https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005881299.html
"Poliisit pelastautuivat tilanteesta kytkemällä hälytyslaitteet päälle ja kiilaamalla itselleen tilaa.
Henkilöauton kuljettaja määrättiin väliaikaiseen ajokieltoon. Kun häneltä kysyttiin syytä ohittamisen häiritsemiseen, hän totesi ”Ajattelin vähän kiusata ohittajaa”.
Puhuttelun jälkeen partio jatkoi alkuperäiselle tehtävälleen."
Helvetinmoisen kiireen keskelle poliiseilla oli kuitenkin aikaa keskustella, ohitusta estäneen kiusaajan kanssa, joten eipä sinne Lammille sahdin hakuun niin hengenhätää ollutkaan!
Late Lapista. SSSS Ry!
AJATTELI HIEMAN KIUSATA OHITTAJAA ?????
11
277
Vastaukset
- Rahalle_vastinetta
Kyllä poliisien pitäisi käyttää hälyvaloja ja sireeniä että me juntit saadaan rauhassa kiusata toisiamme.
Suomessa on niin kalliit ajoneuvojen käyttökustannukset, että sillä rahalla pitää saada vähän huvitellakkin. - Kaksi_törppöä
Kaksi törppöä tapasi tiellä, autoilija ja poliisi.
Poliisi ajoi pimeällä ja liukkaalla tiellä oikein reipasta ylinopeutta ja lähti ohittamaan edessä ajanutta autoa. Ei poliisille tullut mieleen käyttää hälytys valoja tai - ääntä. Mikähän niiden tarkoitus sitten on?
Autoilija kiihdytti nopeutta ohituksen alkaessa. Ihan muuten vaan kiusallaan.
Molemmat käräjille joutaisivat. Sakkoja ja ajokieltoa!Late_Lapista1 kirjoitti:
Molemmille 100 000 euroa sakkoa !
Late Lapista. SSSS Ry!Tulot tuskin riittää kummallakaan osapuolella noin isojen sakkojen saantiin.
Kairakettu kirjoitti:
Tulot tuskin riittää kummallakaan osapuolella noin isojen sakkojen saantiin.
Tuskin ! Mutta normaali ylinopeuksistakin on saatu isompiakin sakkoja Suomessa !
Late Lapista. SSSS Ry!- kxnxkxkxkxk
sehän nykyään "oikeudessa" tapana onkin, että kummallekin osapuolelle lätkäistään sakko. voittojen maksimointia.. tosin se koskee vain tilannetta, kun molemmat osapuolet on ihmisiä.
virkaloiselle suomessa ei voi rangaistusta koskaan antaa, koska ei ole mahdollista, että virkaloinen olisi tehnyt jotain väärin..
- vitutti.varmaan
Olispa nähnyt mulkun ilmeen kun poliisi laitto hälyt päälle.
- MotiivitSelvitykseen
Jos vastapuoli olisi ollut joku muu kuin poliisi, niin kiusaaminen olisi voinut johtaa kuolonkolariin, mikä voi ehkä olla tuon kiusaajan alkuperäinen tavoite. Kiusaajan oikean motiivin selvittäminen toiminnalleen lienee kuitenkin hankalaa, mutta tuon toiminnan perusteella tuo kiusaaja yrittänee samanlaisia temppuja myöhemminkin. Poliisin olisi syytä panna tuo kuljettaja poliisin tehotarkkailuun.
- TapausTapaniKansa
Suojelupoliisilla on omat tehtävänsä, rikospoliisilla omansa ja järjestyspoliisi huolehtii omasta tehtäväalueestaan. Seurantaa voidaan kohdentaa tapauskohtaisesti eri rikostyyppien mukaan ja riskikartoituksen perusteella suunnitella esimerkiksi kenttäpoliisin valvontakierroksia etukäteen painottaen valvontaa enemmän riskialueille, missä riskihenkilöt pääosin liikkuvat. Epäilemättä tämän kaltainen valvonta on jo nykypäivää.
- poliisit-putkaan
Poliisi teki karkean virheen, koska ei käyttänyt hälytysvaloja ajaessaan ylinopeutta tehtävää suorittaessaan. Mutta näinhän niillä on tapana, että kansalaisia houkutellaan ajamaan ylinopeutta rikkomalla ensin itse sääntöjä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20211952
- 114768
Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka523770Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1083131Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv952772Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka
voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t102575Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m122098Golffarit kehityksen jarruna
Nyt kun yritetään saada kivitippua toimimaan niin golffarit iskee puukolla selkään joka asiassa. Majoituspalveluja maino131549- 481511
Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?
Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos721358