Sisäministeriö ehdottaa kansalaisten ajokorttien, passien ja henkilökorttien kuvien antamista poliisin käyttöön
Asia on esitetty toimenpiteeksi seksuaali- ja maahanmuuttajarikosten ehkäisemikseksi.
Sisäministeriö ehdottaa kaikkien kansalaisten ajokorttien, passien ja henkilökorttien kuvien antamista poliisin käyttöön sen selvittäessä törkeimpiä rikoksia.
Tieto löytyy hallituksen keskiviikkona julkistamasta ehdotuksesta seksuaalirikollisuuden ja maahanmuuttajataustaisten rikollisuuden ennaltaehkäisyn ja torjunnan lisätoimiksi.
– Laaditaan kansainvälinen vertailu valokuvien ja sormenjälkien käyttöä koskevasta sääntelystä muissa EU-maissa ja arvioidaan tarve lakimuutokselle, joka mahdollistaisi poliisille ajokortti- ja henkilörekisterin (passikuvien ja sormenjälkien) käyttämisen rikosanalyysissä törkeimpien rikosten kohdalla, valtioneuvoston julkaisemassa asiakirjassa todetaan.
MIHIN KUVASI LEVIÄÄ
7
132
Vastaukset 7
- orvelli
MTV: Poliisiylijohtaja haluaa kasvojentunnistuksen valvontakameroihin – ”En havittele mitään poliisivaltiota”
- Anonyymi
"MTV: Poliisiylijohtaja haluaa kasvojentunnistuksen valvontakameroihin – ”En havittele mitään poliisivaltiota”
LOL!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"MTV: Poliisiylijohtaja haluaa kasvojentunnistuksen valvontakameroihin – ”En havittele mitään poliisivaltiota”
LOL!!Orwell - 1984
- Tuskinkenelläkään
Sisäministeriöllä ei ole minkään valtakunnan oikeuksia kenenkään kuviin.
- KaikkiTiedotOnJo
Poliiseilla on kuvat meistä jotka olemme hakeneet ajokortin tai passin mitä vielä tarvitaan ?
- saa-jo
Poliisit saa jo nykyisin käyttää passien ja ajokorttien kaikkia tietoja sormenjäljistä lähtien.
- Anonyymi
Onko tässä nyt käsissä seuraava tietoturvahaaste? Kuvat vuotavat nettideittisaiteille?
Kohta s24 sivujen deittimainokset ovat muotoa: ”Olen nuorekas ja halukas. Tavataanko? ” .. kuvassa komeilee sitten vaikka Lipponen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061261
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94878Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93626- 32625
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466