http://m.youtube.com/watch?v=44XIRyhOWu8&feature=related
Tässä part 1/7
Kovin on paljon noita "sattumalta" oikeeseen osuneita tieteellisiä faktoja Raamatussa.
Aika hyvin ottaen huomioon että Raamattu on vain jonkun typerän paimentolaiskansan satukirja ;)
101 tieteellistä faktaa Raamatusta
18
620
Vastaukset
- Epäjumalienkieltäjä
Kreationisteilla on näemä ihan omat määritelmänsä sanoille "tieteellinen" ja "fakta".
- jyr
Evokeille uskomus, kuvittelu, ja luulo = fakta.
Joten meillä on erilainen termistö. - Epäjumalienkieltäjä
jyr kirjoitti:
Evokeille uskomus, kuvittelu, ja luulo = fakta.
Joten meillä on erilainen termistö.Miksi ihmeessä te vetoatte "tieteellisyuyteen", kun kieltäydytte uskomasta tieteen keskeisiä tuloksia? Te yritätte ratsastaa tieteen arvovallalla ja samalla vastustatte tieteen vapautta ja tuloksia? Jakomielitautista.
Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:
Miksi ihmeessä te vetoatte "tieteellisyuyteen", kun kieltäydytte uskomasta tieteen keskeisiä tuloksia? Te yritätte ratsastaa tieteen arvovallalla ja samalla vastustatte tieteen vapautta ja tuloksia? Jakomielitautista.
"Tositiede" auttaa pitämään seurakunnan saarnaajien otteessa. Nykyään yhä harvempaa uskovaistakaan voidaan viedä narussa yksinkertaisesti kiistämällä tiede, siksi tieteestä pitää valehdella oikealla tavalla. Se toimii. Toistaiseksi.
- Jgvgjjgv
Koko kreationismihan luotiin ratsastamaan oikean tieteen arvovallalla kun rehellinen uskonnollinen hörhöily ei enää riittänyt. Mutta ei sillä edelleenkään ole mitään tekemistä tieteen kanssa, lähinnä samalla tavalla kun lapset leikkivät kotia kreationistit leikkivät tiedettä.
>lähinnä samalla tavalla kun lapset leikkivät kotia kreationistit leikkivät tiedettä.
Osuva vertaus. Noinhan se on.
- tieteenharrastaja
Ei siinä sattuma korjaa satoa:
"Kovin on paljon noita "sattumalta" oikeeseen osuneita tieteellisiä faktoja Raamatussa."
Lahjakas selittäminen ja röyhkeä tieteen vääristelu siinä on yleensä takana. - Jumala on Luoja!
xxxx Kovin on paljon noita "sattumalta" oikeeseen osuneita tieteellisiä faktoja Raamatussa. xxxxxx
Video on harvinaisen oikeassa. Kaikki, mikä perustuu nykytieteeseen, on ollut olemassa Jumalan luomana jo noin 6000 vuotta. Tiedemiehet ovat vain kopioineet sen, minkä Jumala on luonut. Se kävi hyvin selvästi ilmi tuostakin videosta.
Kaiken lisäksi monet näistä tieteen käyttämistä menetelmistä, ovat löydettävissä Raamatusta, joka sekin kävi ilmi videosta.
Raamattu onkin ollut tieteellisen kehityksen avain. Se edustaa huipputiedettä.
Nykyinen tiede onkin tullut länsimaihin juurin kristinuskon kautta.
Tiede myös hyvin selvästi kumoaa evoluution. Luonnon ihmeellinen suunitelmallisuus ja tarkoituksenmukaisuus on ristiriidassa evoluutioteorian kanssa. Evoluutio ei pysty suunnittelemaan mitään eikä sillä ole mitään mekanismia tehdä mitään luonnonvalintoja ilman Jumalaa.
Jaakob- Fgff
On huvittavaa miten puhut evoluutiosta kuin se olisi joku persoona
- BlackNemo
Jahans sieltä varmasti löytyy poltto- ja suihkumoottorib rakennusohjeet. Alkuaineiden jaksollinen järjestelmä. Piin likiarvo. Pythagoraan lause. Mooli massa. tiukkaa faktaa bakterteista ja viruksista. Maininta arkki eliöistä (ei siitä paatti sadusta). c . Hiukkas kiihdyttimen periaate ja maininta suprajohteista... Noin alkuun.
