Jos vl-uskoiset sanovat ettei uskova halua tehdä syntiä, miksi sitä kuitenkin koko ajan tehdään? Vastaukseksi ei kelpaa, että ihminen on vajavainen ja taipuvainen syntiin. Jeesus sanoi: "Olkaa täydelliset, niinkuin teidän isänne on täydellinen." Miksi vl-väen joukossa esiintyy tavallista enemmän tiedostamatonta syntiä, jota he eivät edes itse huomaa ja joka on saanut kieron ja ovelan muodon? Esimerkiksi voidaan mainita vaikkapa tietynlainen salailu, valkoiset valheet ja haluttomuus järjen käyttöön.
Onko vanhoillislestadiolaisten isä epätäydellinen, so. luotu jumala?
Jatkuvaa synnintekoa
7
91
Vastaukset
- simppelitsyyt
Siksi koska kukaan ei voi seurata Jeesusta ilman omakohtaista uudestisyntymää yhtään askelta, eikä edes tajua mistä on kysymys!
Siitä se johtuu, ja kun veeällissä on pari kolme prosenttia uudestisyntyneitä, ei ole vaikeaa arvata mistä mikäkin johtuu. - kah.kah.kalervo
Oliko jo kolmas uusi palsta tälle aamulle?
- vl-sukurutsaa
Koko ajan ollaan samalla palstalla. Ei yhtään uutta palstaa.
Vaivaako vl-sukurutsa?
On niin valtavasti syylliseksi itsensä tuntevia ihmismieliä. Kuten yllä muistutetaan Jeesus käski hyväksymän "Olkaa täydellisiä niin kuin...."
Ei Jumala ollut syylinen vaikka hän antoi Aatamin "erehtyä" Erehtyminen kuuluu erottamattomana osana tähän elämään - ei syyllistäminen.
Nyky kielelle muutettuna et voi välttää hiilijalanjälkeä, olet joka sekunti "syyllinen ""luonnon"" tuhoamiseen" Luonto on kaikki se - ihmiset ja eläimet- minkä joka päivä kohtaat.
Syyllisyyden sijaan ota se toinen lause. "Rakasta itseäsi" (niin kuin Jumalaa tai lähimmäistäsi)
Se on myös Jeesuksen kehotus, mutta kuinka usein sen kuulee mainittavan liki kirosanaksi.
Enää ei tarvita muuta kuin todellinen anteeksianto.
Annan itselleni anteeksi ajatukseni sinusta (maailmasta koska rakastan itseäni). Annan erehtymiseni eli virheelliset syntiset syylliset ajatukseni anteeksi itselleni. Antaahan Jumalakin sen ensimmäisen eli omenan syönnin. Yritänkö olla Jumalani viisaampi kieltäytymällä anteeksiannosta itselleni. Annan kaiken tämän Pyhän Hengen huoleksi ja olen kiitollinen koska taas tältä osalta voin rakastaa myös sinua koska Pyhä Henki näkee vilpittömyyteni.
Kyllä Jumala tietää että tässä fyysisessä olomuodossa toisen etu on toisen tuho, siksi on mielen tasolla totuus "minua ei arvioida sen mukaan mitä teen (fyysinen teko) vaan sen mukaan mitä Tunnen (henkinen taso) tehdessäni minkä teen.
Maallinen oikeuslaitos arvioi fyysisiä tekoja jakamalla tuomioita. Henkinen taso arvioi mielen tekoja jakamalla oikeutta- eiraamattuunuskova
Minusta raamattu on vähän kummallinen kirja . ensin lukee jossain kohdassa että "Olkaa täydelliset, niinkuin teidän isänne on täydellinen." ja sitten jossain toisessa kohdassa. lukee että, ei ole yhden yhtäkään joka ei hyvää tee ei yhden yhtäkään. koko kirja on ristiriitaisuuksia täynnä. eikö ole aika ihmeellistä. toisessa kohdassa lukee toista ja toisessa toista.
- Hyvähuomio
Tuo on totta. Selittääköhän tuo sen, miksi uskovaiset ovat hassua monenkirjavaa porukkaa? Tiedä häntä. En ole uskovainen, enemmän mystiikkaan taipuvainen, mutta ihmettelen uskovien juttuja.
On olemassa fyysinen teko siten on henkinen eli mielen taso
Siis "olkaa täydelliset....." mielen taso
Toisaalla "ei ole yhden yhtäkään joka tekee...." fyysinen tekojen taso, kuitenkaan teko ei voi olla ennen kuin on mielen pätös
On jokaisen oma asia miten tulkitsee minkäkin vertauskuvallisen kertomuksen, ajatuksen eli mielen vai tekojen "nippuun"
Itse kannan vastuuta ainoastaan seuraavasta:
Annan itselleni anteeksi erilaiset käsitykseni kaikesta, ei ole minun asiani tuomita Raamatun kirjoittajia siitä että minä lukijana käsitän niin kuin käsitän. Pyydän Pyhän Hengen ohjausta mieleeni ja jätän hänen huolekseen ajatukseni "tason"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 275364
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333593Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533502Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263397Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232990Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322717Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint212409Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205- 412112