Kaksi teoriaa

Eivät palstan EU-kannattajat välttämättä tyhmiä ole.On minulla pari muutakin teoriaa sille miksi yhä kannattavat EU:ta.

Henkinen heikkous.Koska eivät kestä oikeata totuutta valitsevat helpoimman totuuden sen johon heidän on mukavuudenhalussaan mukavinta uskoa.

Henkinen masokistius.Nauttivat siitä että heitä kyykytetään, toivovat että heitä brysselistä käsin verotetaan oikein kunnolla ja ihan pilipalitarkoituksia varten ja että heille määrätään vielä kaiken maailman haistapaska-direktiivejä noudatettavaksi.

15

476

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhhuhh

      Itse taas olen miettinyt EU-vastustajaänkyröiden älyä ja henkistä terveyttä.
      Luulempa heidän olevan jonkinlaisen marttyyriuden kaipuussa. Pitää tehdä päinvastoin kuin on järkevää. Ja sekös aiheuttaa änkyrässä viboja!

      Henkistä lujuutta ei vastustajissa millään lailla ilmennä jatkuva saman itkun toistaminen ja selkeä jesuiittamainen mössötys.

      En ymmärrä vastustajien näkökantoja. Lienevät maanpettureita.

      • tässä näyttää olevan tapana nähdä asiat päinvastoin kuin ne ovat.Ai että ketkäkö tässä ovat maanpettureita? Nekö jotka mieluummin elävät itsenäisessä Suomessa kuin Eurostoliiton osavaltiossa.heh,heh


      • huhhuhh
        L.J.H kirjoitti:

        tässä näyttää olevan tapana nähdä asiat päinvastoin kuin ne ovat.Ai että ketkäkö tässä ovat maanpettureita? Nekö jotka mieluummin elävät itsenäisessä Suomessa kuin Eurostoliiton osavaltiossa.heh,heh

        ... ovat juuri EU:n vastustajia, koska he ovat ensimmäisinä myymässä meitä itäslaaveille, elikkäs venäläisille.

        Eläköön tiivistyvä EU-puolustus ja Nato-yhteistyö!


    • HJP

      Hyvä kysymys ja pari hyvää teoriaa, L.J.H.

      Otetaan tähän pari näkemystä lisää - ja vielä muutama, kunnes oikea vastaus löytyy.

      Väärinkäsitykset. Poliittisen unionin kannattamiseen tai passiivisuuteen: Luullaan esimerkiksi, että vapaakauppa ja globalisaatio ovat synonyymejä Euroopan poliittiselle unionille. Totuus kuitenkin on, että maanosan vapaakauppa ja globalisaatio elävät voimakkaimmin poliittisen unionin ulkopuolella.

      Puolueuskollisuus. EU:ta ei kannatettaisi, mutta luotetaan omaan vanhaan puolueeseensa, joka kannattaa unionia: Tässä on tämä omilla aivoilla ajattelemaan kykenemättömyys syynä EU-jäsenyyden kannattamiseen. Pää ei käänny, vaikka osoitettaisiin mm. kuinka Suomesta menee enemmän rahaa ulos kuin tulee takaisin. Tähän voidaan liittää myös se, että kun tuttavat ympärillä kannattavat jäsenyyttä niin itsekin täytyy pysyä porukan mukana.

      Aivopesu. Jokainen tietää, kuinka kaikki suuret ja keskisuuret sekä enemmistö pienimmistäkin tiedotusvälineistä jumputtaa monotonisesti EU:n yhdekää hyvää ja kahdeksaa kaunista. Historia osoittaa tämän propadandamenetelmän pelottavan tehokkuuden. Kuten Venäjällä kommunismi, Saksassa natsismi ja Suomessa eurofederalismi on tuotu kansalle "joka käänteessä hokemalla ja toistamalla, kaikkialle ulottuvana ja sellaisena että sen (propagandan) kaikkein yksinkertaisinkin käsityskyky ymmärtää".

      Itsekkyys. Joillekin esim. kovapalkkaisille konsulteille, toimittajille tai vaikkapa Eurooppa-tiedotuksen työntekijöille, europarlamentaarikoille tms. on ollut jäsenyydestä päivänselvää henkilökohtaista hyötyä. Nämä tällaiset eivät voi tietenkään käsittää eivätkä myöntää, että kaikki eivät näitä etuja ole Suomen EU-jäsenyydestä saaneet.

      Idealismi. Jotkut ovat vaan omaksuneet eurofederalismin aatteekseen, kuten yllä mainitut venäläiset kommunismin ja saksalaiset natsismin aikoinaan. Tietysti myös EU:sta vapaata Suomea voidaan kannattaa ideologisista syistä, ja itsenäisyyden kannattamisella on ylipäänsä aivan samoja syitä kuin vallan rajojen ulkopuolelle luovuttamisen puolesta. Kansallisvaltion sanotaan olevan vain aikansa ideologinen seikka. Sitä se olikin, mutta niin on myöskin Euroopan unioni aikansa eliitin idealistisen mielikuvituksen tuotetta.

      • Klasu.

        Tuo aivopesu on minunkin suosikkisanojani... jotain yhteistä änkyröiden kanssa :)
        Tosin ehkei samassa mielessä...


