Turvallisuusdilemma - kilpavarustelu

Historian_horisontti

Venäjä varoitti monta krtaa, että se piti Naton levittäytymistä rajoilleen ensimmäisen luokan strategisena uhkana, mutta tämä ei hillinnyt sotilasliiton laajentumista. Naton Bukarestin huippukokouksessa huhtikuussa 2008 Georgialle ja Ukrainalle luvattiin, että ne pääsisivät jossain vaiheessa jäseniksi: "Nato tervehtii ilolla Ukrainan ja Georgian euroatlanttisia pyrkimyksiä päästä Naton jäseniksi. Olemme tänään sopineet, että näistä maista tulee Naton jäseniä." Jäsenyysvalmennushakemuksia silti lykättiin, koska Saksa ja Ranska pitivät Venäjän saartamista liian provokatiivisena, etenkin kun Gorbatsoville oli ilmeisesti luvattu, ettei Nato etenisi itään.
Venäjän näkökulmasta Eroopassa ei ollut mitään turvallisuuspoliittista tyhjiötä, joka piti täyttää. Lännen näkökulmasta taas ei ollut mitään syytä estää Keski- ja Itä-Euroopan maita tekemästä omia itsenäisiä valintoja, jos ne kerran halusivat liittyä maailman menestyneimpään kansainväliseen turvallisuuselimeen.
Lopulta Naton olemassaolon oikeutti se, että sitä tarvittiin sen itse aiheuttamien turvallisuusuhkien hallintaan. Entiset Varsovan liiton maat ja Balttian maat halusivat parantaa turvallisuuttaan liittymällä Natoon, mutta juuri siitä syntyi Venäjälle turvallisuusdilemma, joka heikensi kaikkien turvallisuutta. Robert Jervis on määritellyt turvallisuusdilemman tilanteeksi, jossa maa parantaa omaa turvallisuuttaan tavalla, joka näyttää muille maille vääjäämättä pikemminkin hyökkäykseltä kuin puolustukselta, jolloin nämä ryhtyvät puolestaan parantamaan omaa turvallisuuttaan ja niin edelleen.

25

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TodellisuusJaHarhat

      "Venäjä varoitti monta krtaa, että se piti Naton levittäytymistä rajoilleen ensimmäisen luokan strategisena uhkana"

      On Venäjän oma asia miettiä, mitä se minäkin pitää!

      "mutta tämä ei hillinnyt sotilasliiton laajentumista."

      Puhut, ikään kuin Nato olisi jokin järjestö, joka tunkeutuu kohti Venäjää? Todellisuudessa sinun pitäisi miettiä, että MIKSI Venäjän rajanaapurit etsivät turvaa Natosta! Mikä synnyttää sen tarpeen?

      "Naton Bukarestin huippukokouksessa huhtikuussa 2008 Georgialle ja Ukrainalle luvattiin, että ne pääsisivät jossain vaiheessa jäseniksi:"

      Joista kumpikin maa on kokenut kovia Venäjän taholta!

      "etenkin kun Gorbatsoville oli ilmeisesti luvattu, ettei Nato etenisi itään. "

      Gorbatsov on ollut poissa vallasta jo yli 20 vuotta!

      "Venäjän näkökulmasta Eroopassa ei ollut mitään turvallisuuspoliittista tyhjiötä, joka piti täyttää. "

      Hienoa! Sehän voisi näyttää toteen vakaumuksensa seuraavalla tavalla:
      - palauttaa Krim takaisin Ukrainalle
      - lopettaa Ukrainan sisällissodan ylläpito

      Sen jälkeen väitteesi kuulostaisi uskottavammalta!

      " Entiset Varsovan liiton maat ja Balttian maat halusivat parantaa turvallisuuttaan liittymällä Natoon, mutta juuri siitä syntyi Venäjälle turvallisuusdilemma, joka heikensi kaikkien turvallisuutta."

