Jos Lenin olisi pysynyt Neuvostoliiton johdossa, Hitler olisi onnistunut hajoittamaan Neuvostoliiton?. Lenin ei olisi varustanut kansaa sotaan, vaan olisi rakentanut ihmisystävällistä sosialismia.
Ehkä sotaa ei olisi syttynytkään Saksan ja Neuvostoliiton välillä?. Lenin olisi pitänyt Neuvostoliiton sodan ulkopuolella ja luovuttanut Saksalle sen tarvitsemia raaka-aineita?. Tässäkohtaa ei, Hitlerin tavoite oli tuhota slaavit, joita piti ali-ihmisinä.
Mutta, ehkä Suomen talvisotaa ei olisi käyty?. Minkälainen Suomen yhteiskunta olisi nyt ilman talvisodan kokemuksia?. Minun mielestäni suvaisevampi. Talvisodan haavat näkyvät suomalaisia yhdistävästi vielä nuoressa polvessa.
Nämä ovat pelkkiä olettamuksia. Onko joku muukin pohtinut tässä aiheessa, mitä jos..?
Jos Lenin olisi elänyt pitempään....
10
117
Vastaukset
Jos Kaplania ja kuppaa ei olisi ollut ja Lenin olisi elänyt pidempään, hän olisi kuollut vanhempana. Muu olisi ennallaan: Stalin oli Leninin työn looginen jatkaja; hän vain jatkoi siitä mihin Uljanov lopetti.
- Aivan. Lenin loi
hirmuhallinnon ja Stalin kehitti sen täyteen mittaan. Jos Lenin olisi elänyt pitempään, hän olisi hoitanut terrorin itse, niinkuin hoiti vallassa ollessaan.
- kakkaolavipylly
aikasen haassuu sanon mie kuulkaas ;D
- Jo Leninin
valtakaudella luotiin puna-armeijalle sotadoktriini. Sen mukaan sota piti aina siirtää hyökkäämällä vihollisen alueelle, eikä tyytyä oman maan puolustukseen. Stalin noudatti tätä ja NL ylipäätään olemassaolonsa ajan.
Kaikuja näkyy kantautuneen myös nyky-Venäjän sotaoppeihin.
"Ehkä sotaa ei olisi syttynytkään Saksan ja Neuvostoliiton välillä?. Lenin olisi pitänyt Neuvostoliiton sodan ulkopuolella ja luovuttanut Saksalle sen tarvitsemia raaka-aineita?. Tässäkohtaa ei, Hitlerin tavoite oli tuhota slaavit, joita piti ali-ihmisinä." - assssssssssssssss
Mutta natsismi kasvoi saksassa juuri sen takia, koska punainen venäjän diktaattori oli uhka
jospa sitä uhkaa ei olisi ollut? - Natsismi kasvoi
nimenomaan Versaillesin rauhaa kohtaan lietsotusta katkeruudesta.
"Mutta natsismi kasvoi saksassa juuri sen takia, koska punainen venäjän diktaattori oli uhka"
Avuksi piti löytää myös uhkakuvat. Sisäiseksi uhkaksi keksittiin juutalaiset ja ulkoiseksi NL:n bolsevismi. - Setä Ho Tsi Minh
>>Lenin ei olisi varustanut kansaa sotaan, vaan olisi rakentanut ihmisystävällistä sosialismia.
- evolute
Lenin ihmisystävällinen ? Hah. SIsällissodan puhdistukset tehtiin Leninin toimesta ja hänen vallan aikana.
http://en.wikipedia.org/wiki/Red_Terror#Atrocities - Eijaksakirjautua.
Vaikea arvioida, mitä olis tapahtunut 1930-luvulla ja varsinkin sen loppupuolella, jos Lenin olisi yhä elänyt ja ollut vallassa. Mikään Lenin vallassaoloajassa ei kuitenkaan antanut viitteitä siihen, että hän olisi ollut vallankumouksen vihollisina pitämiään kohtaan lainkaan Stalinia lempeämpi. Erot saattaisivat olla lähinnä Leninin tiukemmassa pragmaattisuudessa, josta esimerkiksi NEP-kausi tiukasta sosialismista luopumisineen antoi viitteitä.
Lenin ei luultavasti olisi toiminut niin vainoharhaisesti kuvittelemiaan vihollisia vastaan kuin Stalin. Olisiko hän esimerkiksi Euroopan kulkiessa kohti sotaa teloittanut käytännössä kaikki parhaat upseerinsa? En usko.
Humanistina ei Leniniä voi pitää, mutta selväjärkisempänä kuin Stalinia voisi pitää. Veikkaisin Lenininkin saattaneen hyvin tarttua Hitlerin syöttiin, jolla Neuvostoliitolle tarjottiin kaikkea, minkä se oli menettänyt ensimmäisen maailmansodan rauhassa. Saksa ja Neuvostoliitto olisivat hyvin voineet siis tässäkin tilanteessa liittoutua ja aloittaa toisen maailmansodan. Miten Suomen olisi käynyt silloin talvisodassa, jos Neuvostoliiton sodanjohdossa olisi ollut hieman pystyvämpiä kenraaleja? - assssssssssssssss
Lenin antoi käskyn tappaa tsaarin perheineen ja palvelijoineen
ja kyllä hän sen tajusi että ei vallankumous häntä tarvi. Ja kyllä hän olisi voinut estää stalinin nousun valtaan jos olisi halunnut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011631
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581061Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140964- 85922
- 61916
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11810Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t268795Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75765Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61732Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342731