Miten riimu puetaan hevoselle?

Aloittelija!!!

Eli siis miten riimu puetaan? Ja miten suitsitaan silleen että hevonen ois kiinni riimussa, ettei lähtis hyörii ympäri karsinaa, tai sillee ( en osaa selittäää:Dd) Kiitti jos sais apuu, oon niiiin kokematon hevosten kans, enkä viiti pyytää tallilla koko ajan apua, sillä hoitajat naureskelee siin vieres...nolooo :Dd :/

4

1744

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Riimu puetaan silla lailla, että otetaan kiinni niskahihnasta, pujotetaan hevosen turpa riimun turpalenkistä läpi ja vedetään niskahihna korvien yli. Sitten laitetaan leukahihna kiinni. Joissakin riimuissa on kiinnitys niskahihnassa eikä leukahihnassa, mutta nissäkin pujotetaan turpa läpi sille kuuluvasta lenkistä ja sitten niskahihna pujotetaan niskan yli ja kiinnitetään. Riimu ei saa kiristää mistään.

      Suitsien ja riimun kanssa pelatessa olen käyttänyt kahta tapaa. Toinen on se, että jos riimussa on avattava turpahihna, sen voi avata niin että riimu jää hevosen kaulaan kuin kaulapanta. Silloin suitset voi laittaa tavalliseen tapaan, mutta kaulalla oleva riimu pitää silti hevosen paikallaan. Tosin tiedän yhden hevosen jolle ei voinut niin tehdä, se jostain syystä pelästyi jos sitä koetti pidätellä "kaulapannasta". Useimmilla sitä on kuitenkin voinut käyttää ilman ongelmia.

      Toisella tapaa tehtynä suitset vain vedetään riimun turpahihnan läpi (turvan päälypuolelta) sen verran että kuolaimet saa suuhun normaalisti ja niskahihna vedetään korvien yli. Sitten riimun niskahihna vedetään pois suitsien alta ja turpa- ja leukahihnat pujotellaan riimun alle niin että ne saa kiinni ihan niin kuin normaalistikin. Lopputuloksena suitset ovat paikallaan kuten kuuluukin ja riimu on niiden päällä ja sen voi ottaa pois tavalliseen tapaan.

      Kolmas tapa, mikä on minusta tuntunut jollain tapaa hankalalta, on laittaa suitset riimun päälle kuin riimua ei olisikaan. Kun kuolaimet on suussa ja niskahihna vedetty korvien yli, riimu pujotellaan pois suitsien alta. Sitten suitsien leuka- ja turpahihnat laitetaan kiinni. Tämä edellyttää riimua jossa sekä turpa- että niskahihna ovat avattavissa. Varsojen kanssa olen nähnyt tätä tapaa käytettävän varsin yleisesti.

      Ai niin, ja jos hevosella sattuu olemaan martingalit, voi olla, että nekin joutuu pujottelemaan riimun läpi. Riippuu siitä minkälainen riimu hevosella on.

      • Aloittelija!!!

        Kiitos paljon! :)


    • Kasiro

      Vielä yksi tapa on että laitetaan ohjat kaulalle ja vedetään hevonen lähelle seinää että riimunnaru jää löysälle.Sitten avataan riimu ja otetaan sen verran pois päästä että kuonohihnan voi pujottaa kokonaan leuan alle. Sitten äkkiä niskahihna takaisin paikalleen. Silloin riimu roikkuu hevosen kaulalla. Sitten vain suitset normaalisti paikalleen. Jos hevonen yrittää pakittaa pois niin kaulalla olevista ohjista vetämällä voi sen palauttaa takaisin paikalleen, sen vuoksi ne laitetaan ensimmäisenä.

    • Totta, tuo on vielä yksi keino. Siinä vain on se huono puoli, että nokkelampi hevonen nykäisee päänsä ylös sillä hetkellä kun riimun ottaa pois korvien takaa ja lähtee sitten peruuttamaan (joskus hoitelin sellaista hevosta). Jos ohjat ovat ihan niskassa lähellä korvia, se voi vetää päänsä ohjien läpi ellei niistä pidä koko ajan tiukasti kiinni heti kaulan alta (kokematon usein unohtaa kuten minäkin tein), ja jos ne laittaa pidemmälle kaulalle, se voi pakitella aika vapaasti koska se saa enemmän voimaa vetämiseen.

      Useimmilla hevosilla tuo kyllä toimii, mutta ne muutamat jotka tuntevat temput...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      197
      2253
    2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      39
      1537
    3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      132
      1194
    4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

      Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
      Ikävä
      56
      962
    5. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

      Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
      Maailman menoa
      270
      960
    6. olisit voinut mies edes

      Pyytää anteeksi 🙏🫶
      Ikävä
      55
      886
    7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

      Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
      Suomussalmi
      20
      882
    8. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
      Maailman menoa
      260
      820
    9. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

      Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      765
    10. Aina ku nään sun kuvan

      Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
      Ikävä
      58
      753
    Aihe