Käsittääkseni Oulun valtauksen yhteydessä vuonna 1918 saatiin noin 700 venäläistä sotavankia. Oulussa oli yksi Suomen vahvimmista venäläisten sotilaiden keskittymisestä. Oulun kahakka oli myös Viipurin jälkeen venäläisten ja suomalaisten suurin sodan aikana sattunut kahakka. Ilmeisesti useita venäläisiä teloitettiin koska niin harva palasi takaisin kotimaahansa sodan jälkeen.
Kuinka monta venäläistä ammuttiin Oulun valtauksen yhteydessä
3
64
Vastaukset
- Venäläisiä
sotilaita palautettiin kotimaahansa Sortavalan kautta. Suuri osa ei ollut kovinkaan halukkaita palaamaan, joten esim. upseereita pääsytettiin vähin äänin Ruotsin puolell. Toisaalat tarkoitus ei ollut kaikkia palauttaakaan eli komissaarit. Rajan yli toimitettiin sodan aikana noin 2 400 vankia.
Oulussa oli vankeja jäljellä sodan päättyessä kaikkiaan 930. P-Pohjanmaalla oli otettu kaikkiaan 2 070 vankia, joista sodan päättyessä oli jäljellä 1 265. Koska ainakin osa puuttuvista oli toimitettu rajan yli, ei teloitettujen määrä voinut olla kovin suuri.
Sodan jälkeen oli näitä vankeja jäljellä kaikkiaan 3 051. Heidät toimitettiin saksalaisten vaatimuksesta toukokuussa Helsinkiin ja edelleen laivoilla Pietariin.
Kaikkiaan palautettiin noin 5 000 venäläistä sotilasta. Noin 2000 teloitettiin tai kuoli vankileireillä.- toxxx
Kyllähän nuo korkea-arvoiset henkilöt tiesi miten Neuvosto-Venäjällä heihin "verenimijöihin" suhtauduttiin. Matsis Latsis ilmaisi asian parhaiten sanomalla "Tuhoamme porvariston luokkana. Kysymme, mihin luokkaan kuulut, mikä on syntyperäsi, kasvatuksesi, koulutuksesi tai ammattisi? Nämä kysymykset ratkaisevat syytetyn kohtalon."
- kansallisuus?
Muuten tuo syntyperä on mielenkiintoinen kommentti. Eikös Martin Latsis itse syntynyt nimellä Janis Sudrabs. Voi tietysti olla että ottivat venäläisemmän nimen toimiessaan vallankumouksellisina eikä kysymys ollut rasismista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh811973Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1001695- 1801286
- 225707
- 59698
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6666- 56600
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako199566- 46508
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472