Suomi on maahanmuuttomyönteinen suvaitsevainen ja

äänestänyt

avoin yhteiskunta. Sen osoittaa vaalitulos. Olisi hyvä, jos tällä palstalla kovaäänisesti räksyttävä porukka hyväksyy asian ja lopettaa turhan marmatuksen. Olemme matkalla kohti monikulttuurista yhteiskuntaa halusittepa sitä tai ette. Jos joku nukkui vaalinsa, jatkakoon rauhassa uniaan. Demokratia on puhunut.

84

970

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Luu5.1

      Seuraavaksi puhuu nyrkki, arvoisa aloittaja nyrkkiKyllikki.
      Kolme suvakkia olen telonnut, kenties olet neljäs, hiphei :)

      • FäpFäpFäpFäp

        Nyrkkikyllikki !? :D :D. Olet tunnetusti pohjoisen pallonpuoliskon pahin vemputtaja, kyllä sen kaikki tietää, äitiski tietää ja häpee sua.


      • outoaon

        Outo on tilanne olemme suvaitsevaisia ja nämä, joita kohtaan olemme suvaitsevaisia eivät ole meitä kohtaan suvaitsevaisia.


    • äänet.annettu

      Ennen kuin vallan riemusta repeät, kannattaa muistaa että 87,6% äänioikeutetuista ei äänestänyt vihreitä.

      Demokratia on puhunut.

      • M.O.T.M.O.T

        Vielä suurempi osa ei äänestänyt persuja, eikä muita hihhuleja.


      • hihhuleita
        M.O.T.M.O.T kirjoitti:

        Vielä suurempi osa ei äänestänyt persuja, eikä muita hihhuleja.

        Aloittajan kirjoitus koskikin vihreiden tulosta kunnallisvaaleissa ja hänen siitä vetämiä johtopäätöksiä että suomalaiset haluavat Suomesta monikulttuurisen yhteiskunnan. Hän ei tosin avannut mitä tuo monikkulttuurisuus hänen mielestään tarkoittaa. Nykyisellä maahanmuuttopoliitiikalla maastamme on tulossa islamilainen. Huom. islam ei ole vain uskonto vaan yhteiskuntajärjestys, poliittinen islam.

        Tuota islamisaatiokehitystä eli toisin sanoen vihreitä EI äänestänyt 87,6 % äänioikeutetuista.


    • JotainRotiaTähänkin

      Määrittele "monikulttuurinen yhteiskunta"!

      Tarkoitatko ruotsin kaltaista "no go" alueita vilisevä väkivaltaista ja sekaisin olevaa yhteiskuntaa, jossa kävellään hymyssä suin teuraalle vai kenties Belgian kaltaista hengenvaarallista ja agressiivista islamististä yhteiskuntaa, jossa pommit räjähtelevät, kuin mosulissa? ;DDDD

      No onneksi olet kuitenkin väärässä! Tuolla vaalin tuloksella ei ollut maahanmuuton kanssa mitään tekemistä. Suomen kansasta n. 80% on edelleen islamilaista maahanmuuttoa vastaan vaikka muutama naiivi aivopesty teinin asteelle jäänyt nuori nainen päätti äänestää ituvihernatseja. Eiköhän se heillekkin aamu valkene viimeistään sitten, ku joutuvat tyhmyyttään ryöstetyksi ja raiskatuksi.

      Suomeen saa tulla mahanmuuttajia, mutta mielestäni etupäässä kristittyjä, koska he sopeutuvat yhteiskuntaamme. Hekin voivat tulla ainoastaan töihin tai opiskelemaan. Eli täytyy olla jokin syy tulla yhteiskuntaamme. Tänne ei tarvitse päästää ainuttakaan ihmistä, jotka tulevat suoraan sosiaalituille. Ei edes perheenyhdistämistarkoituksessa!

      • monimono

        Niinpä niin! Valitettavasti se "monikulttuuri" jota suvakkialoittajakin hehkuttaa, on oikeasti kehitysmaamuslimien monokulttuuria. Tai no, jos otetaan vaikka sunnien ja shiiojen eroavaisuudet ja näiden väkivaltainen suhtautuminen toisiinsa, niin voihan suvakki kuvitella sitä monikulttuuriksi.
        Asia valkenee varmasti suvakillekin siinä vaiheessa, kun muslimit ovat tarpeeksi suuri vähemmistö maassa. "Missä islam, siellä monokulttuuri ja moniongelma!"


    • rasistipelleolen

      Niin ja 41,2% äänioikeutettua rasistia jätti äänestämättä, kun pettyivät ps maahanmuuttopolitiikaan.

      • äänestänyt

        Heh heh vai pettyivät ps maahanmuuttopolitiikkaan. Se osoittaakin millaisia neropatteja rasistit ovat. Tästä eteenpäin aletaankin noudattaa vihreää maahanmuuttopolitiikkaa.


      • olen.botti
        äänestänyt kirjoitti:

        Heh heh vai pettyivät ps maahanmuuttopolitiikkaan. Se osoittaakin millaisia neropatteja rasistit ovat. Tästä eteenpäin aletaankin noudattaa vihreää maahanmuuttopolitiikkaa.

        Hakunilan ja Itäkeskuksen alue on slummiutumassa. Koska itse aiot muuttaa Itikseen? Entä koska idiootti-idolisi Ville Niinistö, Emma Kari, Suvi Auvinen, Jyrki Katainen ja Alex Stubb muuttavat Itikseen kasvattamaan lapsiaan monikulttuurisessa ja suvaitsevassa ympäristössä? Kerro jos ovat muuttamassa.
        Jos Itikseen ei muuta hyvätuloisia koulutettuja, alue slummiutuu ja lähi-idästä tulleet klaanit alkavat taistella alueen herruudesta kuten Malmössä, Göteborgissa, Tukholmassa ja monissa muissa kaupungeissa Ruotsissa ja Euroopassa.


      • VatiPäätMölisee
        olen.botti kirjoitti:

        Hakunilan ja Itäkeskuksen alue on slummiutumassa. Koska itse aiot muuttaa Itikseen? Entä koska idiootti-idolisi Ville Niinistö, Emma Kari, Suvi Auvinen, Jyrki Katainen ja Alex Stubb muuttavat Itikseen kasvattamaan lapsiaan monikulttuurisessa ja suvaitsevassa ympäristössä? Kerro jos ovat muuttamassa.
        Jos Itikseen ei muuta hyvätuloisia koulutettuja, alue slummiutuu ja lähi-idästä tulleet klaanit alkavat taistella alueen herruudesta kuten Malmössä, Göteborgissa, Tukholmassa ja monissa muissa kaupungeissa Ruotsissa ja Euroopassa.

        Ei nuo usko, ennen kuin näkevät omin silmin sen, mitä ovat edesauttamassa.

        Noudattakoot nyt sitten omaa politiikkaansa niin kauan kuin pää pysyy paikallaan.

        Koska sitä muuria Helsingin ja muun Suomen välille aletaan rakentaa? Tulen talkoisiin ilmaiseksi ja tuon jopa omat eväätkin mukanani.


      • qwqwqwqwq

        --- kun pettyivät ps maahanmuuttopolitiikkaan.

