Vaiettu uutinen: SUOMELTA 1 000 000 € KÄRPÄSSILMILLE!

Lompakot auki!

Ulkoministeriö Lehdistötiedotteet, 5.12.2013
Suomi antaa humanitaarista apua Keski-Afrikan tasavallan lasten suojeluun

Ulkoministeriö on kehitysministeri Pekka Haaviston päätöksellä myöntänyt miljoona euroa humanitaarista apua Keski-Afrikan tasavallan kriisin uhrien avustamiseksi. Apu annetaan YK:n lastenrahasto UNICEFin kautta.

”Tilanne Keski-Afrikan tasavallassa on erittäin vakava. Maan valtiorakenteet ovat romahtaneet, yhteisöjen välinen väkivalta kiihtynyt ja humanitaarinen tilanne on hälyttävä”, toteaa kehitysministeri Haavisto.

http://formin.finland.fi/public/default.aspx?contentid=294492&nodeid=15145&contentlan=1&culture=fi-FI

1 000 000 euroa. Saman verran, kuin olisi maksanut suomalaisen reumasairaalan toiminnan jatkaminen. Siihe ei rahaa löytynyt. Kiitos, Haavisto!

5

140

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valtio tekee velkaa sen kuin kerkiää. Samaan aikaan lahjoitetaan tuhat miljoonaa euroa vuodessa - jonnekin. Samaan aikaan otetaan maahan yhä enemmän ja enemmän loisijoita pitkin Afrikkaa, Lähi-Itää ja Balkania.

      Se tarkoittaa, että ME emme anna "kehitysapua", koska emme sitä maksa; sen maksavat tulevat sukupolvet. Idiootin talouspolitiikkaa - ottaa syömävelkaa ja samaan aikaan lahjoittaa rahaa! Kasaamme lisätaakkaa lastemme niskaan ottamalla elätettäväksemme noita loisia, jotka eivät tee muuta kuin lisää loisia.

      Tulevat sukupolvet kiroavat meidät katkerasti!

      http://velkakello.fi/

    • kuinkahan paljon?

      Hintti-pekka (vihr) tutkailee varmaan lapsinaipoteltavia siellä myös verovaroillamme?

      Kuinkahan paljon tuosta(kin) summasta menee kokkareille ja muille hyväveli/sisko porukoille?

      • cvbvcbvcb

        tuolla päin kaikki massi päätyy heimopäälliköille


    • fakta tieto

      Kyllähän tuolla monta ak47:kaa saa ja pateja! Suomi avusti taas käytännössä siviilien tappamista.

    • onhan tuo nähty

      Vuodesta toiseen, vuosikymmenestä toiseen. Aina vaan samoja kuvia.
      Afrikka on pohjaton kaivo, Oikea moolokin kita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1729
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    8. 77
      622
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      474
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe