Viking lotto - hyvän tahdon peli

edcrfvtgb

Tutkin tilastoja "viking loton" päävoitoista ("viking lotto" kirjoitetaan tosiaan erikseen ilman yhdysviivaa). Toukokuussa tehdyn uudistuksen jälkeen, joka ilmeisesti vaikeuttaa suurien voittojen saamista, on saatu YKSI päävoitto, joka on ollut muistaakseni 3-8 miljoonaa ja saatu kesäkuussa. Alkuperäinen päävoitto on periaatteessa kasvanut viikko viikolta (toukokuu-lokakuu 2017) pari kolme miljoonaa... ja saavuttanut tulevan n. 27 miljoonan jättipotin, jonka joku yrittää saada pelaamalla porukoissa.
Katsokaa vielä huviksenne, paljonko eniten voittaneet (5 oikein) saivat viime kierroksella:
Kuusi voittajaa, joista jokainen sai ilmeisesti 8458€. Toisin sanoen "Veikkaus och sina Kompisar i hela Norden" joutuivat luopumaan 50748 eurosta. Miettikääpä montako riviä pelattiin Suomessa, Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa ja Islannissa (ilmeisesti nämä kuuluvat Viking Loton piiriin).
Todennäköisempää on voittaa pienien yksityisten peliyritysten veikkauksilla hieman pienempiä voittoja.
No, Veikkauksen (fuusioitunut nykyään Ray:n kanssa) peleistä ei kuulukaan voittaa, sillä tämä organisaatio auttaa... ainakin maalaisliittolaisia nuorisosäätiöiden johtohenkilöitä vaurastumaan. Sellainen taho on jo kaksi kertaa narahtanut kyseisestä toiminnasta.

Kaikki tämä perustuu selaamieni sivustojen tietoon ja omaan tietämykseeni ja muistiin. Mikäli Teiltä löytyy tarkennuksia tai korjauksia näihin tietoihin, kertokaa.

5

224

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bror-Erik1974odin

      Voi teitä onnettomia jotka perustatte elämänonnenne lottovoiton varaan eikä sen enempään.

    • edcrfvtgb

      Ei sitä elämää - kuule Veli-Erkki Kaikkonen - lottovoiton varaan tosiaan kannata perustaa, mutta tässä jutussa on nyt kyse siitä, mihin ei koskaan kannata osallistua. Esim. 27 milj. euroa jaettuna maksimiosuuksiin (esim. hatustavedetty 1 osuus/54 osuudesta) isossa porukkapelissä, toisi 54 henkilölle puoli miljoonaa noin yhdellä eurolla. Voittomahis on Vikiksessä kuitenkin kuin hiekanjyvä Saharassa.

      Kyse on siis VALISTUKSESTA eksytetylle Pohjolan väelle: yksi homma lisää listaan mihin ei kenenkään suomalaisen kannata koskaan osallistua hepokokeilun, insestin ja Alatalon musiikin kuuntelun ohella. Viking Lotto!!

      • Bror-Erik1974odin

        Sitähän mieki. Tikunnostossa on kaksi vaihtoehtoa; lyhyt tai pitkä!


    • Lainaten Roger Jonesia, lottoaminen ylipäätään on vero ihmisille jotka eivät ole kovinkaan hyviä matematiikassa.

    • Onalysaattor

      Joskus viime vuosituhannen puolella oli tunnetusti henkilöitä, jotka harrastivat lottoa ja saivat jossain vaiheessa pääpotin tai osan siitä. Oli myös moninkertaisia päävoittajia.
      Sitä myötä, kun kansalaisten tuloerot kasvavat ja ahneus lisääntyy vuosi vuodelta, myös Veikkaus-Ray kantaa kortensa tähän muoti-ilmiöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      62
      763
    2. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      730
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      153
      717
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      98
      702
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      698
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      667
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      626
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      582
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      562
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      34
      508
    12. 39
      445
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      445
    14. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      423
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      419
    16. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      417
    17. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      74
      412
    18. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      74
      404
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      53
      399
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe