http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016021121102275_ul.shtml
Uskotaan kaikki allahiin.
Islam on rauhanuskonto!
23
79
Vastaukset
- Eimullamuuta
Mutta mikä on ajan käytäntö näiden uskontojen piirissä ?
Nainen saa elää vapaana toisessa, kun toisessa nainen piilotetaan kaapuun jne. eikä saa harrastaa ja liikkua vapaana.
Islamin piirissä yhteiskunnat eivät kehity.
Islam ei sovi Eurooppaan.- NaiselleEiSoviVapaus
Katsokaa feminatsimilitarylespoja, ne ovat sen vapauden tuote.
- islamisaatio
NaiselleEiSoviVapaus kirjoitti:
Katsokaa feminatsimilitarylespoja, ne ovat sen vapauden tuote.
Mitä ovat feminatsimilitarylespoja? Onko näitä feminatsimilitarylespoja Suomessa ja jos vastaus on kyllä niin nimiä kiitos?
- SinäOletYksi
islamisaatio kirjoitti:
Mitä ovat feminatsimilitarylespoja? Onko näitä feminatsimilitarylespoja Suomessa ja jos vastaus on kyllä niin nimiä kiitos?
Sinä olet reaktiostasi päätellen yksi niistä kivitettävistä häiriintyneistä sekasikiöistä, olet sukupuoleton ja mielisairas kasa kivitettävää ja poltettavaa paskaa, sianpaskaa.
- unohtuuyksiasia
tuossa unohtuu vain se, että vanhatestamentti ei ole voimassa kristityillle koska on uusitestamentti. vanhaa ei siis noudateta. koraanissa taas väkivaltaisemmat kohdat on yleensä uudempia ja voimassa kun taas maltilliset ei niinkään. tämä perustuu siihen että profeetta tultuaan sotapääliköksi mekan aikana, alkoi saada väkivaltaisia ilmestyksi.. tästä syystä islam aiheuttaa paljon enemmän väkivaltaa kuin kristinusko. profeetta on esikuva.
- ex-kristitty
Olen valmis eromaan kirkosta ja kääntymään islamiin koska siinä on tulevaisuu. Kääntymiseni jälkeen saan raiskata vääräuskoisia ja kohdennan sen suvakeihin. Ahdistelen myös uimahallissa.
- RGIHTJGH
Haloo! ONHAN RAAMATUN AIKANA TOKI SOTIA OLLUT MUTTA EI RAAMATUSSA
KUITENKAAN KÄSKETÄ TAPPAMAAN "VÄÄRÄUSKOISIA"
HAKEKAA YKSIKIN PAIKKA RAAMATUSSA MISSÄ SANOTAAN SUORAAN, ETTÄ LEIKATKAA
KURKUT AUKI VÄÄRÄUSKOISILTA MISSÄ VAIN HEITÄ TAPAATTE?
JOS RAAMATUSSA KERROTAAN SODISTA EI RAAMATTU OLE VÄKIVALTAISEMPI KUIN KORAANI, NE TAPAHTUMAT OLIVAT SOTIA JA VÄKIVALTAISIA SIIHEN AIKAAN.Raamattu arvostaa enemmän kivittämistä.
"Se, joka pilkkaa Herran nimeä, surmattakoon."
"Vaikka veljesi, oman äitisi poika, sinun oma poikasi tai tyttäresi, vaimosi, jota rakastat, tai paras ystäväsi salaa houkuttelisi sinua palvelemaan vieraita jumalia, joita sinä ja sinun esi-isäsi ette ole entuudestaan tunteneet, niiden kansojen jumalia, jotka asuvat teidän ympärillänne maan äärestä toiseen, lähellä tai kaukana, älä suostu hänen ehdotukseensa äläkä kuuntele häntä. Älä sääli häntä, älä osoita hänelle armoa äläkä salaa hänen rikostaan, vaan surmaa hänet. Heitä itse ensimmäinen kivi, ja sinun perässäsi tulkoot kaikki muut. Kivittäkää hänet kuoliaaksi, sillä hän yritti viekoitella teitä luopumaan Herrasta, Jumalastanne"
Bonuksena: "Jos vanhemmilla on tottelematon ja uppiniskainen poika, joka kurituksesta huolimatta ei kuuntele heitä, heidän on otettava poika kiinni ja vietävä hänet kaupunkinsa portille ja sanottava kaupungin vanhimmille: 'Tämä meidän poikamme on tottelematon ja uppiniskainen. Hän ei kuuntele meitä, vaan viettää kevytmielistä ja juopottelevaa elämää.' Silloin kaupungin miesten on joukolla kivitettävä poika hengiltä. Hävittäkää paha keskuudestanne."
