Maha kipua/ valkoisia täpliä.

Niina-

Minulla on ollut maha kipeänä yli puoli vuotta, tutkimuksiakin on tehty mutta ei ole saatu selville mistä maha kipu voisi johtua. Yksi lääkäri sanoi että on "ärtyneensuolen oire yhtymä" ja antoikin lääkkeet mutta eipä ole tehonnut.
Sitten minulle on ilmestynyt muutama valkoinen "täplä" mahaan,onko kenelläkään samallaisia oireita? Välillä maha kipu on poissa ja välillä taas ihan sietämätön!

8

388

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niina-

      Ala mahasta enimmäkseen on kipeänä ja välillä tuikkii ylä/ vasemmalle puolelle.Ala selkään myös käy mahakivun yhteydessä.
      Minulta on ultrattu maha ja otettu kokeita mutta ei näkynyt mitään..
      Auttakaa jos tiedätte! en kehtaa mennä enään lääkärille kun tullu ravattuu siel jo niin monesti aluksi sanoivat vaan että syödä Buranaa!

      • Paniikkipalvelu

      • perkele!!!Buranaa mahakipuun!Mulla tulee maha kipeeks jo pelkästä ajatuksesta!Jos oot käyny arvauskeskuksessa,niinku tosta vois päätellä,mee ennemmin yksityiselle sisätautilääkärille.


      • Niina-
        minttupuu kirjoitti:

        perkele!!!Buranaa mahakipuun!Mulla tulee maha kipeeks jo pelkästä ajatuksesta!Jos oot käyny arvauskeskuksessa,niinku tosta vois päätellä,mee ennemmin yksityiselle sisätautilääkärille.

        Olen käynyt myös yksityiselläkin mutta eivät löytänyt mtn. Mut onhan se kumma,ku maha on nii sairaa kipee ettei pysty olemaan mitenkää!
        Nii pakkohan sielä nyt jotaki on olla.
        Eivät vaan ole kiinostuneita tutkimaan,varmaan vasta sitten kun on kuolemankielis ni sit vast otetaan tosissaa nämäki kivut.


      • Niina- kirjoitti:

        Olen käynyt myös yksityiselläkin mutta eivät löytänyt mtn. Mut onhan se kumma,ku maha on nii sairaa kipee ettei pysty olemaan mitenkää!
        Nii pakkohan sielä nyt jotaki on olla.
        Eivät vaan ole kiinostuneita tutkimaan,varmaan vasta sitten kun on kuolemankielis ni sit vast otetaan tosissaa nämäki kivut.

        gynen puoli?Vois olla vika sieläkin?


      • Kivuton

        Tämä saattaa tuntua yllättävältä, mutta huonosti toimiva tasapainoaisti
        voi aiheuttaa erilaisia vatsavaivojakin, esim. limakalvojen ärsytystä vatsalaukussa ja suolistossa, kaasunmuodostusta, liikahappoisuutta, vatsassa olevien tahdosta riippumattomien lihasten kipuilua tai "epämääräistä" pahanolon tunnetta tai rajuakin pahoinvointia, joka tarkoittaa sitä, että keho joutuu ikäänkuin myrskyyn kovalla maalla, koska tasapainoaistin ohjauskyky on huonontunut. Pahoinvointikohtauksiin saattaa liittyä myös huimausta.

        Tasapainoaistia voidaan hoitaa asentohoidolla. Siinä käytetään liikesarjoja. jotka matkivat tasapainoaistin kaarikäytävien muotoa. Hoidon teho perustuu painovoiman hyväksikäyttöön ja sen välitön vaikutus on lihasten rentoutuminen.
        Samalla, kun krooninen lihasjännitys vähenee, normalisoituu adrenaliinin eli ponnistushormonin eritys ja myös muiden hormonien eritys asentohoidon jatkuessa.

        Kun tasapainoaisti lakkoilee, lihasjännitys lisääntyy ja adrenaliini kiihdyttää jatkuvasti elintoimintoja. Tätä stressitilaa hillitsemään keho erittää kortisolia, joka poistaa verestä suolaa ja valkosoluja suojatakseen sydäntä liialta adrenaliinirasitukselta. "Siirtosuolan" varastoimiseen erilliseen nestekudokseen tarvitaan runsaasti nestettä, joten kortisolin lisäeritys aiheuttaa puolestaan ongelmia suola- ja nesteaineenvaihdunnassa. Näitä kuivumisesta johtuvia ärsytysoireita voi olla missä tahansa kehon osassa. Erityisen kiusallisia ne ovat kehon sisäpinnoilla, jossa kosteutta tarvitaan mm. jotta ruoansulatuskanava toimisi kunnolla. Keho varastoi siirtosuolaa myös kiteyttämällä sitä kehon eri osiin, joka sekin voi aiheuttaa ongelmia.

        Lisätietoja osoitteessa asentohoito.auttaa.fi


      • Niina--
        minttupuu kirjoitti:

        gynen puoli?Vois olla vika sieläkin?

        kun kävin yksityisellä nii ultrasivatkin ja ottivat testejä ettei ole gyne puolella mitää.


      • hylly
        Niina-- kirjoitti:

        kun kävin yksityisellä nii ultrasivatkin ja ottivat testejä ettei ole gyne puolella mitää.

        testaa helikobakteeri


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      122
      3898
    2. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      46
      3361
    3. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      36
      2667
    4. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      207
      2636
    5. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      28
      2522
    6. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?

      Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu
      Tv-sarjat
      46
      1953
    7. Kuvaile kaivattuasi kolmella emojilla.

      :) 😛😆😱
      Ikävä
      115
      1536
    8. Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!

      Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja
      Suomalaiset julkkikset
      36
      1498
    9. Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa

      Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      162
      1466
    10. Jos elämäsi ihminen

      on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt
      Ikävä
      73
      1223
    Aihe