Tarja Halosen isä

Unholaan--?Tarjalta

Helsinkiläinen Vieno Halonen, 23, lähti talvisotaan Jalkaväkirykmentti 11:n mukana 13.10.1939. Korpraali Halosesta tuli 3. komppanian aseellinen taistelulähetti.

Kolmasti haavoittunut Halonen palkittiin sodan aikana kolmella kunniamerkillä, ensimmäisen ja toisen luokan Vapauden mitalilla. Hän sai myös Vapaudenristin neljännen luokan mitalin, joka yleensä myönnettiin vain upseereille.

- Täytyy olla aika kovat ansiot, että miehistöön kuuluva saa sellaisen, kunniamerkkeihin perehtynyt kultaseppä Tuomas Hyrsky sanoo.

Jouluna 1943 Halonen sai esikoistyttärensä, joka kastettiin Tarjaksi.

Vieno Halosen sota päättyi syksyllä 1944. Vuosi sen jälkeen Halonen erosi Lyyli -vaimostaan. Halonen muutti Kouvolaan, jossa hän eli loppuelämänsä. Hän kuoli 29.1. 1981 65-vuotiaana.

13

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyhmä kuin perse

      Pankkoelätin turhien ja keskustan palstalle kuulumattomien "avausten" sarja jatkuu.

    • Yleensä kerrotaan

      Tarja ei ole maininnut isästään mitään ?

      • Kyllä on, ei ehkä Tolliskojen Totuudentorvessa.
        Tässä Älypelin Jättiläisten raamatussa kerrotaan kai vieläkin: "Jos Mauno Koivistosta tulee presidentti Seurat ja muut uskonnolliset kohtaamiset ja juhlat kielletään."

        NÄIN TOIMIIN MAALAISLIITTO/KEPU/SUOKUSTA, TAI MIKÄ MILLOINKIN ON TÄMÄN ROSVOKOPLAN NIMI.

        Uskotteko te vieläkin Ilkka - lehden valeisiin?


      • Muistelmiaanhan Tarja Halonen ei ole vielä kirjoittanut. Luulisi, että sentään kohtalaisesti on kertonut Hannu Lehtilän vuonna 2005 kirjoittamaan vaalikirjaan, kun muistelen, että jotain kertoi jo ensimmäisen valintansa jälkeisissä lehtihaastatteluissakin.

        Olen kyllä eri mieltä siitä, että "yleensä kerrotaan", varsinkaan Halosen iällä. Emme tiedä juuri mitään nuorempienkaan politiikkojemme vanhemmista. Esimerkiksi Jyrki Kataisen isästä ja äidistä en ole kuullut yhtään mitään, vaikka noin poikamaiselta poliitikolta luulisi kysyttävän kesken työpäivänkin, että mitä vanhempasi tuosta vedostasi mahtavat ajatella.


      • Olkiukko Osmium.
        osmium1 kirjoitti:

        Kyllä on, ei ehkä Tolliskojen Totuudentorvessa.
        Tässä Älypelin Jättiläisten raamatussa kerrotaan kai vieläkin: "Jos Mauno Koivistosta tulee presidentti Seurat ja muut uskonnolliset kohtaamiset ja juhlat kielletään."

        NÄIN TOIMIIN MAALAISLIITTO/KEPU/SUOKUSTA, TAI MIKÄ MILLOINKIN ON TÄMÄN ROSVOKOPLAN NIMI.

        Uskotteko te vieläkin Ilkka - lehden valeisiin?

        kts aloittajan tekstiä.
        Koita pappa pysyä asiassa.
        Levittelet ajatuksiasi ihan muualle.
        Jos et osaa vastata, ole sitten vaiti.
        Tai sano ette halua idoliasi morkata.

        Sana on vapaa aiheesta.


      • Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Muistelmiaanhan Tarja Halonen ei ole vielä kirjoittanut. Luulisi, että sentään kohtalaisesti on kertonut Hannu Lehtilän vuonna 2005 kirjoittamaan vaalikirjaan, kun muistelen, että jotain kertoi jo ensimmäisen valintansa jälkeisissä lehtihaastatteluissakin.

        Olen kyllä eri mieltä siitä, että "yleensä kerrotaan", varsinkaan Halosen iällä. Emme tiedä juuri mitään nuorempienkaan politiikkojemme vanhemmista. Esimerkiksi Jyrki Kataisen isästä ja äidistä en ole kuullut yhtään mitään, vaikka noin poikamaiselta poliitikolta luulisi kysyttävän kesken työpäivänkin, että mitä vanhempasi tuosta vedostasi mahtavat ajatella.

        Älä ole huolissasi, kyllä syöttilästolliskot tästäkin änkyrätotuuden kirjoittavat, kuten Tarja Halosen puheesta Hakaniemen torilla 1974.

        Tolliskojen Totuudentorvi voi esimerkiksi kirjoittaa että Tarja Halosen isä oli kunniakkaassa Mäntsälän kapinassa mukana ja hän on oikeastaan eteläpohjalainen maalaisliittolainen ja Lapuan Liikkeen isänmaallinen muiluttaja, tuhopolttaja ja jopa murhaaja.

        Kyllä se siitä, kyllä Tolliskot oikean kepuänkyrätotuuden löytävät, vai mitä?


      • Totuus nyt kuitenkin
        osmium1 kirjoitti:

        Älä ole huolissasi, kyllä syöttilästolliskot tästäkin änkyrätotuuden kirjoittavat, kuten Tarja Halosen puheesta Hakaniemen torilla 1974.

