Antti Rinne tuhlaa eläkerahat ulkomaalaisiin!

https://svenska.yle.fi/artikel/2018/09/15/rinne-svart-att-se-sdp-och-halla-ahos-sannfinlandare-i-samma-regering

Antti Rinne ei suostu Perussuomalaisten kanssa yhteiseen hallitukseen. Hän on valmis uhraamaan verorahat maahanmuuttajien sosiaalietuuksiin. halla-aho sanoi, että 90% maahanmuuttajista elää koko elämänsä Suomessa sosiaalietuuksilla. Nämä rahat ovat poissa eläkeläisiltä ja vahävaraisilta.

Antti Rinne oli valtiovarainministerinä hallituksessa, joka menetti korkeakouluopiskelupaikat Ruotsissa. Siellä on perinteisesti aloittanut vuosittain satoja suomalaisia opiskella korkeatasoisiissa korkeakouluissa ruotsiksi. Suomessa ei siihen ole mahdollisuutta. Sipilän hallitus on korjannut SDP:n tekemän vakavan leikkauksen korkeakoulu opintopaikoissa.

Muistakaa, että Antti Rinne ottaa RKP:n hinnalla millä hyvänsä RKP:n hallitukseen. Hän ajaa rikkaitten ruotsinsuomalaisten etuja. Lupasi jo lääkärihelikopterin Seinäjoen sijasta Vaasaan.
Vaasassa helikopteri ei edes tavoita potilaita, koska on meren rannalla.

12

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kfhgqe

      Aloitteen tekijältä puuttuu linkit kirjoituksessaan esittämiin väitteisiin joten huuhata.

      • rahanmennoo

        Linkeistä peritään kohta tekijänoikeuspalkkiot. Eu :n päätös Ameriitan painostuksesta.


    • fghkqe

      Rinne ei ehtinyt vaikuttaa yhtään mihinkää kokoomus Kataisen ja Stubbin hallituksissa koska oli valtiovarainministerinä vaiuin muutaman kuukauden ennen uusia vaaleja joten aloittajan väitteet valetta.

      • Rinne oli kyllä Stubbin hallituksessa koko ajan. Rinne ei ottanut yhteyttä Löveniin, kun vaatimuksia korotettiin. Hän on osallinen kuten , Stubb,, Grahn-Laasonen, Haglund ja Henriksson.


      • tykhd
        Finlandssvenskar kirjoitti:

        Rinne oli kyllä Stubbin hallituksessa koko ajan. Rinne ei ottanut yhteyttä Löveniin, kun vaatimuksia korotettiin. Hän on osallinen kuten , Stubb,, Grahn-Laasonen, Haglund ja Henriksson.

        Stubbin hallitus oli lyhytaikainen joten valetta suollat persu.


      • 32514711
        tykhd kirjoitti:

        Stubbin hallitus oli lyhytaikainen joten valetta suollat persu.

        Iihan tarpeeksi haittaa sai aikaan. Menetti korkeakoulu opiskelupaikat Ruotsissa.
        Neuvotteli Ruotsin kanssa "pakolaisten" läpikulkusopimuksen.
        Haglund ja Stubb heitettiin Suomen politiikasta tunkiolle, kuin mätä kukko.


    • tyyliin

      ajatelin äänestää vaaleissa aivan kotimaista versioita,

    • SeOnSitäDemokratiaa

      Ne luulee että saavat ääni itselleen maailman halaamisellaan. Oikesti ois kiva tietää mitä henkilökohtaisesti oikeesti ne on miehiltä tosta matutuksesta?

    • Jassåå

      Arvaa kiinnostaako montaa ruotsinkieliset korkeakoulupaikat yhtään missään?
      Ne ketkä tunnen niissä opiskelleen ovat menneet niihin kun eivät ole suomenkielisiin päässet ja ruottinkieliselle puolelle on päässyt ns. heittämällä. Onkohan aloituspaikat olleet tasapainossa, vai onko RKP iltalypsänyt näihinkin oman lisänsä.

      Käytännössä on siis että suomi on maksanut ulkolaisista koulutuspaikoista ja hyödyn on saanut ruotsalaiset, jonne on jääty opiskelujen jälkeen töihin. Tämä on helppo todeta, kun kesäloma-aikaan ruotsinkilpisiä autoja näkee lähinnä rantaruotsalaisten alueilla enää.

      Erinomainen valinta jos grundenkel ei kelpaa.

      • Jo_80_luvulla

        ruotsinkielisiin pääsi alemmilla arvosanoilla ei se ole miksikään siitä muuttunut.


      • Vuosittain satoja korkeakoulu opiskelupaikkoja korkeatasoisissa oppilaitoksissa? Eikö kiinnosta. Suomessa leikattiin korkeakouluilta määrärahoja ja saamme kuulla Antti Rinteeltä ja muilta politiikoilta jatkuvaa valitusta, vaikka olivat hallituksessa, kun nuo paikat menetettiin. Sipilän hallitus on nyt neuvotellut, kun RKP on oppositiossa, nuo paikat takaisin.
        Suomenkieliset ovat löytäneet tiensä Viroon ja kohta siellä on enemmän suomalaisia korkeakouluopiskelijoita, kuin Ruotsissa.

        Harmittaa siinä mielessä, että ruotsia osaavien lääkäreiden koulutukseen tuli
        Vihervasemmiston takia katkos.


      • Suomenruotsalaisten osuus Ruotsissa korkeakouluopinnoissa on ollut suhteellisen pieni. Hankeniin ja Åbo Akademiin ovat päässeet kaikki halukkaat.
        Suomalaisille firmoille noissa alemman tason oppilaitoksissa suoritetut tutkinnot ovat kellvanneet. Nyt kun kansainväliset yhtiöt ottavat Suomen markkinoista leijonaosan, ovat finlandssvenska studerandena, alkaneet kiinnostua Ruotsin suomista mahdollisuuksista. Tutkinnon suorituspaikka on nykyisin tärkeä. Hanken ei kelpaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5307
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3412
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      92
      3262
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3146
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1857
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      127
      1585
    7. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1580
    8. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1566
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      138
      1264
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1159
    Aihe