Hyvää itsenäisyypäivää!

UskonnotonLähimmäinen

Minun Suomeni on sekulaari valtio, jossa jokainen saa uskoa tai olla uskomatta mihin tahansa. Valtion toiminnassa ei uskonto näyttele mitään roolia. Kouluissa opetetaan kaikille lapsille toisten kunnioittamista ja annetaan yleistietoa siitä, miten missäkin uskonnossa uskotaan, ilman preferenssiä suuntaan tai toiseen.

Minun Suomessani on opittu järjestämään upeita ja arvokkaita juhlia ilman uskonnollisia osuuksia, jotka saavat 90% suomalaisista vaivaantuneeksi tai vihaiseksi.

Minun Suomessani tuomitaan seksuaalirikolliset kovemmalla kädellä kuin talousrikolliset.

Minun Suomessani se, kenen tai keiden kanssa haluaa jakaa elämänsä ja makuuhuoneensa, on jokaisen yksityisasia, eikä se vaikuta siihen, miten sinuun suhtaudutaan. Sama asia ihonvärin kanssa...

Joskus tälläinen Suomi on olemassa. Se on hyvä maa asua.

24

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille tasapäisesti :)

    • "Minun Suomeni on sekulaari valtio, jossa jokainen saa uskoa tai olla uskomatta mihin tahansa."

      Nimimerkkisi ja yllä oleva, ensimmäinen lause aloituksessasi kätkevät sisäänsä jo ristiriitaisuuksia.

      Ensinnäkään uskonnotonta ihmistä ei ole olemassakaan. Jos uskot sekulaariseen Suomeen, niin siinä on jo sinun uskontosi.

      Se on myös siinä mielessä suvaitsematon uskonto, että se ei hyväksy ei-sekulaarista yhteiskuntaa. Kaikkien on pakko olla sekulaareja.
      Jos et ole sekulaari, sinut luokitellaan rikolliseksi.

      Jo nyt Suomessa, sekulaarisuuden nimissä rajoitetaan ja syrjitään kristinuskoa. He eivät saa toteuttaa uskoaan oman Pyhän Kirjansa, Raamatun, mukaisesti. Kristillistä arvomaailmaa ja kristillisiä näkemyksiä halveksitaan ja solvataan.

      Sekulaari-yhteiskunta on ilman mitään arvopohjaa oleva "sekalainen seurakunta". Se on häikäilemätön ja äärisuvaitsematon niitä kohtaan, jotka haluavat kunnioittaa esim. perinteisiä kristillisiä arvoja.

      • Joulukuu 2011

        "seurakunta : Se on häikäilemätön ja äärisuvaitsematon. "

        t. Jaakob

        Lähetetty myös HELLuntalaisten saatananpalvontaForumille"!


      • -

        Hyvää Itsenäisyyspäivää sinullekin, Jaakob, vaikket muiden näkökantoja suvaitsekaan.


      • Hyvää Itsenäisyyspäivää Kaikille!

        ,

        poislukien jaska, samia, pertsa, eskoo ja muut totaalisekot


      • Muikkuinen

        Ei ole sekulaarisuuden syy että kristinusko on moraaliton ja ihmisyyttä alentava uskonto siinä missä muutkin uskonnot.


      • erik.goebbels

        Jaakob. Ota rauhoittava ja mene nukkumaan, itsenäisyyspäivä on viimeinen päivä jolloin haluan kuulla sinun tyhmiä jorinoita.


      • - kirjoitti:

        Hyvää Itsenäisyyspäivää sinullekin, Jaakob, vaikket muiden näkökantoja suvaitsekaan.

        Sekulaarisuus ratsastaa "suvaitsevaisuudella". Se ei vain kerro, minkä suvaitsemisesta on kysymys.
        Kuitenkin jokaiselle, joka vähänkin on perehtynyt tähän sekularistien "suvaitsevaisuuteen" ei ole jäänyt epäselväksi, mitä siinä suvaitsevaisuudella tarkoitetaan.

        Se on kaiken pahuuden, vääryyden, luonnottomuuksien, iljetysten, huoruuden, pornon, rikollisuuden, jumalanpilkan, seksuaalisten kieroutumien, valheellisten "tieteiden" kuten evoluution suvaitsemista


      • Pyhä Viha
        Jaakob kirjoitti:

        Sekulaarisuus ratsastaa "suvaitsevaisuudella". Se ei vain kerro, minkä suvaitsemisesta on kysymys.
        Kuitenkin jokaiselle, joka vähänkin on perehtynyt tähän sekularistien "suvaitsevaisuuteen" ei ole jäänyt epäselväksi, mitä siinä suvaitsevaisuudella tarkoitetaan.