- roletaari
650:n vuoden vaihesiirto! Islam syntyi 600-luvulla juutalaisista ja kristillisistä tarpeista sovellettuna syntyalueensa haasteisiin ja tavoitteisiin.
Miettikää mikä oli tilanne reilu 600-vuotta takaperin kristityssä maailmassa!
Muut kuin kristityt eivät olleet lainkaan ihmisiä joten heitä voi kohdella sen mukaan.
Myös kristillisten eri suunnat tappoivat surutta toisiaan ainoan, oikean opin nimissä.
Onko tutun omaista? Tätä revohkaa kesti 1600-luvulle saakka. Tavoitteet maallistuivat mutta kansanjoukkohin vedottiin uskonnolla.
Muslimimaailma ei ole elänyt renesanssia joka kuitenkin vaikutti eurooppalaiseen ajatteloutapaan.
En halua puolustella muslimien jyrkkyyttä eikä se ole puolusteltavissa varsinkaan nykyisen tiedonvälityksen ja -saannin aikana mutta hieven se antaa taustaa ilmiöille. - fhjhjkj
Islamin esi isäthän siellä raamatun aikana sotivat yhtä lailla.
Yrittivät hävittää israelilaisia. - huuuutola
Eurooppa on rakentunut kristillisille arvoille, tapetaanko täällä joukoittain ihmisiä?
Katsokaa islamin hedelmää, missä vain he hakevat valtaa, syntyy ruumiita.Ei enää, kun kristillisistä 'arvoista' on alettu luopua. Kyllähän meilläkin jumalanpilkasta sai kuolemantuomion silloin, kun kristityillä vielä kovasti valtaa oli.
- paskaOnpaskaa
voitte työntää islamin ,allahin ja muhamedin sinne auringonvalo ei paista !!!!
- Voihan.vittu.sentään
Että joku viitsii tehdä vertailua siitä, kenellä on paras taikausko.
- sivistystilalle
nämä uskomukset on maailman synti. sivistuksen pitäisi jo voittaa.
- asasass
muslimit noudattavat koraania ja tappavat, nykyään?
- clockofthetime
Ei ryhdytä. 15.05 Pelastuksen sofar: Valtaako islam maailman?
- LuulevatVäärin
Muslimit tunkevat tänne, kun lukevat vihervasemmistotoimittajien lehtiin tekemiä juttuja Israelin pahuudesta. Muslimit haluavat tuhota Israelin ja jos voisivat tuhoisivat Yhdysvallatkin siinä samalla. Muslimit eivät kuitenkaan tiedä, että vihervasemmistotoimittajien lailla ajattelevia on vain 10% Suomen kansasta. Pääkaupunkiseudulla vihervasureita on enemmän, joten he voivat tuntea olonsa siellä kotoisaksi, mutta muualla maassa Israelin halveksunta puhumattakaan Yhdysvaltojen halveksunnasta on vähäisempää.
- asdjl
Hedelmistään puu tunnetaan, sanoi Jeesuskin eli kumpi uskonto on rauhanomaisempi käytännössä? Raamattu on paljon vanhempi ja laajempi teos kuin Koraani ja toisin kuin Koraania, Raamattua saa tulkita ja kritisoidakin. On mahdollista, että Raamatun vanhassa osassa on väkivaltaisia tekstejä hieman enemmän kuin Koraanissa, mutta vastapainoksi siellä on myös lähimmäisenrakkautta ja armoa korostavia tekstejä paljon enemmän kuin Koraanissa. Kaikki on siis suhteellista.
- ihapikkuerovaan
jälleen juttu jossa islamia yritetään valkopestä. kristityistä ei ole suurta ongelmaa koska vanhatestamentti on kumottu ns armoliitolla. islamissa taas väkivaltaiset kohdat on voimassa.
- bullshittiä
Islam ei kuulu sivistysvaltioihin.
- Katoavaislam
Joka haluaa uskoa valheisiin,viekkauteen ja väkivaltaan,hän uskokoon islamiin.
"Kuitenkin synnin palkka on kuolema".Eikä suinkaan paratiisi.
Islam on tuhonnut monia korkeakultturisia maanosia ja sivistysvaltioita.,mutta
sen uskonnon päivät on luetut,sanoo Herra,joka sanoo totuuden.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant1693081Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii441889Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K311874- 1961817
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a241514Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa
Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,761264Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja881206Martinan pankkikortti
Seiska uutisoi, että Martina antoi pankkilortin tyttärilleen. Siinä on vaan sellainen pointti, että pankkikorttia ei saa2101050Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii1781034- 201012