http://www.hs.fi/msn/ulkomaat/Tuhannet ihmiset marssivat Irlannissa aborttilakia vastaan/a1305619195184
" Ihmiset kantoivat kynttilöitä ja muistivat naista, joka kuoli verenmyrkytykseen, koska lääkärit eivät suostuneet tekemään hänelle aborttia."
Onhan meillä Suomessakin poliitikkoja jotka ovat kynsin hampain aborttia vastaan. Ei sikäli mikään uusi juttu. Ikävää tuossa on se että ilmiö rantautuu lopulta meillekin jos aborttia vastustavat poliitikot saavat enemmän valtaa.
Sellaisille puheille täytyy olla nollatoleranssi.
Aborttia ei tehty - nainen kuoli
4
<50
Vastaukset
- 19+19
Abortti tulee sallia vain äidin terveyden / hengen aborttia vaatiessa.
Näillä perustelluilla aborteilla / perustellulla abortin tarpeella EI voi perustella muista syistä tehtävää aborttia.
Abortteja tehdään Suomessa aivan liian kevyin perustein. Monille naisille tehdään toistuvasti abortteja, sellainen tuntuu olevan joillekin naisille suurita hupia.- niin on
Jos pirulle antaa pikkusormen niin se vie koko käden. Jos aborttia alettaisiin rajoittamaan vain niille, jotka tarvitsevat sen terveydellisin syin, käy juuri kuin Irlannissa, ettei sitä saa tehdä ollenkaan.
Perusteinahan voi käyttää vaikkapa "Jumala kyllä pitää omistaan huolen" ja sitä rataa...
Fundamentalistiuskovaisia täytyy suitsia ja kaikkiin vaatimuksiin ei pidä suostua. - 19+19
niin on kirjoitti:
Jos pirulle antaa pikkusormen niin se vie koko käden. Jos aborttia alettaisiin rajoittamaan vain niille, jotka tarvitsevat sen terveydellisin syin, käy juuri kuin Irlannissa, ettei sitä saa tehdä ollenkaan.
Perusteinahan voi käyttää vaikkapa "Jumala kyllä pitää omistaan huolen" ja sitä rataa...
Fundamentalistiuskovaisia täytyy suitsia ja kaikkiin vaatimuksiin ei pidä suostua.Perustellun abortin saaminen voitaisiin kyllä taata sataprosenttisesti. Samoin voitaisiin estää perusteettomat abortit, joihin kuuluu mm pakkoabortteja ja tietoisesti ehkäisyn sijasta tehtäviä abortteja.
Ongelma on siinä, että äänekkäimpiä ovat äärimielipiteet. Tervettä järkeä ja vastuullisuutta ei tahdota abortti-kysymykseen soveltaa.
Totta! Niin totta kuin että aborttiin ei ole kuollut ainuttakaan naista. Tai lasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 95943
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54898Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61798Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa141718- 65675
- 78531
- 39498
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86487- 40486
Olit kyllä niin
Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki44467