        Tolliskojen Totuudentorvi voi esimerkiksi kirjoittaa että Tarja Halosen isä oli kunniakkaassa Mäntsälän kapinassa mukana ja hän on oikeastaan eteläpohjalainen maalaisliittolainen ja Lapuan Liikkeen isänmaallinen muiluttaja, tuhopolttaja ja jopa murhaaja.

        Kyllä se siitä, kyllä Tolliskot oikean kepuänkyrätotuuden löytävät, vai mitä?

        on, että Halonen halveksii vapautemme säilyttämiseen ansiokkaasti osallistunutta isäänsä ideologisista syistä.

        Surullista ja hyvin lapsellista käytöstä.


    • KomukatEriMaata

      Oli mm pr Niinistön äiti pr Putinia kättelemässä.
      Kyllä heitä on julkisuudessa.

      Mutta kyse oli Tarja Halosen isästä.
      Itse en ole kuullut häneltä kysytyn, enkä myöskään isommin Tarjan isästään kertovan.
      Jotain ylimalkaisesti sanonut kuin naapurin sedästä.

      Eli, kaikki juontaa siihen kun Tarjan isä ei ollut komukka.
      Komulla ei ylistä isänmaallista miestä.
      Vai onko joku kuullut komukan kehuvan sotaveteraaneja.
      Varsinkaan vapausotureita.

      • Presidentti Niinistön äiti on voinut kätellä vaikka presidentti Obamaa, mutta onko presidentti Niinistö itse kertonut Suomen kansalle äidistään? Entä isästään? Ja jos on, niin missä yhteydessä?

        Entä sitten nuo "melkein presidentit". Paavo Väyrynen on kertonut Suomen kansalle paljonkin isästään, mutta äidistään en tiedä kertoneen mitään. Mihin tämä "erikoisuus" juontaa?

        Olisiko kysymys vain siitä, ettei Niinistön ja Väysenkään iässä ole enää tapana puhua suuremmin iskästä ja äidistä?


      • Isästään Hakkarainenkaan ei puhunut mitään. Toisaalta miksi olisi, sentään jo aikuinen mies, vaikka poikasmaisia seikkailuja harrastaakin.


    • Pöksyt oli hukassa

      "Isä" Tiitinen: Hakkarainen saa olla humalassa!

      Suojelupoliisin entinen johtaja, nykyinen eduskunnan pääsihteeri Seppo "Isä" Tiitinen sanoo, että Hakkarainen saa olla humalassa eduskunnassa, koska eduskunta ei ole mikään työpaikka eikä edes suojatyöpaikka:

      Kansanedustaja voi olla humalassa äänestäessään Suomen asioista, sillä eduskunnassa ei kontrolloida promilleja.
      Kysymys aiheesta virisi, kun kansanedustaja Teuvo Hakkarainen (ps) kertoi 7 päivää -lehdelle, ettei ole varma, oliko toissaviikolla juovuksissa tullessaan töihin eduskuntaan Bandidos-seikkailunsa jälkeen.

      Eduskunnan pääsihteeri Seppo "Isä" Tiitinen sanoo, ettei eduskunnalla tai virkakunnalla ole keinoa kontrolloida, suorittaako kansanedustaja tehtäviään humalassa, sillä eduskunta ei hänen mukaansa ole työpaikka.

      - Kansanedustajan toimi on luottamustehtävä, ei mikään työpaikka. Vanhassa valtiopäiväjärjestyksessä on suoranainen kielto estää kansanedustajaa hoitamasta tehtäväänsä. Siinä ei ole puhuttu promillerajoista mitään, Tiitinen sanoo IS:lle.

      Tiitinen sanoo, että kun tietyt henkilöt ovat saaneet mandaatin päättää Suomen asioista, asiat päätetään eduskunnassa joka tapauksessa.

      - Ei siellä voida kokeita ruveta pitämään, onko asianomainen kelvollinen äänestämään jostain asiasta vai ei.

      Tiitisen mukaan Hakkaraisen kaltaiset tapaukset ovat niin harvinaisia, ettei niiden varalle tarvita erityisiä järjestelyjä.

      - Päävastuu on sillä, joka saa valtakirjan ja äänestäjien arvion varassa on, kuinka kauan asianomainen pysyy asemassa.
      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/tiitinen-kansanedustaja-voi-tulla-humalassa-toihin/art-1288452381692.html

      Täysin ymmärrettävää. Jo muinoin oppikoulussa kerrottiin, että kansanedustajana oleminen on luottamustoimi eikä työ, eduskunta ei ole työpaikka. Tilanne on siis eduskunnassa sama kuin vaikkapa kunnanvaltuustossa. Medialta ja persunvihaajilta näyttää unohtuneen tämä ikiaikainen totuus, tai sitten nykyisessä DDR-peruskoulussa ei enää opeteta asiaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      96
      6251
    2. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      147
      2673
    3. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      252
      2647
    4. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      92
      2350
    5. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      35
      2324
    6. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      69
      2282
    7. Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on

      Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a
      Maailman menoa
      76
      1740
    8. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1625
    9. Haluan sut

      Voitaisiinko tutustua paremmin toisiimme? Ovi on aina auki sinulle. Lähelle.
      Ikävä
      45
      1495
    10. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      3
      1369
    Aihe