        Persut joutuivat hallituksessa tekemään myönnytyksiä, eli oli otettava se, mitä 1/3 saa. Tietysti se oli aivan liian vähän. MUTTA, toisessa ääripäässä oli kepun ja kokoomuksen hallitsematon maahanmuuttopolitiikka. Nyt jo Sipilä viestitti pakolaisille, tulkaa Suomeen ja lupasi heille jopa oman talonsa.
        Suomeen kesällä 2015 tulleet pakolaiset aiheuttivat miljardikulut. Jos heitä olisi tullut vieläkin enemmän, mitä vihervasemmisto toivoi ja mitä kepu ja kokoomus myötäilivät Suomi olisi konkurssissa.


      • qåaäzm

        Erikoista että juuri suvakit haluavat viedä lapsiansa sellaisiin tarhoihin ja kouluihin joissa ei ole näiden mamujen jälkeläisiä. Kovimmat suvakit myös asuvat kaukana näistä slummeista joita on alkanut kehittyä maahamme. Miksi eivät näytä esimerkkiä kuinka ihanaa on asua näisssä lähiöissä? Jostain kumman syystä he karttavat itse näitä alueita.


      • qåaäzm

        Nythän on niin että kun matut saivat äänestää, he tietenkin ovat opetetut äänestämään vihreitä näiden vihreiden agitaattorien kehoituksesta. Tämä selittää vihreiden nousun. Laki pitää muuttaa pikaisesti niin että vain Suomen kansalaiset saisivat äänestää vaaleissa. Onneksi eduskuntavaaleissa ei vielä voi matut äänestää elleivät ole saaneet kansalaisuutta.


    • Faktaapeliin-2

      Kuntavaaleilla ei ole maahanmuutotoon vaikutusta suuntaan eikä toiseen.

      Maahanmuuttoon kriittisesti suhtautuvat saivat Vapaavuoren. Hän vahvistaa pyrkivänsä estämään moskeijan perustamisen Helsinkiin.

      Tällaista politiikka on: Soini luulee saavansa ääniä kvasi-kriittisellä maahanmuuttopolitiikalla. Joku sitten koukkaa soinilaisten toiselta puolelta ja kerää äänet. Halla-ahollakin on syytä miettiä mitä sanoon ennenkuin sanoo.

      Sen voi minäkin kertoa, etten äänestä perussuomalaisia. Puolueesta puuttu äly ja kyky analysoida muuttuvia tilanteita. Se näkyy.

      • en.ole.botti

        Persut nousi Soinin tyhjänpäiväisellä lässytyksellä. Miehellä ei ollut munaa ottaa sisäministerin salkkua josta olisi ollut näköala maahantunkeutumiseen. Soini halusi matkustella veronmaksajien rahoilla kaikenlaisiin jessuksen rukousaamiaisiin ja muihin turhanpäiväisiin kohteisiin.
        Taas menee 40 vuotta ennenkuin Soinin takinkääntö unohdetaan ja persut saavat kannatusta. Itse en enää äänestä persuja, persut ovat kykynsä näyttäneet ja nyt vituttaa.


      • kahtotaan

        Me emme äänestäneet nyt persuja, koska kutit on säästettävä seuraaviin eduskuntavaaleihin. Katsotaan sitten, miten suu pannaan!

        Espoossa seitsemän persua pääsi valtuustoon/3 maahanmuuttajaa. Ollaan vielä voitolla. Vantaalla 8/4.


    • nytsitäsaa

      No niin nyt vaan luovuttamaan omia asuntoja "rekkakuskeille",saavat kotoutua omien taipumustensa mukaisesti. Saatanan tunarit.

    • oi.aikoja

      Voiko näin yksinkertaisesti vaalitulosta tulkitsevia olla olemassa?

      • dqildaf

        Voi, vihreät kettutytöt ja anarkistivasemmistolaiset.


      • Totuuskomissio

        Näköjään voi. Totuus on kuitenkin toinen, poliittista islamia Suomessa kiihkeästi kannattavat myrkynvihreät, ovat edelleen vähemmistössä maailmoja syleilevine höpinöineen, 12 prosentin kannatusosuus ei riitä leuhkimisen pohjaksi mitenkään.

        Helsinkiläiset näyttävät todellakin haluavan suurmoskeijansa ja jännitystä mahdollisten terroristien muodossa.

        Mutta: Helsinki ei ole koko Suomi ja iso joukko ihmisiä ei kokenut näitä vaaleja valtiollisiksi vaaleiksi, vaikka näiden voittajiksi julistautuneiden pienpuolueiden edustajat dille niinistön johdolla tämmöistä probagandaa mieluusti puklittivatkin.

        Koko maailman sosiaalitukien maksajina tulee "luu käteen" ja aika pian, jolloin Niinistönkin naamataulu vääntyy peruslukemille, Lii Anderssonista puhumattakaan.

        Seuraavissa eduskuntavaaleissa toivoisi olevan Suomi ryhmittymän, joka palauttaisi uskon rehellisyyteen, hyväksikäytön ja rötöstelyn sijasta.

        Nykyiset puolueet ovat järkijään kansallinen häpeä, jotain perussuomalaisten jämäkintä siipeä lukuunottamatta.


      • kjhvgfcd
        Totuuskomissio kirjoitti:

        Näköjään voi. Totuus on kuitenkin toinen, poliittista islamia Suomessa kiihkeästi kannattavat myrkynvihreät, ovat edelleen vähemmistössä maailmoja syleilevine höpinöineen, 12 prosentin kannatusosuus ei riitä leuhkimisen pohjaksi mitenkään.

        Helsinkiläiset näyttävät todellakin haluavan suurmoskeijansa ja jännitystä mahdollisten terroristien muodossa.

        Mutta: Helsinki ei ole koko Suomi ja iso joukko ihmisiä ei kokenut näitä vaaleja valtiollisiksi vaaleiksi, vaikka näiden voittajiksi julistautuneiden pienpuolueiden edustajat dille niinistön johdolla tämmöistä probagandaa mieluusti puklittivatkin.

        Koko maailman sosiaalitukien maksajina tulee "luu käteen" ja aika pian, jolloin Niinistönkin naamataulu vääntyy peruslukemille, Lii Anderssonista puhumattakaan.

        Seuraavissa eduskuntavaaleissa toivoisi olevan Suomi ryhmittymän, joka palauttaisi uskon rehellisyyteen, hyväksikäytön ja rötöstelyn sijasta.

        Nykyiset puolueet ovat järkijään kansallinen häpeä, jotain perussuomalaisten jämäkintä siipeä lukuunottamatta.

        Tuon suurmoskeijan suhteen pitäisi saada koko muun Suomenkin äänestää, koska se on lopulta koko Suomea koskettava asia. Kun yksi moskeija saadaan pystyyn, on silloin saatu ovi auki myös muille moskeijoille. Kun muslimien määrä lisääntyy maassamme kaiken aikaa, on moskeijoille lopulta enemmän tarvetta, ja muslimit ympäri maata rupeavat kinuamaan omaa moskeijaansa, perusteenaan se, kun Hesassakin on, ja lähempääkin pitäisi löytyä.


