Perustuslain takaama palvelu äidinkielellä!

Perustuslaki takaa palvelun äidinkielellä, joko suomeksi tai ruotsiksi. Uusi normaali on tulkita perustuslaki niin, että myös palvelija puhuu kieltä äidinkielenään.

Terveydenhuollossa on erityisen tärkeää tarkastaa, että hoitava henkilö on äidinkieletään samaa kieltä puhuva, kuin potilas. Tämä on hoidon kannalta tärkeää, mutta myös hoitajan oikeusturvan.
Folktinget on aloittanut palvelun, jossa ilmiannetaan hoitajat, jotka eivät ole äidinkieleltään ruotsia puhuvia. Hoitajan pitääkin tehdä työnantajalleen selväksi, ettei pysty palvelemaan ruotsiksi, vaikka olisi koulussa sitä opiskellut. Joutuu vain odottamaan, että Gunilla tulee töihin niin asiat hoituu!

5

119

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helsingfors bjuder service på svenska i tre olika ställe.

      • Snart får vi separat hälsovård i hela Svenskfinland. Då behöver vi inte fennona.


      • Me ei enää palvella ruotsiksi. Perustuslaki takaa palvelun äidinkielellä, joten joudut odottelemaan Gunillaa.


    • kielieiriitä

      Olen kyllästynyt selittämään oireitani venäläisille lääkäreille. Miksi tänne rahdataan lääkäreitä ulkomailta, kun suomalaisia nuoria voitaisiin kouluttaa tehtäviin?

      • Suomeen tulee pian lääkäripula, kun Ruotsiin ei pääse enää kouluttautumaan lääkäriksi. Tämä muutos on tehty, kun suomenruotsalaiset tytöt keksivät suuremmalla joukolla lähteä Ruotsiin opiskelemaan. Heitä ei hhaluta sinne päästää, jottei yhteisö pienene ja kuihdu Suomessa. Pääsyehtojen kiristäminen tuntuu tietenkin muidenkin suomalaisten mahdollisuudessa päästä Ruotsiin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      61
      1907
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      26
      1492
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      99
      1082
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      45
      830
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      783
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      20
      599
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      28
      591
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      31
      533
    9. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      528
    10. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      105
      470
    Aihe