Lenin stadissa

Vapaussodan haamut

Mitä Lenin puuhaili 1917 työväenpiirissä stadissa asuen eri osoitteissa ja tavaten keitä ja punoen mitä?

15

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin googlessa

      Lenin ja Suomi

      Lenin toimi maastakarkotuksensa aikana usein Suomesta käsin. Suomessa Leninillä oli tukijoita ja myös ystäviä. Osittain ideologisista syistä, osittain kiitollisuuttaan suomalaisia kohtaan Lenin esitti ensimmäistä kertaa myötämielisyytensä Suomen itsenäisyydelle Tampereella 1905 ja 1906 pidetyissä kokouksissa. Kokoukset pidettiin samaisessa talossa, jossa Lenin ensimmäistä kertaa tapasi tulevan seuraajansa Josif Stalinin. Nykyään tuossa talossa on länsimaalaisittain ainutlaatuinen Lenin-museo.

      Vallankumouksen jälkeen Lenin yllytti kirjeissään Suomen SDP:tä tekemään aseellisen vallankumouksen Suomessa ja lähetti Stalinin puoluekokoukseen tukemaan vaatimuksiaan. SDP:n puoluekokous kuitenkin äänesti tätä vastaan 26.11.1917 äänin 59–43;[84] vastaavan päätöksen Työväen Vallankumouksellinen Keskusneuvosto teki jo 10.11. äänin 18–8).

      Suomen eduskunnan julistettua Suomen yksipuolisesti itsenäiseksi porvarienemmistöllä 6.12. Lenin tunnusti Suomen itsenäisyyden 31.12.1917. On esitetty erilaisia arvioita siitä, miksi Lenin hyväksyi porvarillisen Suomen itsenäisyyden. Selvimpänä ovat nähtävissä Leninin puolueohjelmaankin kirjatut ideologiset syyt, joiden johdosta myös joukko muita valtioita - muun muassa Viro ja Ukraina - pääsi itsenäistymään Neuvosto-Venäjästä. Eräiden tutkijoiden mukaan Lenin osoitti itsenäisyyden tunnustamalla samalla kiitollisuuttaan suomalaisille näiden piiloteltua häntä maastakarkotuksen aikana. Toisaalta Leninin on esitetty toivoneen Suomessa puhkeavan vallankumouksen, joka palauttaisi Suomen jälleen Neuvosto-Venäjän yhteyteen. Myös Suomen SDP:n pyyntö on saattanut vaikuttaa asiaan.

      Suomessa Leninin asemaa itsenäisyyden tunnustajana ovat korostaneet ennen kaikkea vasemmistolaiset. Ideologisesti toisella kannalla olevat pitävät sitä historian väärentämisenä.[85] Suomen itsenäisyyden tunnustaminen ei ollut Lenille itsetarkoitus, vaan se oli ensisijaisesti keino sosialistisen vallankumouksen toteuttamisen helpottamiseksi Suomessa.[86]

      Toisen maailmansodan jälkeen suomalaiset tunnustukseen vedoten sanoivat "Leninin antaneen Suomelle itsenäisyyden", jotta tämän seuraajat eivät kehtaisi "ottaa sitä pois".

    • zzzzzzzzzzzzzzzzzzcc

      Niih nooh tärkeää on että oli Saksan asian ajajana jota autoimme. Puutavara meni jotenkin kaupauksi laman aikana Weimariin koska Saksassa muistettiin palvelukset.

    • Abrahammm

      Lenin kesäkuussa 1917, oli demareiden puoekokouksessa Helingissä, jossa lupasi Suomelle itsenäisyyden, jos pääsee valtaan Venäjällä.
      Demarit eduskunnassa enemmistöläisinä ja muutama maalaisliittolainen kannatti
      itsenäisyyttä ja 8 tunnin työaikalakia, mutta porvarit ja säätyläiset Kerensin avulla hajotti eduskunnan. Uudet vaalit ratkaisi oikeisto itselleen enemmistöksi, uhkailemalla ja pidätyksillä.nälän avusta puhumattakaan.
      Svinhufvud kiirehti ensimmäisenä Leninin puheille, kun Kerenskin valta päättyi ja tunnustuksen saatuaan siirsi valtaa Saksalle. Jo 1918 Saksa hoiti Ulko-ja kauppapolitiikkaa, oli han se saanut jo voitonmarssin jälkeen armeijan ylipäällikkyyden.!!! Saksan keisari Wilhelmin poikaa Oskaria, ensimmäisenä pyydettiin kuninkaaksi.