      • Somalistiensomalisti

        Näköään voi. Samalla tämä aloitteen tekijä, joka on niin suvaitsevainen omasta mielestään osoittaa halveksuntaa niitä kohtaan jotka ovat eri mieltä kuin hän. Ristiriitaista. Suvakkimaista tyyliä edustaa myös matematiikan taidot. Jos jää vaaleissa 4. Sijalle ei ole suinkaan voittanut vaaleja. Pormestarin vaalit ratkesivat siinä samalla ja kun Sinnemäestä ei tule pormestaria niin ei tänne myöskään tule suurmoskeijaa.
        Positiivista on kuitenkin se että kun Vihreät ovat olleet hyysäämässä pakolaisten leiriä Rautatien torilla niin tasa-arvon nimissä me kaikki muutkin saamme siis telttailla Kaivopuistossa, Hesperian puistossa jne. ilman että kukaan on oikeutettu puuttumaan siihen.
        Saattaa Helsingin julkisuuskuva maailmalla muuttua.


    • Jos kaikkinainen sekaannus ja hajaannus motolla; pelolle ei anneta valtaa, on sitä monikulttuurisuutta, niin sitä tänne on tilattu.
      Demokratia puhuu minkä puhuu, mutta tällä menolla ei enää kauan, siitä pitää hyvän huolen tämä uusi monikulttuurisuus.
      Vai miten se meneekään näiden lähtömaissa, sitä demokratiaa tänne nyt tilaillaan kovin suureellisesti ja vaikka anarkian keinoin.

    • Miekka-tai-mekka

      Juu ja sabelit kohta heiluu, jollei ruveta kyykkimään päin mekkaa. Sinä vaalituloksen kannattaja voit olla eturivissä monikulttuuristen ystäviesi kanssa vai oletko hunnutettuna kyökissä. Muista nämä sanat, kun toiveesi täyttyy, se on sitten miekka tai mekka.

    • äänestänyt

      Voin sen verran myöntää, että tämä tule maksamaan meille lähivuosina paljon, mutta voimmeko asettaa hintalappua sille, että Suomi jatkaa edelleen humaanina ihmisoikeuksia kunnioittavana maana. Emme tietenkään. Samoin kuin emme voi asettaa rajaa sille kuinka paljona pakolaisia vastaanotamme, jos heitä meiltä turvaa tulee hakemaan.

      • Totuuskomissio

        Rajojen asettaminen olisi itsenäisen ja omasta kansasta ja maastaan huolta pitävän valtion politiikkaa.
        Nykyinen politiikka vie Suomen ja suomalaiset yhä syvempään velkaorjuuteen kun marionettipoliitikkomme ovat sillä kannalla, että maahamme laittomasti tunkeutuneet ovat etusijalla ja sallivat hyväksikäyttömme.

        Lopputulos jaettu kurjuus ja se jos mikä on moninkertainen kurjuus ja kaiken loppu kauemmin jatkuessaan.

        Ottaa aikansa, että kovakalloisimmat koko maailman syleilijät (globalistit) tajuavat mistä on kysymys.

        Liikalisääntymistä ja uskonnollista hulinointia ei voida tilkitä meidän piskuisen kansakunnan varoin ja neuvoin, pitäisi kysyä, mitä tänne tupeksineet muukalaiset ovat yrittäneet omien kotimaidensa tilanteiden korjaamiseksi?

        Ei ole kovin kunniakasta paeta häntä koipien välissä sinne, missä "maan pyöreäpäisimmät" riistävät tulijoiden tarpeisiin ennestäänkin velkaisen valtion kassasta.

        Realiteetit on nämä ja loppu on historiaa.


      • SePäiväTuleeKerran
        Totuuskomissio kirjoitti:

        Rajojen asettaminen olisi itsenäisen ja omasta kansasta ja maastaan huolta pitävän valtion politiikkaa.
        Nykyinen politiikka vie Suomen ja suomalaiset yhä syvempään velkaorjuuteen kun marionettipoliitikkomme ovat sillä kannalla, että maahamme laittomasti tunkeutuneet ovat etusijalla ja sallivat hyväksikäyttömme.

        Lopputulos jaettu kurjuus ja se jos mikä on moninkertainen kurjuus ja kaiken loppu kauemmin jatkuessaan.

        Ottaa aikansa, että kovakalloisimmat koko maailman syleilijät (globalistit) tajuavat mistä on kysymys.

        Liikalisääntymistä ja uskonnollista hulinointia ei voida tilkitä meidän piskuisen kansakunnan varoin ja neuvoin, pitäisi kysyä, mitä tänne tupeksineet muukalaiset ovat yrittäneet omien kotimaidensa tilanteiden korjaamiseksi?

        Ei ole kovin kunniakasta paeta häntä koipien välissä sinne, missä "maan pyöreäpäisimmät" riistävät tulijoiden tarpeisiin ennestäänkin velkaisen valtion kassasta.

        Realiteetit on nämä ja loppu on historiaa.

        Nostan hattua sinulle "Totuuskomissio", kun jaksat kerrasta toiseen selittää asioita niille, jotka eivät välttämättä ole tajunneet totuutta vielä.


      • dick.chanel
        Totuuskomissio kirjoitti:

        Rajojen asettaminen olisi itsenäisen ja omasta kansasta ja maastaan huolta pitävän valtion politiikkaa.
        Nykyinen politiikka vie Suomen ja suomalaiset yhä syvempään velkaorjuuteen kun marionettipoliitikkomme ovat sillä kannalla, että maahamme laittomasti tunkeutuneet ovat etusijalla ja sallivat hyväksikäyttömme.

        Lopputulos jaettu kurjuus ja se jos mikä on moninkertainen kurjuus ja kaiken loppu kauemmin jatkuessaan.

        Ottaa aikansa, että kovakalloisimmat koko maailman syleilijät (globalistit) tajuavat mistä on kysymys.

        Liikalisääntymistä ja uskonnollista hulinointia ei voida tilkitä meidän piskuisen kansakunnan varoin ja neuvoin, pitäisi kysyä, mitä tänne tupeksineet muukalaiset ovat yrittäneet omien kotimaidensa tilanteiden korjaamiseksi?

        Ei ole kovin kunniakasta paeta häntä koipien välissä sinne, missä "maan pyöreäpäisimmät" riistävät tulijoiden tarpeisiin ennestäänkin velkaisen valtion kassasta.

        Realiteetit on nämä ja loppu on historiaa.

        Elämme itsekkin velkapääomalla, olemme eläneet jo pitkään. Sipilältä lipsahti valtionvelan summaksi 136 miljardia joten velkakelloonkaan ei näyttäisi olevan luottamista. Kuntien velka oli vuosi sitten 35 miljardia.
        Mikään mahti ei ole oikeutettu vaatimaan meitä elättämään ketään ulkopuolisia.
        Poliitikkojen hyysäysinto on perusteetonta ja heidän holtittomuus koituu meidän lapsiemme ja lastenlapsiemme maksettavaksi. Onko tämä sitä Kepun vaalimainoksissa peräänkuuluttamaa tulevista sukupolvista huolehtimista?


      • stanallisetsäkeet

        Ai sentään myönnät, että tulee maksamaan. Se on jo hyvä alku ymmärrykselle


    • VastarannanFenno

      Uskon että kaikki vihreiden kannattajat kävivät aika tarkkaan äänestämässä. Näin ollen heitä on äänioikeutetuista n. 7,5%. Suurin osa "nukkujista" äänestäisi maahanmuuttokriitikoita jos äänestäisi. Suomihan ei ole muuttumassa " monikulttuuriseksi", vaan islamilaiseksi kalifaatiksi jossa pienenevän kristityn tai ateistisen valkoisen vähemmistön asema on kurja. Ei taatusti tule vähemmistön eduksi "positiivista syrjintää".

      • äänestänyt

        Pelkästään tämä äänestyskäyttäytyminen osoittaa selvästi, että nämä "maahanmuuttokriitikot" ovat umpitolloa porukkaa toisin kuin vihreät koulutetut fiksut ihmiset. Nyt heidän pitäisi saada vain taotuksi paksuihin kalloihinsa, että he ovat väärässä myös tässä maahanmuuttoasiassa vaikka ovat sen jo epäsuorasti myöntäneet.


      • viksupersu
        äänestänyt kirjoitti:

        Pelkästään tämä äänestyskäyttäytyminen osoittaa selvästi, että nämä "maahanmuuttokriitikot" ovat umpitolloa porukkaa toisin kuin vihreät koulutetut fiksut ihmiset. Nyt heidän pitäisi saada vain taotuksi paksuihin kalloihinsa, että he ovat väärässä myös tässä maahanmuuttoasiassa vaikka ovat sen jo epäsuorasti myöntäneet.

        Tässä toinen näkökulma tulokseen:

        http://raimotossavainen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/235458-keskusta-ylivoimainen-voittaja

        Vaalien ylivoimainen voittaja oli Keskusta.

        Valtuustopaikat: Kesk 2823

        SDP 1696

        KOK 1492

        PS 769

        Vihr 536

        Perussuomalaiset olivat 43% vihreitä suositumpia valtuustopaikoilla laskettuna. Valtuustopaikkojahan näissä vaaleissa jaettiin, ei puolueiden kannatusprosentteja.


      • äänestänyt

        Joopa joo. Nämä keskustalaiset valtuutetut hallinnoivat alueita joilla ei juurikaan asu ihmisiä, kun vihreät hallitsevat paikkoja joissa on paljon asukkaita ja joihin ihmisiä kokoajan tunkee lisää myös maahanmuuttajia.


      • raha.tulee.seinästä
        äänestänyt kirjoitti:

        Joopa joo. Nämä keskustalaiset valtuutetut hallinnoivat alueita joilla ei juurikaan asu ihmisiä, kun vihreät hallitsevat paikkoja joissa on paljon asukkaita ja joihin ihmisiä kokoajan tunkee lisää myös maahanmuuttajia.

        Vihreillä tulee olemaan yhdessä kaupungissa eniten valtuustopaikkoja, Jyväskylässä. Turussa, Tampereella, Vantaalla, Espoossa ja Helsingissä he ovat kakkosia tai kolmosia. Vihreät eivät hallitse yhtään näistä kaupungeista. Politiikka on kompromissien tekemistä.

        Nuoriin äänestäjiin opiskelijakaupungeissa ja naisiin uppoaa tuo vihreiden unelmahöttö ja koulutusleikkauksista ja ilmaisesta varhaiskasvatuksesta jauhaminen, myös maahanmuuttajat saavat äänestää kunnallisvaaleissa oltuaan maassa jonkin aikaa. He äänestävät tietenkin vihreitä joka haalii heitä äänestäjikseen lupaamalla heille ilmaisen oleskeluoikeuden. Ketään noista ei huoleta mistä rahat ja miten käy turvallisuuden. Muiden ryhmien on sitten reaalielämässä opetettava heitä talouden tosiasioissa ja turvallisuusasioissa.


      • Somalistiensomalisti
        äänestänyt kirjoitti:

        Joopa joo. Nämä keskustalaiset valtuutetut hallinnoivat alueita joilla ei juurikaan asu ihmisiä, kun vihreät hallitsevat paikkoja joissa on paljon asukkaita ja joihin ihmisiä kokoajan tunkee lisää myös maahanmuuttajia.

        Eikö olekkin ihmeellistä että Vihreät hallinnoivat alueilla joissa ei ole villieläimiä eikä luontoa ja alueilla joissa energian kulutus ja luonnon saastuttaminen on suurta. Olisiko nyt niin että suutarin lapsilla ei ole kenkiä?


      • qåaäzm
        äänestänyt kirjoitti:

        Pelkästään tämä äänestyskäyttäytyminen osoittaa selvästi, että nämä "maahanmuuttokriitikot" ovat umpitolloa porukkaa toisin kuin vihreät koulutetut fiksut ihmiset. Nyt heidän pitäisi saada vain taotuksi paksuihin kalloihinsa, että he ovat väärässä myös tässä maahanmuuttoasiassa vaikka ovat sen jo epäsuorasti myöntäneet.

        Olen keskustellut vihreiden kanssa vaalikopilla, ja osoittautui että köykäistä porukkaa ovat näissä kysymyksissä, ja etenkin äärimmäisen naiiveja. Kun Tillanen ja Nykänen tekivät videojuttuja Vantaan vaalikopeilta, demarit eivät uskaltaneet vastata yhteenkään tiukkaan kysymykseen. Vihreät ajoivat toisella kopilla pois heidät jne. Tässä heidän "fiksuus" ja kouluttautuneisuus nähdään. Eipä uskalleta vastata mitään kun tietävät jäävänsä alakynteen. Löytyy Tubesta Tillanen &Nykänen täsmäisku - sanoilla nämä videot.


    • mietippätätä

      Hohhoijjaa.. Sinulle tekisi hyvää tehdä exkursioreissuja monikulttuurialueille. Kun käyt siellä huomaatkin että siellä ei ole kuin yhden kulttuurin edustajia. Toisten kulttuurien edustajat ovat poistuneet paikalta. Analysoi vaikka tätä videoo ja kerro mitä ajatuksia se sinunssa herättää. (Sellainen toiminnallinen osuus alkaa 5 min kohdalla)

      https://www.youtube.com/watch?v=cPORJ15raqw

      • äänestänyt

        Kyllä. Tässä on hyvä esimerkki siitä kun ihmisten integroimiseen yhteiskuntaan ei panosteta tarpeeksi. Nyt rasistien on helppo osoittaa syyttävä sormi näihin maahanmuuttoperäisiin nuoriin. Nyt vihreiden vaalivoiton jälkeen tullaan kunnissa panostamaan kaikki onnistuneen integroitumisen eteen ja tällaisia videoita ei tulla Suomessa kuvaamaan. Samoin vihapuheen kitkemiseen tullaan entistä enemmän kiinnittämään huomiota.


