Miehet ovat parempia

Kysynpä vaan

Feministit jaksavat aina väittää, että naiset ovat parempia kuin miehet. Kuitenkin useimmat heidänkin käyttämänsä tekniset välineet ovat miesten keksimiä.

-Auto, keksijä oli mies, Henry Ford
-puhelin, keksijä oli mies, Antonio Meucci
-tietokone, keksijä oli mies
-televisio, keksijä oli mies, John Logie Baird
-radio, keksijä oli mies, Nikola Tesla
-sähkölamppu, keksijä oli mies, Thomas Edison
-lentokone, keksijät olivat miehiä, Wrightin veljekset
-jääkaappi, keksijä oli mies, Carl von Linde.


Mitä feministit sanotte?

5

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Saat vastauksen

      Se johtuu siitä, että naisia ei ole päästetty kouluihin noina aikoina, jolloin listasi keksinnöt on tehty. Miehet ovat syystäkin pelänneet älykkäämpien naisten tekevän paremmin kaiken.

      • kkjshdf

        Vai ei ole päästetty...

        On niitä historiassa merkittäviä tiedenaisiakin ollut, vaikka "eivät ole kouluja saaneet käydä". Ja monet heistä ovat jopa saattaneet keksiäkin jotain.

        http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_female_scientists

        Kuitenkin suurimmat tieteelliset saavutukset ovat melkein aina olleet miesten keksimiä.

        Ja nykyään ei ainakaan ole pitkään aikaan estetty naisten kouluttautumista, joten missä viipyvät näiden "älykkäämpien naisten" suuret keksinnöt?


      • Lamppuakatemia

        Missähän koulussa Edison aikanaan opiskeli sähkölampun valmistusta?


    • en kompastu

      Feministit ovat tehneet suuria tieteellisiä saavutuksia esim. naistutkimuksessa, ja ne voi suoraan verrata jopa siihen kun ihminen käveli kuulla. Feminismissä on esimerkiksi havaittu, että Judith Butlerin performanssiteorian kvantitatiivinen struktuuri, korreloi ekspressionismin ja fiktiivisen diskurssin ontologisessa ns "tyhjässä huoneessa", ja sen kautta vaikuttavat narratiivisesti kumulatiiviseen vertaiskriteeriin. Kun vielä ottaa huomioon kvalitatiivisen epistemologian, ja postmodernistisen visuaalisen vaikutuksen, niin tekstuaalikritiikki on voimakas ja korreloi interfrekvenssissä performanssin struktuurin ja patriarkaattisen kvanttivajeen kanssa.

    • klfpfkfnfnfkflfkfnmf

      Naistutkimuksesta ei ole ollut mitään hyötyä. Oikeasti. Itseasiassa ketjun aloittajan mainitsemista keksinnöistä useat ovat kehitetty aikana, jolloin naiset ovat voineet käydä kouluja, niinkuin miehetkin. Nimimerkillä "En kompastu" yrittää päteä hienoilla sanoilla, mutta ei itse taida ymmärtää mitä ne tarkoittavat. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      89
      2128
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      136
      1776
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1326
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      241
      794
    5. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      67
      732
    6. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      718
    7. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      10
      711
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      211
      608
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      49
      566
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      40
      514
    Aihe