Otetaas alusta...

UskonnotonLähimmäinen

Elikkätsen.

On aika helevetin pölhöä uskoa, että on olemassa jotain korkeampia voimia. Normaali ihminen ei usko niin. Koska yhteiskunta on ollut jo monta sataa vuotta korkeampaan voimaan uskomaan kehoittavien tahojen hallinnassa ja siksi on suurella osalla fiksustakin porukasta käsitys, että teesekntelemällä "uskomista" on "kunnollinen".

Kun tämä kupla puhkaistaan, jää jäljelle vain tuttumies, savis, hanna, hobo,HH, wayofcross yms. eiks niin? (tai kuten ristintie haluaa sanoa "right?")

Että mitä -ttua? Ei kai kukaan täysjärkinen OIKEASTI usko, että sadut on totta? Uskovaisen ihmisen on pakko olla vähän, noh, vajaa?

7

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Noinhan tuo varmastikin suurin piirtein aika pitkälti bauttiarallaa menee. Mikäs on muuten arvauksesi tuosta jäljellejäävien määrästä prosentteina?

    • Mutta kun se on niin kivaa ja lohduttavaa kun on oma mielikuvitusystävä joka on kuin peili joka peilaa omia haluja. MuovailuvahaJumala joka muokkaantuu aina sen mukaan mikä on tarpeen.

      "Ketään ei ole niin helppo huijata kuin itseään."
      - Belial_666

    • Voisiko olla, että uskovaisia pelottaa kuolema tai elämä niin paljon, että heidän on aivan pakko pettää itseään voidakseen jatkaa eteenpäin?

      • Kyllä se perimmäinen syy uskoontuloon on kuoleman pelko. Kaikkihan tähtää siihen ikuiseen autuuteen, kun elää jumalaa palvoen ja totellen. Palkkio on kuolemattomuus. Ongelma monella uskovaisella on mielestäni se, että tämä ihmisen lyhyt elämä joka meillä on vain joku välivaihe ja tämä oikea elämä jätetään elämättä kun täytyy koko ajan olla varpaillaan ja pyydellä anteeksi tekemisiään ja jopa ajatuksiaan jumalalta. Se että pyytää anteeksi ihmiseltä jolle on tehnyt väärin on monellekin uskikselle toisarvoista.


      • Olipas fiksun oloista tekstiä.

        Onkohan julkaisija varmasti uskonnollinen taho?


    • Mä oon tullut siihen uskoon että ihmiset ovat alitajunnan ohjaamia, sen sijaan että se "tietoisuus" määräisi.

      Alitajunta ohjaa selviytymisviettiä ja uskovaiselle on tärkeää pitää kiinni alitajunnan tuottamasta ryhmäänsopeutumisvietistä ryhmään kuulumattomuus on uskovaiselle riski selviytymisen kannalta ja siksi uskova ohjelmoi aivonsa siten että uskoo tapahtumien pitävän paikkansa.

      Uskon siis että uskovien aivot ovat altistuneet enemmän selviytymisvietille kuin selviytymisvietin ulkopuolelle verrattaessa atteen. Kuka nyt haluaisi tahallaan kieltäytyä ikuisesta persoonansa selviytymisestä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      87
      1400
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      52
      997
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      374
      834
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      153
      804
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      717
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      709
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      658
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      622
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      611
    Aihe