      • fin

        Harvinaisen selkeää ja asiallista asiaa. Juuri noinhan se on.


      • Gizmo

        Minun mielestäni tämä on oikea vastaus >

        "Aivopesu. Jokainen tietää, kuinka kaikki suuret ja keskisuuret sekä enemmistö pienimmistäkin tiedotusvälineistä jumputtaa monotonisesti EU:n yhdekää hyvää ja kahdeksaa kaunista. Historia osoittaa tämän propadandamenetelmän pelottavan tehokkuuden. Kuten Venäjällä kommunismi, Saksassa natsismi ja Suomessa eurofederalismi on tuotu kansalle "joka käänteessä hokemalla ja toistamalla, kaikkialle ulottuvana ja sellaisena että sen (propagandan) kaikkein yksinkertaisinkin käsityskyky ymmärtää"."


      • juttu..
        Gizmo kirjoitti:

        Minun mielestäni tämä on oikea vastaus >

        "Aivopesu. Jokainen tietää, kuinka kaikki suuret ja keskisuuret sekä enemmistö pienimmistäkin tiedotusvälineistä jumputtaa monotonisesti EU:n yhdekää hyvää ja kahdeksaa kaunista. Historia osoittaa tämän propadandamenetelmän pelottavan tehokkuuden. Kuten Venäjällä kommunismi, Saksassa natsismi ja Suomessa eurofederalismi on tuotu kansalle "joka käänteessä hokemalla ja toistamalla, kaikkialle ulottuvana ja sellaisena että sen (propagandan) kaikkein yksinkertaisinkin käsityskyky ymmärtää"."

        tämäkin:

        "Tilanne oli ongelmallinen, sillä suuri osa kansalaisista kuitenkin vastusti jäsenyyttä. Mörän mukaan EU-juttuja tekevien toimittajien mielipidejakauma poikkesi siten dramaattisesti kansalaisten mielipidejakaumasta..."

        "Mörä päätyy siihen, että ei-puolen edustajien institutionaalisen aseman puuttuminen ja toimittajien näkökulmasta vääränlaisten henkilökohtaiset ominaisuudet edistivät sitä, että toimittajien valtavirta tuli pitäneeksi kyllä-puolen näkemyksiä esillä selvästi enemmän ja näkyvämmin kuin ei-puolen näkemyksiä.

        Mörän mukaan toimittajat olivat yleensä jäsenyysmyönteisiä, ja usein tämä asenne vaikutti esimerkiksi juttuaiheiden ja haastateltavien valintaan. Organisatoriset ratkaisut ja toimituksissa vallitseva ilmapiiri edistivät jäsenyysmyönteisten näkökulmien esilläoloa."

        http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1999/21.toukokuu/MORA2099.HTM


    • fin

      Näkyy EU-fanaatikoilla olevan samanlaista kritiikittömyyttä ja sokeaa uskoa, kuin oli aikoinaan taistolaisilla ja muilla vasemmistohihhuleilla suhteessa Neuvostoliittoon.

      Tällaista viileän isänmaallisesti ajattelevaa realistia tällainen hieman pelottaa.

      • huhhuhh

        Aikamoinen kuumakalle ja agitaattori sinä kyllä olet.

        Ihmeen sokea sitä ihminen näyttää olevan omaan käytökseensä...

        toivoopi
        viileän isänmaallisesti ajatteleva EU:n kannattaja.


      • Klasu.

        Vähän pössi sinä olet - mutta harmiton ja hauska sellainen. Hyvä ettei meillä ole enempää kaltaisiasi. Puolitotuuksien ja epätieteellisyksien levittäjiä tämä isänmaa kaipaakin, asuttaisiin vielä torpissa muuten.


      • fin
        Klasu. kirjoitti:

        Vähän pössi sinä olet - mutta harmiton ja hauska sellainen. Hyvä ettei meillä ole enempää kaltaisiasi. Puolitotuuksien ja epätieteellisyksien levittäjiä tämä isänmaa kaipaakin, asuttaisiin vielä torpissa muuten.

        ...perustelut. Asuuko muuten sveitsiläiset ja norjalaiset torpissa?


      • Klasu.
        Klasu. kirjoitti:

        Vähän pössi sinä olet - mutta harmiton ja hauska sellainen. Hyvä ettei meillä ole enempää kaltaisiasi. Puolitotuuksien ja epätieteellisyksien levittäjiä tämä isänmaa kaipaakin, asuttaisiin vielä torpissa muuten.

        Miten Norja ja Sveitsi liittyy tähän?


    • Knasu

      Missä viipyy?

      • Kulaus

        Ja neljäs samantien....

        Jotkut kokevat, että unionijäsenyydestä ei ole ollut hyötyä eikä haittaa, ja haitat annetaan anteeksi sekä sen puolen jäsenyyttä kannatetaan.

        Ylhäältä päin saneltuja asioita kannatetaan aina. Oli se sitten vaikka vatikaanin Rooman valta tai mitä vaan, kunhan vallanpitäjät asemansa luontaisella karismalla, voimalla ja varallisuudella sen esittävät.


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4885
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3646
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2798
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2620
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1673
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1536
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      200
      1407
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1311
    Aihe