      • uytyuiuytyui
        äänestänyt kirjoitti:

        Kyllä. Tässä on hyvä esimerkki siitä kun ihmisten integroimiseen yhteiskuntaan ei panosteta tarpeeksi. Nyt rasistien on helppo osoittaa syyttävä sormi näihin maahanmuuttoperäisiin nuoriin. Nyt vihreiden vaalivoiton jälkeen tullaan kunnissa panostamaan kaikki onnistuneen integroitumisen eteen ja tällaisia videoita ei tulla Suomessa kuvaamaan. Samoin vihapuheen kitkemiseen tullaan entistä enemmän kiinnittämään huomiota.

        Hah hah...Vihervasureille riittää puuhastelua sadoiksi vuosiksi. Romaaneja on integroitu 400 vuotta, vain murto-osa on integroitunut.

        Suomi ei voi ottaa loputtomiin velkaa eikä liioin ole loputtomiin aikaa puuhastella integraation parissa. Sillä hetkellä kun yhteisen velkamme korot pomppaavat luottoluokituksen laskiessa olemme todella vaikeuksissa koska siinä vaiheessa lainanantajat alkavat vaatia velkojaan takaisin, kuten parhaillaan Kreikalta vaaditaan.

        Samalla hetkellä on vihervasurienkin mietittävä miten budjetti pysyisi kuosissa, mistä leikataan vai kiristetäänkö verotusta. Halutaanko investointien suuntautuvan Suomeen vai ulkomaille. Myydäänkö pohjavesi-varantomme, mineraalivarastomme ja kuntoon saatetut infrastruktuurit veroparatiiseissa lymyäville veronkiertäjille pilkkahintaan.

        Hallitus valmistelee Sipilän ja Bernerin johdolla kuumeisesti lainsäädäntöä jolla kansallisomaisuutemme voidaan yhtiöittää jolloin myynti monikansallisille korporaatioille tulee mahdolliseksi. Liikenneväylien myynti ja niiden käytöllä rahastaminen on sote-uudistuksen rinnalla juuri tätä kehitystä. Hallitus ei todellakaan ajattele tulevien sukupolvien etua vaan on myymässä sen viimeisenkin turvan lapsilta ja lapsenlapsiltamme.

        Maahanmuuttajien integrointi tapahtuu sen jälkeen vapaaehtoisten turvin. Voi olla että vihervasurien mielenkiinto lopahtaa ja integrointi tapahtuu piikkilanka-aidoin ympäröidyillä leireillä tai saarilla kuten Kreikassa ja Balkanilla on tapahtumassa.


      • qåaäzm

        Haluaako eräs porukka integroitua yleensäkään? Heidän ohjekirja nimittäin kieltää sen.


    • linneaborealiss

      Ensinnäkin on aika räikeää puhua muista puolueista tuohon malliin ja toiseksi vihreiden äänimäärä ei ole kuin rapiat 10 prossaa, sillä ei mitään päätöksiä tehdä.

      Mitenkä vihreiden ajatuksiin ja tavoitteisiin sopii luonnonsuojelu, metsien hakkaaminen, ilmastonsuojelu ym eikö ihmisten haaliminen lisää väkimäärää ja sitäkautta rasitata luontoa entistä enemmän. Mitä enemmän ihmisiä sitä enemmän luonto kärsii.

      olisi kiva kuulla miten luonnonsuojelu ja matujen haaliminen sopivat yhteen?.

      Vai onko vihreiden aatemaailma ja teot yhtä häilyviä kumpikin.

      ps. Yhdessä vaiheessa kannatin vihreitä ajatuksia kunnes tajusin että suurempana aatteena taitaakin olla haaalia tänne koko maapallon ylijäämäihmiset.

      Kertokaapa miten luonto ja lisää ihmisiä ja rakennuksia ovat tasapainoinen yhdistelmä?.

    • malli1942

      On itsestään selvää, että kontrolloimaton maahanmuutto lisää halpatyön tekijöitä, kuten on tapahtunut esimerkiksi USA:ssa. Heikoimmin palkatut tai työttömät suomalaiset tulevat kärsimään. Perussuomalaisten vaalitappio merkitsee porttien avautumista hallitsemattomalle maahanmuutolle. Suomen tilanne ei ole vielä paha, mutta elinolojen huoneminen Välimeren eteläpuolella olevissa maissa voi muuttaa tilanteen Suomessakin.

      Jos jotain hyvää halutaan tehdä, olisi sellainen työ suomalaisen opetuksen vieminen kehitysmaihin ja tänne tulleiden opiskelijoiden palauttaminen lähtömaihin rakentamaan kotiseutuaan.

      Oikea maahanmuutto Suomeen lisää osaamisen monipuolisuutta. Tällaisia muuttajia ovat esimerkiksi Itä-Aasiasta tulleet.

      • Kepulienkingi

        Eräs tosiseikka on sivuutettu ja jätetty huomioimatta. Suomi on kiristänyt oleellisesti turvapaikkakriteerejä. Ennenkaikkea Kokoomuksen maahanmuutto-politiikka on lähentymässä Persujen politiikkaa joten persuille ei ole ehkä enää sellaista tarvetta eikä tilausta kuin aikaisemmin.

        Sipilän toive muuttaa Keskusta kaupunkipuolueeksi näyttää epäonnistuvan vaikka Sipilä uskottelee Kepun olevan lähes yhtä suvakkipuolue kuin vihervasemmisto. Helsingissä Kepua kannatti vain 3% joten uudelle kaupunkipuolueelle ei ole tilausta, vihervasemmisto on sen poliittisen tilan valloittanut. Kepu tulee oman maaseudun autioittamis-politiikkansa seurauksena kutistumaan poliittiseksi rusinaksi ja reliikiksi menneiltä ajoilta. Paluuta entiseen ei ole ja uudet alueet ovat tukossa. Kiitos Sipilä että onnistuit tuhoamaan puolueesi, monet muutkin iloitsevat Kepun rappiota.


    • SuvakitSuomenTuho

      Toivottavasti aloittaja on tyytyväinen jos omia sukulaisia tai lapsia tullaan ajamaan rekalla ylitse......Oletko silloin iloinen?

      • EiMitäänTolkkua

        Aloittaja on vetänyt päänsä täyteen jotain. Siksi hän ei pysty ajattelemaan selvästi. Lisäksi hän pelkää, että hänen uudet kaverinsa, jotka kuulemma myyvät avoimesti mitä tahansa millä pään saa sekaisin, joku kaunis päivä ovatkin hylänneet hänet.


      • äänestänyt

        Myönnän että pilveä on polteltu, mutta ei sen vahvempia. Persut itse makasivat koko vaalit ohi kiljupöhnissään. Mitä tuohon siis kuorma-autolla ajoon tulee niin kyseessä oli kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut henkilö. Me vihreät pyrimme siihen, ettei näitä kielteisiä turvapaikkapäätöksiä annettaisi. Samoin pyrimme kitkemään vihapuheen kokonaan.

        Keskittykää tekin nyt seuraaviin eduskuntavaaleihin. Ehkä sieltä löytyy vihreiden listoilta silloin teillekin sopiva vaikka maahanmuuttotaustainen ehdokas, jota voitte äänestää. Näin voimme saada vihreät jytkyllä hallitukseen korjaamaan epäinhimillistä turvapaikkapolitiikkaa mitä nykyhallitus on harrastanut.


      • historian.opit
        äänestänyt kirjoitti:

        Myönnän että pilveä on polteltu, mutta ei sen vahvempia. Persut itse makasivat koko vaalit ohi kiljupöhnissään. Mitä tuohon siis kuorma-autolla ajoon tulee niin kyseessä oli kielteisen turvapaikkapäätöksen saanut henkilö. Me vihreät pyrimme siihen, ettei näitä kielteisiä turvapaikkapäätöksiä annettaisi. Samoin pyrimme kitkemään vihapuheen kokonaan.

        Keskittykää tekin nyt seuraaviin eduskuntavaaleihin. Ehkä sieltä löytyy vihreiden listoilta silloin teillekin sopiva vaikka maahanmuuttotaustainen ehdokas, jota voitte äänestää. Näin voimme saada vihreät jytkyllä hallitukseen korjaamaan epäinhimillistä turvapaikkapolitiikkaa mitä nykyhallitus on harrastanut.

        Mistähän tuollainen nimimerkki äänestänyt itsetuhoinen ajatusmaailma kumpuaa? Voin kertoa sinulle että tuntemamme hyvinvointivaltio tuhoutuu tuon sinun unelmasi toteuduttua. Mitä tulee tilalle? Mallia tulevasta näyttää nykyinen Lähi-Itä ja Pohjois-Afrikka.

        Neuvostoliitto oli kokeilu kansojen ja kansanryhmien sulatusuunista josta tuloksena piti olla uusi uljas neuvostoihminen. Ei toiminut. Yhtä vähän tulee toimimaan tuo monikulttuurisuusihanne. Vahvin voittaa ja tässä tapauksessa se on islam koska islam on yhtä julma väkivaltaideologia kuin kommunismi ja natsien kansallissosialismi tai fasismi.

        Islamin voittokulun sen liian pitkälle päästyä pysäyttää vain sen alistamien ihmisten nousu kapinaan ja täysi sota. Näin historia toistaa itseään.

        Miksi hakeutua vartavasten tuohon sotatilaan monikulttuurisuus valheella?


      • äänestänyt

        Ajattele kun kuljet esimerkiksi Helsingin kallion kadulla vaikka sitä Fredin kolmatta linjaa. Ympärillä kulkee erivärisiä ihmisiä erilaisissa vaatteissa ja monet kielet pulppuavat. Ajattele sitä monikulttuurista värinää. Lisäksi voit poiketa erilaisissa ravintoloissa ja nauttia etnisiä ruokia. Itse joudun vähän katsomaan mitä syön, kun olen vegaani muuten hyvä mutta hampaat ovat alkaneet kellastumaan. Eihän tällä ole mitään tekemistä Neuvostoliiton tai Natsi-Saksan kanssa tämähän on maanpäällinen paratiisi, jossa kaikki eri kulttuureista tulleet ihmiset rakastavat toisiaan ja ovat ystävällisiä ja solidaarisia toisilleen.


      • minäkin.uskon
        äänestänyt kirjoitti:

        Ajattele kun kuljet esimerkiksi Helsingin kallion kadulla vaikka sitä Fredin kolmatta linjaa. Ympärillä kulkee erivärisiä ihmisiä erilaisissa vaatteissa ja monet kielet pulppuavat. Ajattele sitä monikulttuurista värinää. Lisäksi voit poiketa erilaisissa ravintoloissa ja nauttia etnisiä ruokia. Itse joudun vähän katsomaan mitä syön, kun olen vegaani muuten hyvä mutta hampaat ovat alkaneet kellastumaan. Eihän tällä ole mitään tekemistä Neuvostoliiton tai Natsi-Saksan kanssa tämähän on maanpäällinen paratiisi, jossa kaikki eri kulttuureista tulleet ihmiset rakastavat toisiaan ja ovat ystävällisiä ja solidaarisia toisilleen.

        Ja katsohan, tuolla parrakas muslimimies juuri tervehtii iloisesti halaten naapurin homopariskuntaa, myös hänen vaimonsa, kaikki kolme, ovat iloisia tapaamisesta ja kutsuvat homopariskunnan läheiseen teehuoneeseen viettämään leppoisaa iltapäivää kanssaan. Mukana pyörii ja hyörii iloinen monenkirjava lapsilauma. Muslimimiehellä vaimoineen on tusina lasta ja ystävälesbopariskunnan monirotuiset lapset ovat myös mukana iltapäiväkävelyllä.

        Autoilu ei häritse leppoisaa iltapäivää kantakaupungissa. Linnut visertävät ja sateenkaari kaartuu kaupungin ylle ikäänkuin symbolina tälle maanpäälliselle paratiisille, monikulttuuriselle Helsingille.


    • myösäänestänyt

      Miksi sitten se nuoren tytön n.1995 tappanut ja oliko vielä jonkun raiskannut, miksi vihreät hänet sitten karkotettiin näin monen vuoden päästä. Oliko tämä karkotus myös väärin ?.

      Samaa mieltä edellisen kanssa alkoholille on vihreitä vaihtoehtoja vaikka aatemaailmalta erilaisia ollaan ps ja keskusta on pop.

      Keskustalla menee lujaa ja eikö eräs vaaliharava kertonutkin että muslimien kirkkoa ei tuu. Hyvälle näyttää Suome tilanne ja epäsopivat lippu persiiseen ja ulos.

    • vfdffdfgf

      Olemme menossa siis kohti apinoiden hallitsemaa planettaa?

    • Maalitpoisnaamasta

      En nyt olisi tuosta aloittajan näkemyksestä niin kovin varma, mutta merkit viittaavat siihen suuntaan, että jäämme vaan odottelemaan sitä tulevaa terrori-iskua ja ihmettelemään, että mihin se mahtaa kohdistua.
      "Sydämeen sattuu, Suomi ei ole enää lintukoto." Ja naama pitkäksi, suupielet alas. Nykyisessä Suomessa poliitikon pitää osata näytellä hämmästynyttä, kauhistunutta ja pettynyttä, kaikkia yhtä aikaa. Vaikutelmaa parantaa, kun jättää ensimmäistä tapahtuman jälkeistä haastattelua varten maalit pois naamasta.

      • pitääauttaa.rahatmulle

        Sitten itketään pari päivää ja maalataan feissibuukissa naamat suomen lipulla ja varotetaan taas kovasti vihapuheesta, koska se tappaa oikeasti!


      • äänestänyt

        Niinhän ne Jehovan todistajatkin odottavat Maailmanloppua, joka pitäisi olla ihan pian tulossa. Sitä odotellessa voi ihan vain vahingossa jäädä auton alle tai jos ei niin käy niin vanhenee ja kuolee johonkin sairauskohtaukseen. Siis kurjuutta vain on tiedossa. Itse halailin nuorempana puita nykyään voi käydä rautatietorilla halailemassa karkotettavia. Siinä on seksuaalinen komponentti mukana antamassa lisäboostia. Että näin nyt.


    • Omamaamansikka

      No onhan se hyvä, että suvakit löytävät pakolaisista kohteen halailla ja ehkä muutakin. No sehän johtaa nyrkin ja hellan väliin joutumista, iästä riippumatta. Ilmeisesti, siis on pakosta todettava, että suomalaiset miehet eivät ole huolineet heitä, paremmat neidot ovat varanneet omat suomalaiset miehet.

      • Totuuskomissio

        Johan tuolla edellä nimimerkki "äänestänyt" myönsi, että tötsyissä, eli pilvessä nuo visiot on syntyneet.

        Aika erikoista, kun nämä punavihervasemmistolaiset kokevat käyneensä ikäänkuin valtiolliset vaalit, vaikka olikin kunnallisvaalit virallisesti. Olisiko siinäkin pössyttelystä johtuvaa harhaisuutta?

        Mitä esim. vihreden vaalivoittoon tulee, prosentit ei tuoneet kuin n. 500 valtuutettua, tappion kärsineillä perussuomalaisilla 700.

        Eli jokunen kovasti islamia jelppinyt vihreä saanut paljon kannatusta, mutta enemmistö vähäisemmin.

        Eilisessä A Studiossa oli haastattelussa vihreiden turkkilainen edustaja Ozar Yanar ja vastapuolella persujen Simon Elo, turkkilainen yritti kurmuuttaa ja hiillostaa Eloa, mutta tämä pesi 10-0 viherhörhöjen turkkilaisvahvistuksen älyllisin, mutta asiallisin sanankääntein.

        Samanlaisia kovan luokan selkokielisiä puhujia tämä maa ja me suomalaiset tarvitsisimme lukuisia tilanteen muuttamiseen.


      • lapsijihadisti

        Kaivoiko Ozar rasismikortin esille? Hänellä niitä miljoona taskussa. Ei varmaan käy paskallakaan ettei näytä vaalealle pökäleelle pöntössä rasistikorttia? Mitä tuo turkkilainen on tuonut maahamme ja politiikkaamme hyvää?

        EI YHTÄÄN MITÄÄN! Paitsi eripuraa ja ylimielisyyttä sekä sekasortoa, kuten Turkissa on ollut jo vuosisatoja. Emme tarvitse maahamme Lähi-Idän saati Turkin suuntaista kehitystä. EI kiitos Yanar!


    • PQIM

      Hei, eikös tätä voisi yksinkertaisesti ratkaista kansan äänestyksellä, eli otetaanko vastaan pakolaisia ja ketä. Uutisissa puhutaan aina lapsista ja naisista, mutta valitettavasti iso osa on kuitenkin aivan jotain muuta. Jos turvapaikanhakijoista yksikin tekee vakavan rikoksen, niin kannattaako sitä hintaa maksaa...
      Kuka uskaltaa tai ilkeää kysyä Ruotsin raukkamaisen terrori-iskun uhrien omaisilta kantaa kielteisen päätöksen saaneiden palautuksen viivästymisestä??? Meillä Helsingissä osoitetaan mieltä kun kielteisen päätöksen saaneita palautetaan, miksi ihmeessä??
      Loppuun vielä, että kunnallisvaalit eivät juurikaan ottaneet kantaa pakolaiskysymykseen, kaikki puolueet keskittyivät puimaan sotea ja palveluiden valinnan vapautta. Yleinen linjahan on, että jos puhut maahanmuuton tuomista ongelmista, niin sinut leimataan rasistiksi.

      • ValitseSiinäSitten

        Ja sekin palveluiden valinnan vapaus on täyttä potaskaa kunnissa, joista ollaan sulkemassa ainoaa terveyskeskusta.

        Hallitus keksinyt oivan keinon päästä vanhoista ja sairaista eroon.


    • Toivottavastitilkitään

      Itselleni oli yllätys että kunnallisvaaleissa saa jokainen reilun kuukauden asunut äänestää, myös ei-suomenkansalaiset. Tietysti tämän nostaa matuvastainen taho, mutta. Vielä enemmän mietityttää kun luin nettikeskusteluista kuinka eräs ihmetteli kaverinsa pyyntöä saada hyödyntää hänen osoitetietojaan. Taisi olla vauva-palstalla ja juuri ennen kunnallisvaaleja. Tässä taitaa olla porsaanmentävä aukko vaalivilpille. Lisäksi jotkut kertoivat lehdissä etteivät saaneet äänestää lainkaan kun oma ääni oli jo käytetty.

    • Tarkennustilkintään

      siis kunnassa reilun kuukauden asunut ja asian nostanut osittain esille matu-vastainen taho...

    • Itsenäisyystakaisinnyt

      Suurmoskeijaa ei tule Helsinkiin.
      Kokoomuksen Vapaavuori estää sen.

    • naiivia.ajattelua

      Täysin utopiaa olettaa että kaikki ovat kavereita keskenään. Mailla on rajat ja armeijat ja syystäkin.

      Pelkästään uskonnolliset ja kulttuuriset erot estävät että imiskunta integroituisi. Absudi ajatus ja yrityksien seurauksia nautitaan nyt terrori-iskujen muodossa.

    • ei.kiitos

      Tätäkö halutaan suomeen? Minä en ainakaan. Video ruotsin tilanteesta. Videon loppupuolella maahanmuuttajat hyökkäävät toimittajien kimppuun.

      Swedish reality today 55 no go zones for police and locals
      https://www.youtube.com/watch?v=oCsEqKjP9p0

    • Xenofon

      Tuo nim. Äänestänythän on trolli! Älkää antako vedättää itseänne kommentoimaan.

    • yökjayök

      Vastustan nykyisen kaltaista haittamaahankävelyä, jolloin rahoillani kustannetaan terveiden nuorten miesten sosiaalinen siivellä eläminen. Sairasta viherpunatyperyttä, jossa kirkkokin suorittaa punapappien kommunistamanifestia.

      • äänestänyt

        Sen kun vastustat, mutta kuulut vähemmistöön. Seuraavissa eduskuntavaaleissa me vihreiden kannattajat teemme sen superjytkyn ja perussuomalaiset ovat sulaneet olemattomiksi. Siirry sinäkin vihreisiin niin ei tarvitse pettyä politiikkaan ja pääset meidän menestyjien joukkoon.


      • Somalistiensomalisti
        äänestänyt kirjoitti:

        Sen kun vastustat, mutta kuulut vähemmistöön. Seuraavissa eduskuntavaaleissa me vihreiden kannattajat teemme sen superjytkyn ja perussuomalaiset ovat sulaneet olemattomiksi. Siirry sinäkin vihreisiin niin ei tarvitse pettyä politiikkaan ja pääset meidän menestyjien joukkoon.

        Ei se jumalauta ihan oikeesti osaa laskea. 100%:sta reilut 12% ei ole enemmistö.
        Kokoomuskin mielummin kuin tössypäiset Vihreät.


      • vihreääterroria
        äänestänyt kirjoitti:

        Sen kun vastustat, mutta kuulut vähemmistöön. Seuraavissa eduskuntavaaleissa me vihreiden kannattajat teemme sen superjytkyn ja perussuomalaiset ovat sulaneet olemattomiksi. Siirry sinäkin vihreisiin niin ei tarvitse pettyä politiikkaan ja pääset meidän menestyjien joukkoon.

        Taitaa eduskuntavaalit olla eri vaalit. Silloin tiedetään montako kuollutta on Suomen iskuissa, joihin te vihreät keräätte ulkomailta mahdollisia tekijöitä. Onnea vaan ongelmalapsostenne kanssa....


      • Somalistiensomalisti
        äänestänyt kirjoitti:

        Sen kun vastustat, mutta kuulut vähemmistöön. Seuraavissa eduskuntavaaleissa me vihreiden kannattajat teemme sen superjytkyn ja perussuomalaiset ovat sulaneet olemattomiksi. Siirry sinäkin vihreisiin niin ei tarvitse pettyä politiikkaan ja pääset meidän menestyjien joukkoon.

        Oi Oi Oi Oi. Nyt menee Viherpiiperolta ainakin viikko laskea prosenttilukuja ja tilastomatematiikkaa.
        Uutisissa kerrottiin juuri että huumauainerikokset ovat Suomessa lisääntyneet räjähdysmäisesti.
        Joka 3. tapauksessa huumausainerikokseen on syyllistynyt ulkomaalainen.

        Suomessa on n. 5,5 miljoonaa (miljoona on se luku jossa on 6 nollaa perässä) ja Suomessa asuvia ulkomaalaisia viimevuoden tilaston mukaan reilut 216 000 eli 4%.

        Ei suvakki tästä laskutoimituksesta selviä, kun se julistautuu vaaleissakin voittajaksi saatuaan reilut 12 % kannatuksen. Hieman alle 88% äänesti jotain muuta kuin Vihreitä.

        Kerrottakoon hänelle että kolmasosa on 33,33% eli tuossa 4 % ulkomaalaisporukassa on melkoisen monta huumausainerikollista.


    • mitättömyydenylistys

      Aloittaja on LUOPIO, SUOMEN LUOVUTTAJA ja mitätön trolli.

      • VihreaVoittaja

        Aloittaja on harvinaisen oikeassa. 5 - 15 vuoden kuluttua Suomi on ´valmis monikulttuuri, jossa sinäkin voit onnellisena elää ja vihreät on silloin ehkä Suomen suurin puolue.


      • 1ye66

        Oikeassa on, mutta miten kamalaa!!!


    • 45t6yyy

      Sinisilmäinen ja typerä se on.

    • Suamalialainen

      Ei ole demokratiaa, että laittomat matut ja ulkomaalaistaustaiset saivat antaa äänensä vihreille. Sellainen ei ole rehellistä demokratiaa nähnytkään. Hävetkää vihrteät avohoitopotilaat kieroja tapojanne.
      Uusi äänestys ja vain kantaSuomalaisille äänioikeus.

      • äänestänyt

        Ei tule uutta äänestystä sorry. Eduskuntavaaleihin mennessä me vihreät ollaan rahdattu uutta vaalikarjaa Suomeen niin paljon, että olemme Suomen suurin puolue ja Suomi ei sitten ole enää teidän kantasuomalaisten takapajula.


      • Somalistiensomalisti
        äänestänyt kirjoitti:

        Ei tule uutta äänestystä sorry. Eduskuntavaaleihin mennessä me vihreät ollaan rahdattu uutta vaalikarjaa Suomeen niin paljon, että olemme Suomen suurin puolue ja Suomi ei sitten ole enää teidän kantasuomalaisten takapajula.

        Niin ja kenen rahoilla ajattelitte sen tehdä?

        Todellisia veronmaksajia ei Vihreissä kovinkaan montaa ole. Etenkin kun myönsit tuolla aiemmin että Vihreät haali laittomatkin matu:t uurnille. Kantasuomalaisissa Vihreissä paljon ikuisia opiskelijoita ja työttömiä yliopistotutkinnon suorittaneita yhteiskunnan elättejä sekä niitä jotka elävät maailmanparannus huumassaan.

        Olet oletettavasti trolli. Tosin et kovinkaan älykäs sellainen. Kieliasustasi päätellen olet kovin nuori. Pissis. Koulumenestyksesi ei ole kovinkaan kummoinen, koska äidinkielesi on huonotasoista. "Teidän kantasuomalaisten" lausahdus kertoo sen että olet joko A. Niin tyhmä että et tiedä omia juuriasi tai B. Moniavioisen somali-iskin Suomessa syntynyt "äpärä" eli WHO:n tutkimuksen mukaan äö:ltäsi heikkolahjainen, lähes idiootti. (Joko olet käynyt "isin" kanssa Somaliassa ympärileikattavana?")

        Ihminen joka ei pärjää äidinkielessä ei ole yleensä muutenkaan lahjakas. Se selittääkin kätevästi sen että on haalimassa tänne kaikki eläteiksi. Kun ei ymmärrä yhteiskuntapolitiikasta mitään niin ei voi olettaa että ymmärtäisi sosiaaliturvan rahoittamisestakaan yhtään mitään. Siihen kin vielä lisätään heikot laskutaidot niin suvakki on valmis.


    • lindenx

      Voi voi tulos ei ole koko Suomi 12,5% vihreille,40% nukku .Voit työntää Monikultturis sinne missä ei aurinko paista.Maailma hukkuu paskaan,kun on nyt tännekkin tuotu se paska mistä ituhipit niin iloitsee .Teillä puuttu vain se jokin eli äly.

      • äänestänyt

        Sehän jo osoittaa turvapaikanhakijoiden sijoittaminen Suomeen on ollut oikea ratkaisu ja lisääkin pitää ottaa. Vihreät saivat 12,5 % ja 40 % nukkui tyytyväisenä kotona, koska maassa kaikki hyvin. Nämä ynnätään saadaan 52,5 % ja kun tähän lisätään kaikkien muiden puolueiden suvakit avot ihan oikein asiat on menneet aivan niin kuin suuri enemmistö haluaa..

        Lisäksi kansan lisäksi maan poliittinen johto sekä kirkon johto ovat selvästi maahanmuuttomyönteisiä.

        Mutta tällä palstalla pienen vähemmistön räksytys jatkuu, jatkuu ...
        Voidaan sanoa vankkurit kulkee ja rakkikoirat räksyttää.


    • No_voi_huokaus

      Luin Iltiksesta Nasima Razmyarin suhde omaan uskontoon, islamiin:
      http://www.is.fi/viihde/art-2000005171641.html

      Valitettavasti täytyy sanoa, että minusta rupeaa välittymän Nasimasta kuvan ihmisestä, joka on kuitenkin, vaikka on ollut koviakin kokemuksia elämässä, hyvin naiivi ja pintapuolinen. Hän on diplomaatti-perheestä ja on naimisissa suomenruotsalaisen rahoituspuolella työskentelevän miehen kanssa. Luulisi, että jos joku ihminen on kotoisin niin kurjasta paikasta kun Afganistan, niin olisi ajatusmaailma hiukan syvällisempi ja realistisempi, mutta luokka-erot ovat Afganistanissa varmaan huippu-luokkaa, ja jos on aina ollut siellä kermassa, niin se vaati kyllä hiukan älyä ja työtä nähdä kokonaisuuksia ja syvällisemmin.

    • Judydy

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4288
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      135
      2976
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      2322
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      37
      2164
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1863
    6. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      90
      1753
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1576
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1519
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      147
      1367
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1188
    Aihe