Sikamessiasta vaaditaan pois näyttelystä

"Me allekirjoittaneet kouvolalaiset osoitamme syvän surumme seuraavasta syystä: Taidemuseo Poikilon Suomi 100 näyttelyssä on esillä Sikamessias-teos, joka pilkkaa törkeästi vapahtajaamme Jeesusta Kristusta ja hänen ristinkuolemaansa koko maailman syntien sovittamiseksi. Pyydämme, että "taideteos" poistetaan välittömästi häpäisemästä Suomi100-vuotta näyttelyä."

https://yle.fi/uutiset/3-9881961

9

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jäin miettimään, että miten se oikeastaan Jeesusta pilkkaisi, jos ristillä roikkuu esimerkiksi juuri jokin tuotantoeläin.

      Minusta myös tuntuu siltä, että jos taideteos oikeasti ja tarkoituksella onnistuisi pilkkaamaan jotakin uskontoon kuuluvaa hahmoa, niin silloinhan se olisi onnistunut teos.

      • "Jäin miettimään, että miten se oikeastaan Jeesusta pilkkaisi, jos ristillä roikkuu esimerkiksi juuri jokin tuotantoeläin."

        Täsmälleen näin, risti (oikeasti tämä on ollut vain paalu, johon tuomittu on sidottu roikkumaan) on jo itsessään ollut alunperin häpeän symboli. Sehän on ollut rikollisen teloitusväline. Ketä se loukaa, jos jo alunperin häpeälliseen välineeseen kuvataan esimerkiksi sika. Itseasiassa olen enemmän pahoillani sian puolesta kuin Jeesuksen puolesta.


    • VastapalloonOnKivaLyödä

      "Taiteilija Harro Koskisen teos Sikamessias on joutunut yleisön hampaisiin Kouvolassa. Koskinen kertoo Facebookissa, että 27 kouvolalaista on vaatinut kirjallisesti poistamaan teoksen näyttelystä. Heidän mielestään teos on kristinuskon vastainen."

      En nyt oikein ymmärrä tätä argumenttia joutumisesta yleisön hampaisiin. Jos 27 mielensäpahoittajaa on liikkeellä ei siitä voi vielä tehdä yleistystä joutumisesta yleisön hampaisiin.

      Jos loukkaantumaan lähdetään niin minua taas loukkaa Jeesuksen esilläolo seinällä tai teksteissä, varsinkin kun jotkut kahelit hehtaa suuruudenhulluudessaan väittää hänen kuolleen myös minun hatusta keksittyjen syntieni tähden. Vaadinkin kaikkien Jeesushamjen, teksiviittauksien ja myös Jeesuksesta saarnaavien sulkemista Olkiluodon ydinsaasteluolaan määräämättömäksi ajaksi.

      "joka pilkkaa törkeästi vapahtajaamme Jeesusta Kristusta ja hänen ristinkuolemaansa koko maailman syntien sovittamiseksi."

      • 27 on kuitenkin melko paljon, minkä voi helposti havaita hakemalla nimiä ihan mihin tahansa missä ei riitä pelkkä peukkupainikkeen klikkaaminen.

        Jutusta ei käynyt ilmi, oliko esillä vain Sikamessias vai koko sarja, ml. mm. Sikavaakuna. Se muuttaa aika paljon tulkintaa, jos ymmärtää mihin teos liittyy.


    • antivaparinnumero.666

      Alkukrisitttyjäkin pilkattiin, piirrettiin kuvia, joissa kristitty palvoi ristillä kuollutta aasinpäistä jumalaansa.
      Uskonnot ovat tavattoman käteviä subjektiivisen suuttumisen lähteitä, olematon jumala kun ei itseään puolusta, eikä mistään suutu, vaan kyse on tähän keksittyyn jumalaan uskovan tunteista. Näiden tunteiden voima on kuitenkin tiedossa, siksi niiden loukkaamista ymmärrettävästi peläktään valtioiden johdoissakin.
      Pohjimmiltaan kyse lienee tiedosta, tai pikemminkin sen puutteesta. Mitä vähemmän ihminen yleensä tietää jostain, sen varmemmat mielipiteet ja kiihkoisampi suhtautuminen asiaan.

    • weetabixx

      Nyt pitäisi jonkun taiteilijan tehdä vielä provosoivampi teos, jotta saataisiin jumalanpilkkalaki uudelleen testiin. Tämän kautta avautuvalla keskustelulla voisi yrittää kumota koko jumalanpilkkalain. Miten olisi jos johonkin viljasiiloon suttaisi 30 metriä korkean taidepläjäyksen.

      • Joo, tämä Sikamessias-juttuhan ei sinänsä vielä mittaa jumalanpilkkalakia; ei julkisen kirjaston ole pakko valita näyttelyynsä mitä tahansa teosta, jonka laki sallii. Toki uuden kirjastolain mukaan yksi kirjastojen tehtävistä on edistää sananvapautta.

        (TKL-vs-eroakirkosta oli erilainen juttu, koska siinä olisi maksettu.)


    • korkkiruuvivitsi

      Ehkä yllä olevilla nimimerkeillä hän on yrittänyt saada hyväksyntää teoilleen.

    • hgiuof

      EI tästä onneksi sentään ihan samaa seuraa kuin profeetta Mohamedin kuvista.

      'Siedätyshoito' on tehonnut jo aika hyvin kristittyihin - toivottavasti tehoaa joskus myös muslimeihin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      94
      914
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      858
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      788
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      141
      698
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      665
    6. Lämmöllä muistelen niitä hetkiä...

      Silloin vuosia sitten! H.
      Rakkaus ja rakastaminen
      78
      521
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      498
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      486
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      467
    10. Olit kyllä niin

      Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki
      Ikävä
      44
      467
    Aihe