      • siksul

        Ja mitään Saksalle siirettyä valtaahan ei tapahtunut. Jos Saksa olisi voittanut niin Suomesta ei oltaisi tehty samanlaista protektoraattia kuin vaikkapa Virosta. Tietystihän sinä voit väittää että Friedrich Karlen jälkeläinen valehtelee väittäessään että tuleva kuningas halusi samaistua kansaan mutta kyllä minä enemmin sen sanaan luotan kuin sinun tai kenenkään muun vasuurifanaatikon. Pietariinkin haluttiin vain saksalaisystävällinen hallitus. Ei venäläisiä haluttu uudestaan maaorjiksi germaani isännille kuten nämä vainoharhaisesti väittivät. Suhtautuihan Saksa ystävällisesti Mannerheimiinkin eikä vaatinut tämän teloittamista korkeana Tsaarin sisäpiirin jäsenenä.


    • Onpa pöpinää taas

      Pöpi-Aappo on oikein vauhdissa.

      "Lenin kesäkuussa 1917, oli demareiden puoekokouksessa Helingissä, jossa lupasi Suomelle itsenäisyyden, jos pääsee valtaan Venäjällä.
      Demarit eduskunnassa enemmistöläisinä ja muutama maalaisliittolainen kannatti
      itsenäisyyttä ja 8 tunnin työaikalakia, mutta porvarit ja säätyläiset Kerensin avulla hajotti eduskunnan. Uudet vaalit ratkaisi oikeisto itselleen enemmistöksi, uhkailemalla ja pidätyksillä.nälän avusta puhumattakaan."

      Ei demareilla kesällä mitään puoluekokousta ollut. Valtalaki ei ollut itsenäisyysjulistus, vaan paluu entisen laajuiseen autonomiaan.

      Eduskunnan hajoitukseen Kerenski käytti laillista valtaansa.

      Svinhufvud johti senatin ja eduskunnan porvarit julistamaan Suomen itsenäisyyden.
      Kerenski pakeni vallankumousta jo marraskuussa.

      Pöpin juttu ovat taas niin metsässä, ettei niitä jaksa edes oikoa.

    • Veljesvalhe

      Se oli vapaussota joka teki Suomen Leijonan.

    • Oikeaa historiaa

      Ei vasenmisto ajanut itsenäisyyttä kesällä 1917. Valtalaki merkitsi vain autonomian palauttamista. Ulkopolitiikka ja maanpuolustus olisi jäänyt Venäjän johtoon. Täyden itsenäisyyden julisti Svinhufvudin porvarisenaatti 4.12.1917 ja sen hyväksyi eduskunnan porvarienemmistö 100-80, 6.12.1917.

      Vasemmisto vastusti täyttä itsenäisyyttä ja halusi pysyä Leninin johtaman bolsevistisen Venäjän alaisuudessa. Siitä kertoo myös Venäjän kanssa tehty sopimus.

      • lumi pöyt kuokka

        Tiedä onko lahtariherrojen satuja se Ukko-Pekan ja Leninin niin sanottu käden puristus. Jos ei satuja ole niin katalasti teki kun lupauksensa rikkoi.


    • Nimi Helsinki

      ei tarkoita mitään, täysin epäonnistunut. Nimi tulisi ilman muuta vaihtaa Leninstadiksi.

    • Musiikki ei tunne r

      Hyvin varman perimätiedon mukaan Lenin istui nykyisen ravintola Juttuvan "vallankumouspöydässä" nauttimassa talon antimista sen ajan suomalaisten työväenliikkeen johtajien kanssa.
      Pöydässä voi nykyisinkin nauttia kohtuuhintaisia ja maittavia ruoka-annoksia.
      Musiikki-iltoina paikalla on soittoa ja laulua, orkesterista riippuen eri tyylejä.

