Nyt tyrkytetää aurinkopaneeleja vanhuksille puhelimessa ! ! !

No nyt alkoi aurinkopaneelien tyrkytys puhelinmyyjillä. Varoitakaahan omia vanhuksianne tuosta asiasta ! Että silleen.

14

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saivatko.kusetettua

      Ostitko?

      • noin.kävi

        kyöstikö sai luurin korvilleen


    • korvaluuri

      Luuria korvalle vaan, soittajalle.

    • voi ei!! jotain rotia täytyis puhelinmyyntiin laittaa, jättää viattomat vanhukset rauhaan. eivät ymmärrä aina omaa tilannettaan, menevät ostamaan ja tilaamaan mitä sattuu ja keneltä tahansa kuka vaan osaa myydä =( harmillisia tilanteita.

    • 4567t

      Aurinkopaneelit ovat rahan törsäämistä. Joka tapauksessa tarvitaan oikeat sähköntuotantokoneet. Paneeli säästää vain polttoainekustannuksen, joka on hiilelläkin 20 e/MWh. Paneelien kannattavuus lasketaan kotitaloustariffin mukaan, joka on 140 e luokkaa. Tällä laskien paneelin koroton takaisinmaksuaika saadaan 15 vuoden korville. Todellinen takaisinmaksuaika kansantalouden näkökulmasta on 100 vuoden luokkaa.

      • vapaamatkustajat

        Kotipolttaja laistaa siirtomaksun ja verot. Sähkössähän on veroa veron päälle.

        Pontikankeittoakin tulisi opastaa verovaroilla rahoitettujen konsulenttien toimesta. Onhan se BIO-etanolia ja halvempaa kuin valtion viina.


      • 345o98
        vapaamatkustajat kirjoitti:

        Kotipolttaja laistaa siirtomaksun ja verot. Sähkössähän on veroa veron päälle.

        Pontikankeittoakin tulisi opastaa verovaroilla rahoitettujen konsulenttien toimesta. Onhan se BIO-etanolia ja halvempaa kuin valtion viina.

        Kiinasta saisi tilata halpoja tislauslaitteita ja niistä vielä kotitalousvähennys.


      • No viime syksynä oli aurinkopaneelien takaisinmaksuajasta oli juttua palstalla. Siinä oli kaksi eri kokoista paneeli pakettia joilla pienemmän takaisin maksuaika oli 20 vuotta ja isomman paketin 30 vuotta. Että silleen.


    • yksiahdistelija

      Joko Valitut palat on tilattu vahingossa EI-kuoressa?

    • Sesiitä

      Kävi ja lähti nopeasti eikä ole sen jälkeen tarjousta kuulunut vaikka lupasi.

    • Kiellettävä

      Puhelinmyynti ja ovelta ovelle kaupustelu pitäisi kieltää
      ja "vesilasillisen" pyytäminen vanhuksilta.

    • jumalanterve

      Voi voi, kun minulle kaupattiin äskettäin aurinkokelloa hieman kaamoksen jälkeen, mainostamalla sen auttavan kaamos-ajan väsymykseen. Nämä Kempeleeltä olevat energiakauppiaat lupasivat edustamansa sähköyhtiön mukaan maksavansa erotuksen kauppaamansa sähkön ja aurinkoenergian erotuksen edukseni. Paitsi että sähkönsiirtomaksu kuusinkertaistuu niinä päivinä kun aurinko paistaa. Kun olen mielestäni hieman epäileväinen, niin otin vain näin vappuun asti ainoastaan tämän sopimuksen. Siis tein todellakin tämän sopimuksen paperille(siis todellakin mustaa valkoisella)vastaisen varalle. katsotaan nyt, mitä kevät tuo tullessaan. En minä muuten olisi tällaista sopimusta olisi mennyt tekemään, jos nämä kauppiaat olisivat olleet muualta, vaikkapa Taivalkoskelta, koska olen aina tottunut suosimaan oman kylän lestadiolaisia.

    • ekipii

      No Oulun panelimyyjät on hyviä,mutta samanlaisia kusettajia löytyy Poristakin,jotain valonia voimalaa kaupataan :)

    • luurikurkkuun

      Puhelinmyyntiin pätevä torjunta: "Minä en osta enkä tilaa puhelimessa yhtään mitään, kiitos soitosta!" tuut, tuut, tuut!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      101
      1001
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      918
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      810
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      142
      751
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      685
    6. 78
      541
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      508
    8. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      507
    9. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      506
    10. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      96
      488
    Aihe