Viapori

Koululainen

Ketkä rakensivat Viaporin?

Se rakennettiin Augustin Ehrensvärdin alaisuudessa, mutta rakensiko sen suomalaiset vai ruotsalaiset?

17

990

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suomalaiset

      Eihän ne sitä koskaan kunnolla valmiiksi saaneet ja veikkaan että ihan suomalaisella työvoimalla rakennettiin.

      Ruotsalaiset johtivat ja suomalaiset rakensivat koska ruotsalaiset hallitsivat suomalaisia. Johtaminen ja suunnittelu kuului ruotsalaisille, mutta raskas työ suomalaisille.

      Tuskin ne sieltä Ruotsista asti toi työvoimaa tuollaiseen hankkeeseen.

    • Mukana oli toki myös jonkin verran ruotsalaisia, mutta suurin osa oli suomalaisia. Tosin tässä yhteydessä ei voi puhua suomalaisten orjuuttamisesta, sillä he olivat hyvin palkattuja sekä saivat jopa palkkaa ylitöistä, mikä oli siihen aikaan harvinaista (ruotsalaiset eivät kylläkään menettäneet siinä mitään; liittolaismaa Ranska näet maksoi kulut).

    • Vakaaa Vanhaaa

      rakennusmiehet on aina paikallista väkeä, yleensä työvelvollisia eli tavallaan orjia ...

      • Rakentajana

        oli nykyisen Suomen alueen ruotujakoinen armeija. Muutama ruotsalainen rykmentti osallistui ajoittain työhön.Työtä johtivat pätevät linnoitusupseerit. Ranska maksoi viulut. Linnoitus jäi maan puolelta kesken.


    • Lukumies.
      • oli juu LOLZ

        Todella ammattilainen kun ei pystynyt edes saamaan valmiiksi suunnitelmiaan.


      • Lukumies.
        oli juu LOLZ kirjoitti:

        Todella ammattilainen kun ei pystynyt edes saamaan valmiiksi suunnitelmiaan.

        Linnoituksen tekeminen on ollut aikaa vievää puuhaa, kun joka kivi viedään saarelle käsin. Turun linnaa muuten alettiin rakentaa 1200-luvulla eikä ole ihan vieläkään tullut täysin valmista...

        Hattujen sodassa Ehrensvärd johti Tuomarinkylässä patteria, joka tuhosi venäläisen patterin ja kuultuaan Lewenhauptin paenneen Tukholmaan, pelasti koko armeijan auttamalla sen saarrosuhan alta pois. Palattuaan Suomeen hän kiinnitti huomiota itäisen puoliskon varustamattomuuteen ja rakennutti useita puolustuslaitteita. Viapori oli vain yksi taidonnäyte, toki kuuluisin sellainen. Sen ajan hurreista et montaa yhtä pätevää löydä.


      • juupa juu
        Lukumies. kirjoitti:

        Linnoituksen tekeminen on ollut aikaa vievää puuhaa, kun joka kivi viedään saarelle käsin. Turun linnaa muuten alettiin rakentaa 1200-luvulla eikä ole ihan vieläkään tullut täysin valmista...

        Hattujen sodassa Ehrensvärd johti Tuomarinkylässä patteria, joka tuhosi venäläisen patterin ja kuultuaan Lewenhauptin paenneen Tukholmaan, pelasti koko armeijan auttamalla sen saarrosuhan alta pois. Palattuaan Suomeen hän kiinnitti huomiota itäisen puoliskon varustamattomuuteen ja rakennutti useita puolustuslaitteita. Viapori oli vain yksi taidonnäyte, toki kuuluisin sellainen. Sen ajan hurreista et montaa yhtä pätevää löydä.

        Ja ei ruotsalainen homo sitten itse vaivautunut rakentamaan vaan pakotti orjuutetut suomalaiset työhön kuten siihen aikaan oli tapana.


      • siis työvoimana
        juupa juu kirjoitti:

        Ja ei ruotsalainen homo sitten itse vaivautunut rakentamaan vaan pakotti orjuutetut suomalaiset työhön kuten siihen aikaan oli tapana.

        oli ruotujakoinen armeija eli ruotusotamiehet linnoitusupseerien johdolla. Ylin oli Ehrensvärd. Vaativaan työhön palkattiin siviiliammattiväkeä. Uusmaalaiset kartanoherrat ja talonpojat tienasivat hyvin toimittamalla tiiliä ja puutavaraa valtavalle työmaaalle.Tietysti Helsingin porvarit rikastuivat myös myymällä linnoitukseen kaikkea mahdollista.

        Ainakin pari Suomeen sijoitettua värvättyä ruotsalaista rykmenttiä osallistui ajoittain työhön.

        Faktat löytyvät historiankirjoista. Avaajan on viisainta mennä kirjastoon. Nämä höpöttäjät eivät yleensä tiedä mistään mitään. Ei tästäkään.


      • oli juu LOLZ kirjoitti:

        Todella ammattilainen kun ei pystynyt edes saamaan valmiiksi suunnitelmiaan.

        "Todella ammattilainen kun ei pystynyt edes saamaan valmiiksi suunnitelmiaan"

        Totta, olen samaa mieltä; on todella epäammattimaista kuolla kesken hommien. (Ehrensvärd kuoli 1772 työskennellen lähes viimeiseen asti rakennustöiden parissa.)


    • Rateki

      Kiinalaisia oli käytännön töissä paljon.

      • tietoviisas?!

        "Kiinalaisia" eli todellisuudessa mongoleja oli kyllä linnoitustöissä Helsingin seudulla, mutta lähinnä vv. 1915-17.
        Rateki-parka. Olet yhtä hölmö ja tietämätön kuin Vaka Vanha. Olette sukua, siis henkisesti.


    • Historian Tuulet

      Johan Sederholm...?

    • näin se vaan on

      Mitään Viaporia ei ole ollut olemassakaan, eikä ole nytkään, mutta mitä pienistä ....

      Ruotsalaiset rakensivat sveaporia, suomalaiset viaporia, se on kumminkin nykyään suomen linna.

    • tynnyreittäin oli

      Huvittavaa että Ranska maksoi kaiken rakentamisen kullalla.

      • kultaa upposi kiveen

      • Ranska rahoitti
        kultaa upposi kiveen kirjoitti:

        Kohdasts Suomenlinna

        http://runeberg.org/pieni/4/0230.html

        100 tynnyriä kultaa Ranskasta.

        Miksi Ranska rahoitti?

        Ruotsia estääkseen Englannin vaikutusvallan kasvun Pohjolasa. Ja tietysti pitääkseen Venäjän aisoissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      75
      4289
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2748
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2527
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      15
      2432
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      111
      2350
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2204
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2151
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      613
      1964
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1945
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      25
      1691
    Aihe