ALKUSANAT mistä kirjasta?

*******

Huhtikuun 1 p:nä v. 1924 minun oli määrä Munchenin kansanoikeuden samana päivänä langettaman tuomion perusteella ryhtyä suorittamaan linnavankeutta Landsberg am Lechissä.
Täten minulle monien vuosien taukoamattoman toiminnan jälkeen vihdoinkin tarjoutui mahdollisuus panna alulle työ, jota monet olivat toivoneet ja jonka itse tunsin liikkeen kannalta tarkoitustaan vastaavaksi. Sen vuoksi olen päättänyt kahdessa niteessä, en ainoastaan selittää liikkeemme tarkoitusperiä, vaan myöskin piirtää kuvan sen kehityksestä. Siitä oppii enemmän kuin puhtaasti opillisesta tutkielmasta.

Tällöin minulla on myöskin
ollut tilaisuus esittää oma kehitykseni, sikäli kuin se on tarpeellista sekä ensimmäisen että toisen niteen
ymmärtämiseksi ja se voi osaltaan hajoittaa ne pahansuovat perättömät tarut, joita juutalainen
sanomalehdistö on sepittänyt minun henkilöstäni.

Tätä teostani en osoita vieraille, vaan niille liikkeen kannattajille, jotka ovat lahjoittaneet sille sydämensä ja joiden ymmärrys nyt haluaa siitä tarkempaa selkoa.

Tiedän, että ihmisiä on vaikeampi voittaa kirjoitetun kuin puhutun sanan avulla ja että tässä maailmassa on jokaisen suuren liikkeen kiittäminen kasvustaan suuria puhujia eikä suuria kirjoittajia.

Kuitenkin täytyy opin perusteet panna ainiaaksi talteen, jotta sitä voi yhtäpitävänä ja yhtäläisenä levittää kaikkialle. Näiden kahden niteen on määrä olla siinä muurikivinä, jotka liitän yhteiseen työhömme.

Landsberg am Lech,
Linnanvankeudessa.

TEKIJÄ.

4

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iyf7

      Niin? Hävittäjälentäjä Antti Rokkahan oli somali 7. sukupolvessa! Hän oli ehdottomasti paras pudottaja, mutta ei viitsinyt laskea niitä. Joku totesi jo jatkosodan alkuviikkooina, että
      "Antti on pudottanut jo sata hävittäjää, kaksi sukellusvenettä ja kokonaisen venäläisen puoluetoimiston"!

      • 20+2

        EI SINNE PÄINKÄÄN!.


    • Adolf Hitlerin "Taisteluni"-kirjasta

      • *******

        Olet lukenut kirjan. Sinun kannanottosi asioista ovat kiinnostavia ja arvostettavia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1343
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      693
    4. 50
      587
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      474
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    Aihe