        Se on kaiken pahuuden, vääryyden, luonnottomuuksien, iljetysten, huoruuden, pornon, rikollisuuden, jumalanpilkan, seksuaalisten kieroutumien, valheellisten "tieteiden" kuten evoluution suvaitsemista

        Miksi olet aina niin vihainen ja katkera?

        Kun muut täällä julistavat tasapuolisesti kaikille Hyvää Itsenäisyyspäivää, niin sinä julistat vain Pyhää Vihaa ja äärimmäisen ahdasmielistä suvaitsemattomuutta.
        Taas näkyy se uskon kauneus.

        Itsenäisyyspäivän juhlamitali myönnetty parhaasta ateismin edistämisestä ikinä, nimittäin kaikista Jaakobin kirjoituksista. Mitään vastenmielisempää kun on vaikeaa edes kuvitella, ja minulla on sentään vilkas mielikuvitus.


      • mamin kulta
        Pyhä Viha kirjoitti:

        Miksi olet aina niin vihainen ja katkera?

        Kun muut täällä julistavat tasapuolisesti kaikille Hyvää Itsenäisyyspäivää, niin sinä julistat vain Pyhää Vihaa ja äärimmäisen ahdasmielistä suvaitsemattomuutta.
        Taas näkyy se uskon kauneus.

        Itsenäisyyspäivän juhlamitali myönnetty parhaasta ateismin edistämisestä ikinä, nimittäin kaikista Jaakobin kirjoituksista. Mitään vastenmielisempää kun on vaikeaa edes kuvitella, ja minulla on sentään vilkas mielikuvitus.

        Jaakobia vituttaa kun sen houreita pilkataan kreationismipalstalla.


      • "Ensinnäkään uskonnotonta ihmistä ei ole olemassakaan. Jos uskot sekulaariseen Suomeen, niin siinä on jo sinun uskontosi."

        Saat vapaasti uskoa noin. Mitään tekemistähän sillä ei ole kenenkään muun ihmisen arkitodellisuuden kanssa.

        Sekulaari yhteiskunta ei rakennu millekään uskonnolle, eikä rajoita kansalaistensa oikeuksia harjoittaa uskontoaan, jos uskonnollisen elämän viettäminen ei sodi yhteiskunnan lakeja vastaan. Oletan, että sinä koet syrjimiseksi ja rajoittamiseksi sen, että et saa kivittää avionrikkojia tai sapattina töitä tekeviä. Se nyt vaan sattuu olemaan Suomen lain vastaista.

        Samaten sinulle tuntuu olevan vaikea ymmärtää, että Suomessa lait määrittää yhteiskunta, eikä uskonto. Jos kirkko erotettaisiin oikeasti valtiosta, voisitte ihan rauhassa kieltää kirkkohäät homoilta, estää naispapit ja vammaiset kirkon viroista ja mitä niitä nyt olikaan...

        Silloin kun maassa ei olisi valtionuskontoa, voisi jokainen uskonto määrittää oman toimintansa täysin itsenäisesti, koska "tapauskovaisia" ei olisi. Ei siis olisi mitenkään valtion asia puuttua uskovaisten asioihin, kunhan ketään ei alisteta, ahdisteta ja satuteta.

        Sinulle tuntuu olevan kovin tärkeää saada oikeus alistaa, satuttaa ja määrätä muiden tekemisistä. Sitä oikeutta sinulle ei sekulaarissakaan yhteiskunnassa kumminkaan annettaisi. Sori :o(


      • erik.goebbels kirjoitti:

        Jaakob. Ota rauhoittava ja mene nukkumaan, itsenäisyyspäivä on viimeinen päivä jolloin haluan kuulla sinun tyhmiä jorinoita.

        jaska-xxxxx vauhdissa

        jaska on aivopierujen ja olkiukkojen rakentelun "mestari"

        Mestarismiehellemme esim USA on siis esimerkki sekulaarista yhteiskunnasta, missä "sekalainen seurakunta on häikäilemätön ja äärisuvaitsematon niitä kohtaan, jotka haluavat kunnioittaa esim. perinteisiä kristillisiä arvoja"

        muutin ton yhden sanan, kun on itsenäisyyspäivä.