>Nykyinen tiede onkin tullut länsimaihin juurin kristinuskon kautta.
Muuten oikein, paitsi että se tuli islamin kautta. Muslimit säilyttivät hellenistisen perinteen sekä antiikin tieteen versot ja oivallukset samalla kun Euroopan kristityt olivat kiinnostuneempia mm. Jeesuksen esinahoista ja ristinkappaleista.
>Tiede myös hyvin selvästi kumoaa evoluution.
Saathan sinä reppana kuvitella jeesuspäissäsi että tiede kumoaa itse itseään hyvin selvästi, jos saat siitä kiksejä. Ilmeisesti saat.
>Evoluutio ei pysty suunnittelemaan mitään
Jumankekka, Jaakoppi pystyi väsäämään peräti viiden sanan lauseen joka on totta, olkoonkin että se lause on silti hoopo.- Epäjumalienkieltäjä
"Raamattu onkin ollut tieteellisen kehityksen avain."
Länismaisen tieteen juuret ovat antiikin Kreikassa. Tieteen edistymisen edellytys oli, että kristillisen kirkon ylivalta Euroopassa mureni. - Galileo Galilei
Epäjumalienkieltäjä kirjoitti:
"Raamattu onkin ollut tieteellisen kehityksen avain."
Länismaisen tieteen juuret ovat antiikin Kreikassa. Tieteen edistymisen edellytys oli, että kristillisen kirkon ylivalta Euroopassa mureni."Raamattu onkin ollut tieteellisen kehityksen avain."
En ole samaa mieltä!!
- Roskaa mikä roskaa
Aika löyhää tulkintaa kretiineiltä, heti ensimmäinen väite on: " The Earth free floats in space affected only by gravity.
Viittaus Job 26:7: Pohjoisen hän kaarruttaa autiuden ylle, ripustaa maan tyhjyyden päälle.
Tuostahan jokainen ymmärtää Raamtun kuvaavan gravitaatioa,
NOT!Muutoinkin väite, että maapalloon vaikuttaisi vain painovoima, on jotenkin... keskiaikainen. Kai noita vaikuttavia voimia on jonkin verran enemmänkin? Tosin niistä ei taatusti Raamtusta löydy edes noin hyvää perustelua, että ehkä ne onkin hyvä unohtaa...
Ai niin, ripustaminen viittaisi siihen, että painovoima ei suinkaan vedä tavaraa maapalloa kohden, vaan alaspäin. Australalialaisparat. Jos päästävät irti, niin tippuvat pois... Vai oliko pyöreä maa sittenkin myytti?- tieteenharrastaja
Tuota Jobin lasuman "tieteellisyyttä" muun muassa tarkoitin luovalla selittämisellä.
Floating on kellumista nesteessä, Maa putoaa vapaasti avaruudessa sen mukaan kuin Auringon ja muiden kappaleidenv massat ovat sitä kaareuttaneet.
Ripustaminen on kappaleen poikkeuttamista vapaasta putoamisliikkeestä kiinittämällä se toiseen kappaleeseen.
Koko selitelmä on päin psettä kuin polkupyörän satula.
- Hiski+naapurin.kissa
Protestanttiselle kirkolle täytyy antaa tunnustus yhdestä tärkeästä sivistyksen peruspilarista - luku- ja kirjoitustaidon levittämisestä.
Kyllä pitäisi TosiUskovaisenkin olla nöyrä ja kiitollinen tieteelle. Tieteen löytöjen ansiosta hän voi keksiä yhä huimempia tulkintoja paimentolaisten tarinoista. Ei tienneet Raamatun tarinoiden kirjoittajat, mihin kaikkeen heidän aatoksensa venyisikään tiedon lisääntyessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931462
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138923- 85882
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?57873- 53806
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t255693Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,10690Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk58654Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä333651Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol73621