ALKUSANAT mistä kirjasta?

*******

Huhtikuun 1 p:nä v. 1924 minun oli määrä Munchenin kansanoikeuden samana päivänä langettaman tuomion perusteella ryhtyä suorittamaan linnavankeutta Landsberg am Lechissä.
Täten minulle monien vuosien taukoamattoman toiminnan jälkeen vihdoinkin tarjoutui mahdollisuus panna alulle työ, jota monet olivat toivoneet ja jonka itse tunsin liikkeen kannalta tarkoitustaan vastaavaksi. Sen vuoksi olen päättänyt kahdessa niteessä, en ainoastaan selittää liikkeemme tarkoitusperiä, vaan myöskin piirtää kuvan sen kehityksestä. Siitä oppii enemmän kuin puhtaasti opillisesta tutkielmasta.

Tällöin minulla on myöskin
ollut tilaisuus esittää oma kehitykseni, sikäli kuin se on tarpeellista sekä ensimmäisen että toisen niteen
ymmärtämiseksi ja se voi osaltaan hajoittaa ne pahansuovat perättömät tarut, joita juutalainen
sanomalehdistö on sepittänyt minun henkilöstäni.

Tätä teostani en osoita vieraille, vaan niille liikkeen kannattajille, jotka ovat lahjoittaneet sille sydämensä ja joiden ymmärrys nyt haluaa siitä tarkempaa selkoa.

Tiedän, että ihmisiä on vaikeampi voittaa kirjoitetun kuin puhutun sanan avulla ja että tässä maailmassa on jokaisen suuren liikkeen kiittäminen kasvustaan suuria puhujia eikä suuria kirjoittajia.

Kuitenkin täytyy opin perusteet panna ainiaaksi talteen, jotta sitä voi yhtäpitävänä ja yhtäläisenä levittää kaikkialle. Näiden kahden niteen on määrä olla siinä muurikivinä, jotka liitän yhteiseen työhömme.

Landsberg am Lech,
Linnanvankeudessa.

TEKIJÄ.

4

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iyf7

      Niin? Hävittäjälentäjä Antti Rokkahan oli somali 7. sukupolvessa! Hän oli ehdottomasti paras pudottaja, mutta ei viitsinyt laskea niitä. Joku totesi jo jatkosodan alkuviikkooina, että
      "Antti on pudottanut jo sata hävittäjää, kaksi sukellusvenettä ja kokonaisen venäläisen puoluetoimiston"!

      • 20+2

        EI SINNE PÄINKÄÄN!.


    • Adolf Hitlerin "Taisteluni"-kirjasta

      • *******

        Olet lukenut kirjan. Sinun kannanottosi asioista ovat kiinnostavia ja arvostettavia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      239
      45198
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25976
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      323
      15654
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      164
      10791
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9481
    7. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      9383
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8468
    9. 242
      6814
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      221
      6476
    Aihe