      Venäjälle syntyy dilemma VAIN SIITÄ, että on aina vaan vähemmän pieniä reunavaltioita, joita voi painostaa, uhkailla tai koulita Georgian malliin!

      • Lebensraum

        "Gorbatsov on ollut poissa vallasta jo yli 20 vuotta!"

        Jos lupauksia aiotaan muuttaa, täytyy ottaa yhteyttä seuraavoon hallitsijoihin ja sopia heidän kanssaan, miten menetellään.

        Naton itälaajeneminen on juuri se pointti, joka lisää jännitystä Euroopassa.


      • Kaikkientiltujenäiti

        "Georgian malliin!"

        Georgia sai, mitä tilasi. Ukraina hyökkäsi myös vähemmistönsä kimppuun tyhmyyksissään, mutta se ei mennyt kuin Strömsöössä.


      • TurvallisuusTärkeää

        Ja höpö höpö! Naton kuuluu vastata turvaa hakeville pikkuvaltioille... ei Venäjä ole mitenkään pääosassa!


      • ImperialismiTärkeää
        Kaikkientiltujenäiti kirjoitti:

        "Georgian malliin!"

        Georgia sai, mitä tilasi. Ukraina hyökkäsi myös vähemmistönsä kimppuun tyhmyyksissään, mutta se ei mennyt kuin Strömsöössä.

        Georgia lähti kurittamaan kapinoivia maakuntiaan ja silloin Venäjä iski puun takaa! Kukapa pitää niissä maakunnissa nyt valtaa? Arvaatko?

        Entä onko ihme, jos Georgia hakee turvaa Natosta ennen kuin menee loputkin sen alueesta! Olet yliymmärtäväinen sille, ettei Venäjä mahdu omien rajojensa sisään!


      • segnjdrthk
        ImperialismiTärkeää kirjoitti:

        Georgia lähti kurittamaan kapinoivia maakuntiaan ja silloin Venäjä iski puun takaa! Kukapa pitää niissä maakunnissa nyt valtaa? Arvaatko?

        Entä onko ihme, jos Georgia hakee turvaa Natosta ennen kuin menee loputkin sen alueesta! Olet yliymmärtäväinen sille, ettei Venäjä mahdu omien rajojensa sisään!

        Georgia on kaukana Pohjois-Atlantista. Nato olisi pitänyt lopettaa viimeistään vuonna 1991.


      • segnjdrthk kirjoitti:

        Georgia on kaukana Pohjois-Atlantista. Nato olisi pitänyt lopettaa viimeistään vuonna 1991.

        Valitettavasti toimillaan Venäjä on todistanut miten tärkeä NATO:n olemassaolo vielä on.


    • StoppiImperialismille

      Ei nimi mitään määritä! Olihan Neuvostoliittokin kaukana Varsovasta!

      Nato lopetetaan VASTA sitten kun sen JÄSENMAAT (ei Tiltu!) katsovast sen tarpeettomaksi! Ei sitä ennen!

      Venäjää (ja Tiltuja) jurppii Natossa se, että se saa Venäjän pysymään OMIEN rajojensa sisällä!

      Pitkällä tähtäimellä se on MYÖS VENÄJÄN OMA ETU!

      • since1999

        Nato on jenkkien hyökkäysorganisaatio ja sotakustannusten jakaja.


      • TiltuValehteleeAINA

        TODELLISUUDESSA USA on vain yksi jäsenvaltio 29:n keskuudessa! Ei Nato ole hyökännyt minnekään!


    • bäckman

      Nato ei ole pysynyt rajojensa sisälle siitähän tässä kyse.

      • Älä jauha paskaa, Teurassiannäköistä MAANPETTURIA apinoiva IDIOOTTI.
        NATO EI OLE VALTIO, VAAN VALTIOIDEN MUODOSTAMA PUOLUSTUSLIITTO !!!!!!!.

        TikTok SUSINARTTU, TikTok .......


      • Krasduk

        No, milloin on joku valtio viimeksi hyökännyt Venäjälle/Neuvostoliittoon?
        Niin, sillä on vaan peloteltu venäjän johdon toimesta sen omaa kansaa.