      • Jaakobin Utopia

        Jaakobin Suomi on äärikristillinen teokratia, jossa kaikki asiat hoidetaan Jaakobin mielijohteista.

        "Syntisten" teloitukset ja kirjaroviot ovat arkipäivää. Homoja lynkataan ja lesboja "parannetaan" raiskaamalla. Koulutus rajoittuu vain Raamatun lukemiseen ja Jaakobin utopian propagandan levittämiseen. Korkeakoulut toimivat vain papiston kouluttamisessa. Naisia ei kouluihin päästetä ja oppineiksi paljastuneet naiset poltetaan elävältä. Orjuus pyörittää Jaakobin Suomen taloutta.

        Tiedostusvälineet, kuten sanomalehdet, televisio, radio ja internet, ovat rajoitettu vain yhdelle kanavalle: Jaakobin ääkristilliselle propagandalle, jossa valtion ongelmat laitetaan synnin ja syntisten piikkiin ja ongelmien ratkaisu on näiden syntisten tuhoaminen!


    • Hyvää Itsenäisyyspäivää kaikille!

    • slobohoro

      Toivotan myös hyvää itsenäisyyspäivää!

      Muuten, joko linnaan on kutsuttu vapaa-aljattelija tai ateisti edustamaan kun siellä on uskontokunnatkin usein kutsuttuna?

      • Eiköhän sinne ole kutsuttu aikas monta intellektuellia, joista suurin osa on ateisteja.
        Eli ollaan hyvin edustettuina. Ja presidentti Halonen lie kans.
        ;-)


      • sdfghjkli

        slobohoro

        "Muuten, joko linnaan on kutsuttu vapaa-aljattelija tai ateisti edustamaan kun siellä on uskontokunnatkin usein kutsuttuna?"

        - Ei ole minun tietääkseni koskaan kutsuttu Vapaa-ajattelijain liiton edustajaa (nimenomaan liiton edustajana) itsenäisyypäivän juhliin.


    • herttainenhertta

      Suomesi kuulostaa hyvältä. Ja jos kirkon edustajat ja uskovat yleensä ajattelisivat asiaa tarkemmin, he olisivat varmasti samaa mieltä. Se voi heidän kohdallaan tarkoittaa joistakin etuoikeuksista luopumista, mutta jos he uskovat tasa-arvoon ja todelliseen uskonnonvapauteen, he pitävät sitä pienenä uhrauksena.

      Vaikka Suomessa on paljon asioita, jotka haluaisin muuttaa, olen iloinen, että saan elää tässä maassa. Suomen itsenäisyyden aika on ollut taloudellisen ja sosiaalisen kehityksen aikaa, jonka kaltaista saa maailmalta etsiä. Uskon, että positiivinen kehitys tulee jatkumaan, koska Suomi on nyt kehittynyt demokratia, jossa on koulutettu ja hyvin informoitu elektoraatti. Uskon myös, että suurin osa tämän maan asukkaista haluaa vilpittömästi kehittää tätä maata parempaan suuntaan, vaikka olenkin useiden kanssa täysin eri mieltä siitä, mikä tuo suunta on.

      Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille!

    • Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille.

      Tämä on meidän yhteinen maamme, ja me voimme rakentaa siitä vielä nykyistäkin paremman, mutta vain yhteistyöllä.

    • Muikkuinen

      Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille!

    • Kiitos samoin. Hauskaa itsenäisyyspäivää kaikille Jaakobista huolimatta. :)

    • Jaakkoo täytyy ymmärtää, hän on varmaan hirvittävän yksinäinen :(

    • Hyvää itsenäisyys päivää

      Samaa miletä olen ja lisään myös tällaisen.... mikäli sopii.

      Minun Suomessani kaikilla on samat yksilölliset oikeudet ja rajoituksia näihin oikeuksiin tehdään ainoastaan silloin jos kyetään osoittamaan että tämä rajoitus on välttämätön kaikkien kansalaisten tasa-arvoisen vapauden takaamiseksi.

      Hyvää illan jatkoa

    • Hyvä lisäys!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1551
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      971
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      954
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      826
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      264
      738
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      730
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      681
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      674
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      666
    Aihe