    • Lenu pitkä silta

      Mistä entisiä punikkeja kertomaan Leninin todellinen missio Stadiin?

    • 17 + 11

      HS Digilehti
      Lenin organisoi Suomen vallankumousyrityksen
      Julkaistu: 8.12.2010
      JYRKI UUTELA

      Onnittelen Mikael Jungneria ja Mikko Majanderia asiallisesta lähestymistavasta
      vapaussotamme sosiaalidemokraattiseen osuuteen (HS Sunnuntai 5. 12.). Omassa
      asiassa on vaikea olla objektiivinen ja vuosikymmenten propaganda on ymmärrettävästi
      edelleen vaikea ohittaa.
      Kirjoituksessa oli joitakin tarkennusta vaativia seikkoja.
      Kerenski tuli pääministeriksi vasta heinäkuussa 1917, ja hän kuului
      sosialistivallankumouksellisten puolueeseen, joten hänen johtamaansa hallitusta voidaan
      tuskin nimittää porvarilliseksi. Niinpä Lenin tuli kaapanneeksi marraskuussa vallan
      parlamentarismiin pyrkiviltä "sosialidemokraateilta" samalla, kun Suomen
      sosiaalidemokraatit tukivat Leniniä aloittamalla marraskuun yleislakon hänen
      pyynnöstään. Hän tarvitsi lakon, jotta Suomessa olevat Kerenskille uskolliset sotavoimien
      osastot eivät päässeet Pietariin estämään vallankumousta.
      Lenin ei myöskään ainoastaan käväissyt Suomessa, vaan oli täällä heinäkuusta
      syyskuun loppuun piilossa Kerenskin hallitusta, joka pidätytti vallankaappausyrityksen
      takia kesällä 1917 johtavat bolsevikit Stalinia lukuun ottamatta.
      Laitettaessa Suomen vallankumousyritys pelkästään sosiaalidemokraattien ja
      punakaartin syyksi, jätetään pois kaikkein tärkein eli Leninin johtamat bolsevikit.
      Suomessa Lenin organisoi Suomen sosialidemokraattien tukeman bolsevikkitoimiston
      avulla vallankaappauksen Venäjän laivastossa ja armeijassa sekä suomalaisissa
      punakaarteissa ja lopuksi Suomen sosialidemokraattisessa puolueessa.
      Lenin oli itse johtamassa toimintaa Sörnäisten rantatie 1:ssä, jossa on muistolaatta
      kertomassa tästä ajasta.
      Lenin palasi Pietariin vasta, kun Stalin oli varmistanut hänelle turvallisen paluun. Lenin ei
      vastoin yleistä luuloa tunnustanut Suomen itsenäisyyttä 31. 12. 1917, vaan asetti ehdot
      Suomen tunnustamiselle. Näistä ehdoista päästiin yksimielisyyteen vasta Tarton
      rauhassa vuonna 1920.
      Punaiset eivät pelkästään saaneet aseapua Venäjältä, vaan tuhansia venäläisiä sotilaita
      osallistui taisteluihin samalla, kun venäläiset ja Venäjällä asuneet suomensukuiset
      bolsevikit johtivat punaisten sotatoimia koko vapaussodan ajan.

      Helsingin Sanomat
      [email protected]
      HS.fi

      • syydor

        Ne oli heikkoja joukkoja. Toisaalta kaipa se Talvela siellä sontakorvessa niitä löylyytti niin paljon että ajattelivat jättää rauhaan. Kuka luulee että Karjala jos jo nyt on roskamaastoa oli jotenkin hyvä kuntoista 1918 erehtyy.


    • Vapaa mies

      Eli kyseessä oli vapaussota?

    • Manu meeees

      Oli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      79
      1954
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1683
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      148
      1250
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      697
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      656
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      590
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      193
      557
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe