Ei sillä niin väliä, jos helluntaikirkko puoltaakin riivaajien toimintaa. Sehän kuuluu sen tehtäviin. Ilm. 18:1-5. Mutta se on paha, että tuohon toimintaan sekoitetaan Jumala, ikään kuin Hän hyväksyisi jumalattomuuden.
Helluntaikirkko on yhtä Baabelia luterilaisuuden kanssa.
Ekumeeninen helluntaikirkko
14
244
Vastaukset
- laukkuryssä
Määrittele paha, jota helluntaikirkko tekee?
- PääkonttoriMies
Ei mitään. Elävää kirkkoa vastaan vain hyökätään. Kukapa välittäisi kuolleesta?
- lallalaalllllll
PääkonttoriMies kirjoitti:
Ei mitään. Elävää kirkkoa vastaan vain hyökätään. Kukapa välittäisi kuolleesta?
Syöpäsolutkin ovat hyvin eläviä ja silti niitä vastaan hyökätään.
- g5h1
Tavalliset ihmiset eivät ehkä tajua, että helluntaikirkko ja perinteiset helluntaiseurakunnat ovat eri asioita. Helluntaikirkko syntyi Suomessa vasta noin 15 vuotta sitten, se tuli hajottamaan silloista herätystä, joka oli kyllä laantunut ja kärsinyt pahoja iskuja jo muutenkin.
- laukkuryssä
No helluntaikirkon syyksikö se herätyksen laantuminen on pantu? Siltikinkö, vaikka syyt ovat niin sysissä kuin sepissäkin helluntailiikkeen piireissä, niinkuin itse 'gs5h1' totesit?
- Jobinpostia
Mal.2:10. Eikö meillä kaikilla ole sama Isä? Eikö sama Jumala ole meitä luonut? Joh.8:44. Te olette isästä perkeleestä.... Siis kuka on perkele?
- Rukouskoauttaa
Kertarytinä on parempi, kuin jatkuva natina.
- kirkko.on.jumalaton
Helluntaikirkko ja 1992 käyttöön otettu Raamatun väärennös kaatoivat helluntaiherätyksen.
- Raamatunmukaan.Rk3338
Tämä on totuus! yksittäiset, Raamatun Jeesusta seuraavat voivat vielä Pelastua!
- Rukouskoauttaa
Höpö höpö, ihmisen pahuutta ei Jumala voi muuttaa. Rumuus se ei rumalta tule llppumaan. 😂
- Totta.jos.sanotaan
Helluntaiherätys päättyi Valter luotoon.
- Pyhä
Ei vaan helluntaiherätys päättyi ev.lut. kirkon kanssa veljeilyyn.
- rukoususkoauttaa
Evlutit eivät halua olla hellareiden kanssa missään tekemisissä. Saatte olla ihan rauhassa, älä pelkää.
No määrittelemme sitten ! Helluntaikirkko pussaa paavi ja paavi pussaa kaikkia. Buddhalaiset, Uuskarismaattiset, Muslimit . Ateistit , Hindut, ja sinua paavi pussaa, jos sä olet ekumeninen helluntaikirkossa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 754351
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans1104089BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1632844Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa582537Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?672387- 1382194
Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik422097- 501993
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome521951Kummallista
Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?561742