Työväensuomessa on perusturvakin sidottiin työväenaatteeseen.
Eli jos ei pakkotyöläisyys kiinnosta, ei perusturvaakaan heru.
Kumminkin verot kelpaa valtiolle ja erityisesti juuri esim. yrittäjiltä.
Jos keraan perusturva meni vastikkeelliseksi oletamme että myös verojen maksu mennee samaan syssyyn vastikkeelliseksi.
Nykyäänhän kaikki julkisen sektorin palvelutkin maksaa erikseen aivan törkeän sikana. veronmaksaja ei saa enää mitään verovaroin: luvat, uinnit, silmälääkärit, jätehuoltomaksut, hammaslääkärit yms... joten niitähän ei voi laskea enää vastikkeeksi maksetuille veroille.
Pitäisi pystyä esittää jotain konkreettista mitä verojen maksamisesta on enää hyötyä.
Puolustusvoimatkin kun jo tavallaan antautui ja USAn NATO panssarit vyöryy Suomeen.
VEROTUS VASTIKKEELLISEKSI
8
<50
Vastaukset
- 9873458734
No... kai sitä nyt jotain verovaroilla saa, pääosin Kekkosen aikaisen infrastruktuurin lisäksi.
Esim. kollektiivinen maataloutemme. EU-integraation hengessä EU-voitelurahat eli maataloustuet ovat suorastaan ruhintaallisia.
Maajussien nelivedot pysyy jatkossakin uusina: varsinkin niiden hankintaa ryyditetään vielä mm. esim. vanhojen autojen romutustodistuksilla.
Sieltä se pojan vanha peltoauto ja eikun uusi nelivetoa alle!- xyzöäå
Just niin, se on köyhälistön hommaa. Suuret kolhoosit ja sovhoosit ovatkin valtion ylläpitämiä ja tuottavia laitoksia. Niitä ei sentään voi siirtää ulkomaille, kuin valtion kustantamia tehtaita!
- oieyrtoieurter
No niin puniikki. Vedäppäs nyt päivän rähmät siihen karvahattuusi.
- lopettakaa_lässytys
oletko sä oikeasti noin lapsellinen vaiko vaan tollo?
Jos makaat tehohoidossa sairaallassa ja maksat siitä 32,50e/päivä niin
luuletko tosiaan että se kattaa kulut?
Tai nainen synnyttää ja on ne 2-3päivää laitoksella alle 100e?
Entä uiminen, maksaa jotain 3,30e/krt niin luuletko että sillä tosiaan
pyöritetään sitä hallia?
Sitten unohdat ihan näppärästi mm
- ilmaisen peruskoulutuksen
- ilmaisen ruokailun koulussaJuu ja lääkkeitä ja poliisia ja palokuntaa ja puolustusvoimia ja tieverkkoa ja veteraanien tukemista, asumistukia, työttömyyskorvauksia, eduskuntaa, hallintoa, taidetta, kulttuuria, työllisyyden tukemista, tullia, aikuiskoulutusta, nuorisotyötä jne. Lista on valtava. Verovaroilla tehdään todella paljon, vaikka näemmä jotkut onnistuvat kuvittelemaan, etteivät mitään saa.
- 987634534523
TheUrbanLegends kirjoitti:
Juu ja lääkkeitä ja poliisia ja palokuntaa ja puolustusvoimia ja tieverkkoa ja veteraanien tukemista, asumistukia, työttömyyskorvauksia, eduskuntaa, hallintoa, taidetta, kulttuuria, työllisyyden tukemista, tullia, aikuiskoulutusta, nuorisotyötä jne. Lista on valtava. Verovaroilla tehdään todella paljon, vaikka näemmä jotkut onnistuvat kuvittelemaan, etteivät mitään saa.
Lähinnä tuosta luettelosta pinkaisee esiin se että kuinka hirRRRRveästi noihin palkkoihin syydetään rahaa!? Sinnehän ne verovarat uppoavat. Lääkkeitä Suomessa syödään liikaa, sehän kun on bisnestä vain. Poliisi valvoo liikaa vain liikennettä ts. rahastaa. Tieverkko on huono, muutamaa päättäjien käyttämää moottoritietä lukuunottamatta. Laitosteatterien yms. aika on ohi, kesäteatterissa ei tarvita kalliita tiloja ja näyttelijöitäkin varmaan löytyy, ilmatteex. Talvella voidaankin sitten kyhätä talvinen amphiteatteri, siinä vaikka idea, ilmatteeksi jälleen kerran... jollekkin.
- Jaicy
Lasten kouluruuan laatu huolestuttaa: koulun henkilökunnan palkat ovat liian suuret, niistä voitaisiin tinkiä että lapset saisivat enemmän luomuruokaa. Samoin koulutilojen jatkuva remontointi "sisäilmaverukkeella," että saataisiin töitä aikaan, käy turhan kalliiksi. Se hoitusi avaamalla ikkunat välituntisin, kuten ennen tehtiin. Ei täällä ainakaan uimaan pääse n. 3 eurolla, liekö 5-6 euroa tahi jotain. Kallista, aivan liian kallista, varsinkaan kun perusturvakin ryssitään karenssiverukkein.
987634534523 kirjoitti:
Lähinnä tuosta luettelosta pinkaisee esiin se että kuinka hirRRRRveästi noihin palkkoihin syydetään rahaa!? Sinnehän ne verovarat uppoavat. Lääkkeitä Suomessa syödään liikaa, sehän kun on bisnestä vain. Poliisi valvoo liikaa vain liikennettä ts. rahastaa. Tieverkko on huono, muutamaa päättäjien käyttämää moottoritietä lukuunottamatta. Laitosteatterien yms. aika on ohi, kesäteatterissa ei tarvita kalliita tiloja ja näyttelijöitäkin varmaan löytyy, ilmatteex. Talvella voidaankin sitten kyhätä talvinen amphiteatteri, siinä vaikka idea, ilmatteeksi jälleen kerran... jollekkin.
Juujuu, kaikki on ihan huonoa ja ilmaiseksi pitäisi saada.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saisinpa halata sinua joka päivä
ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a647184Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?
Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�2376072Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,764572Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki
Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K1083812Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin
Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii742956Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut662937Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne
Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja1202636SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het332103Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan621937Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä
Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii2551841