      • BäckmanEiTajua

        Venäjä ei ole pysynyt rajojensa sisälle siitähän tässä kyse.


      • bäckman
        44.Div kirjoitti:

        Älä jauha paskaa, Teurassiannäköistä MAANPETTURIA apinoiva IDIOOTTI.
        NATO EI OLE VALTIO, VAAN VALTIOIDEN MUODOSTAMA PUOLUSTUSLIITTO !!!!!!!.

        TikTok SUSINARTTU, TikTok .......

        Puolustusliitto ei laajene toisen valtion rajoille, mitä järkeä oli Ukrainan ja Georgian havitella Naton jäsenyyttä ,sen provokaation luonteen ymmärsi Ranska ja Saksa, vaan ei Pentagon.


      • DesanttiOnTyhmä

        Eli Venäjää harmittaa, jos Ukraina ja Georgia ovatkin turvassa? MITÄ asia Venäjälle kuuluu?


      • et-tu
        44.Div kirjoitti:

        Älä jauha paskaa, Teurassiannäköistä MAANPETTURIA apinoiva IDIOOTTI.
        NATO EI OLE VALTIO, VAAN VALTIOIDEN MUODOSTAMA PUOLUSTUSLIITTO !!!!!!!.

        TikTok SUSINARTTU, TikTok .......

        Ei nyt hermoilla, vaan keskustellaan asiallisesti.


      • liittovaltio
        44.Div kirjoitti:

        Älä jauha paskaa, Teurassiannäköistä MAANPETTURIA apinoiva IDIOOTTI.
        NATO EI OLE VALTIO, VAAN VALTIOIDEN MUODOSTAMA PUOLUSTUSLIITTO !!!!!!!.

        TikTok SUSINARTTU, TikTok .......

        "NATO EI OLE VALTIO, VAAN VALTIOIDEN MUODOSTAMA PUOLUSTUSLIITTO !"

        Joskus se toimii kuin valtio, joskus kuin hyökkäysliitto.


      • TiltuJauhaaSkeidaa

        Minne se on hyökännyt? Käynyt vain kaksi lyhyttä ilmasotaa!


    • IMHO

      Onnetonta Naton puolustusta TIRSK TIRSK

      Asiat hoidetaan neuvottelemalla eikä typerällä uhittelulla.

      • Entäs sitten, kun "neuvottelu" ei tuotakkaan tulosta ... ?.


      • TiltunTyhmyysHuipussaan

        "Asiat hoidetaan neuvottelemalla eikä typerällä uhittelulla. "

        Olet mestasri! Sinulta olisi varmaan onnistunut puhua Jooseppi luopumaan Talvisodasta! Halu neuvotella ei auta silloin kun se ei vastapuolta kiinnosta!


      • 976plus246

        Neuvottele sitten ryssä pois Ukrainasta!


    • helevatas

      Ei puutu paatosta kun venäläismieliset julistavat, se kaikkein tärkein asia jokaisen itsenäisen valtion itsemääräämisoikeus kuitenkin näiltä aivopestyiltä hölmöiltä unohtuu heti kun mielikuvitus kertoo ettei joku ratkaisu sovikaan Venäjän intresseihin.
      Tuollaiset turhat julistajat pitäisi välittömästi lastata junaan ja lähettää huisin vittuun Suomesta.

    • demarienvihollno1

      ..Moskovan valta Ukrainalla on ollut helvettiä, miljoonia uhreja!..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      70
      5005
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      190
      3923
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      203
      3838
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      80
      3377
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      3039
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      2024
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2014
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      194
      1909
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1716
    10. HULLU MERSU KUSKI LIIKKEELLÄ

      Onko kukkaan pannu merkille shamppanjan väristä w211 mersua josta puuttuu taka puskuri, ajelee hirveitä nopeuksia keskus
      Kiuruvesi
      99
      1457
    Aihe