Ydinvoima on olennaista tieliikenteelle?

Kyynikon Käsikirjast

> Sähköajoneuvot ja hybridisähköajoneuvot jotka voidaan ladata verkosta omaavat potentiaalin lisätä tuntuvasti perusvoiman tarvetta sähköverkkoihin

> Näiden kehittyminen riippuu kriittisesti akkuteknologiasta.

> Parhaiten tunnetuimmat hybridiautot tänään ovat vain askel kohti ladattavia versioita jotka saavat suurimman osan voimastaan verkosta, ja kohti entistä laajempaa täyssähköajoneuvojen käyttöä.

Kuten raportissa Liikenne ja Vetytalous (World Nuclear Association, Kesäkuu 2010) on kuvailtu, ydinvoima on olennaista tieliikenteelle ja moottoriajoneuvoille kolmelta kannalta:

- Hybridi ja täyssähköajoneuvot mahdollistavat hiljaisen ajan voimantuotannon käytön verkosta lataamiseen (mutta yleisesti eivät vielä tee sitä). Tämä on sähköliikkuvuutta.

- Ydinlämpöä voidaan käyttää nestemäisten hiilivetypolttoaineiden tuotannossa kivihiilestä.

- Vety öljynjalostusta ja polttokennoajoneuvoja varten voidaan tehdä elektrolyyttisesti, ja tulevaisuudessa, lämpökemiallisesti käyttäen korkeiden-lämpötilojen reaktoreita.

Kansainvälinen Electric Vehicles Initiative käynnistettiin lokakuussa 2010 Pariisin moottorinäyttelyssä yhteistyössä, jossa oli mukana OECD Kansainvälinen energiajärjestö (IEA) ja kahdeksan maata: Kiina, Ranska, Saksa, Japani, Etelä-Afrikka, Espanja, Ruotsi ja Yhdysvallat. Se tavoittelee nopeata markkinakehitystä sähkö- ja ladattaville hybridisähköajoneuvoille (EV/PHEVs) ympäri maailmaa, tavoitteena noin 20 miljoonaa EVtä ja PHEVtä teillä vuoteen 2020 mennessä. IEA:n mukaan, tämä tavoite voisi asettaa globaalin EV/PHEV kannan kehityskaarelle joka ylittää 200 miljoonaa vuoteen 2030 ja miljardin vuoteen 2050 mennessä. Tämä kehityskaari on avainelementti koko globaalille taloudelle jotta voidaan saavuttaa G8-maiden tukema IEA Sininen Kartta skenaario missä CO2-päästöt puolitetaan vuoteen 2050 mennessä verrattuna vuoden 2005 tasosta.

Lähde:
http://world-nuclear.org/info/electricity_cars_inf120.html
World Nuclear Association (30. syyskuuta 2011)

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luovaa tulkintaa

      Ei ydinvoima nyt välttämätöntä tai edes olennaista tieliikenteelle ole, mutta kyllä ydinsähköä ja -lämpöä voidaan kieltämättä hyödyntää jalostamoilla ja yleisessä latauksessakin jo yksi reaktori pyörittäisi lähes koko Suomen autokantaa (olettaen että se toimisi sähkömoottorein mekaanisen voimansiirron sijaan).

      Kun skimmaa tuota sivustoa, tulee helposti kuva siitä että aika luovasti tulkitaan alkuperäislähteitä (mm. Scientific American) omiin tarpeisiin sopivaksi, mutta menköön nyt tällä kertaa.

      • On hölmöä ajaa autoa, joka käytännössä tuottaa ydinjätettä, kun on olemassa paljon puhtaampiakin menetelmiä auton polttoaineen tuottajaksi, kuten vaikkapa sähkön tuotto omilla uusiutuvilla energioilla, ja pian myös vetytaloudessa - siitä enemmän ketjussa

        "Mitä ydinvoiman tilalle?", http://keskustelu.suomi24.fi/node/8286285


      • luovaa tulkintaa
        Vastaaja kirjoitti:

        On hölmöä ajaa autoa, joka käytännössä tuottaa ydinjätettä, kun on olemassa paljon puhtaampiakin menetelmiä auton polttoaineen tuottajaksi, kuten vaikkapa sähkön tuotto omilla uusiutuvilla energioilla, ja pian myös vetytaloudessa - siitä enemmän ketjussa

        "Mitä ydinvoiman tilalle?", http://keskustelu.suomi24.fi/node/8286285

        vety... niin ehkä ns. kiinteät polttokennot (40-60 % sähköä kuuma vesi = 80-90 % hyötysuhde), mutta autoissa vety on vielä kaukainen asia, energiansäästössä itse asiassa mentäisiin reilu askel taaksepäin.

        Tuotetaan sitten ydinvoimalla tai muulla, on energia järkevintä käyttää suoraan ja tässä akut ovat toistaiseksi ainoa järkevä ratkaisu varastoida sähköenergiaa (meno-paluuhyötysuhde on ainakin 80 % ellei enemmän, vetytaloudessa jää moninkertaisesti pienemmäksi).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1920
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1207
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      488
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe