kremlin harmaana eminenssinä, joka hääri kulissien takana kaikenlaista.
Historian kiistatta vaikutusvaltaisin ja kauhein suomalainen. - yksinkertaista
Ei tuossa mitään ihmeellistä ole. Perskärpäsiä jotka yrittää tehdä vaikutusta ylempiinsä tai aja omia agendojaan on ollut läpi historian ja tulee olemaan tästä eteenpäinkin. Sama dynamiikka toimii yhteiskunnan katolla ja pohjalla. Katolla vaan panokset on kovempia ja toimet sen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a647174Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2345941Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,764562Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1073801Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii742956Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut662937Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1192630SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het292092Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621937Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2551841