Älä pelkää Turkkia - pelkää Saksaa tai Ranskaa

bospori

Älkää pelätkö Turkkia! Lukekaa historiaa ja katsokaa mitä siellä on tapahtunut, erityisesti sitä miten Saksa aikoi saada Suomen... nyt se on sen sitten EUn kautta saanut- kaikki asiathan meillä nykyään määrää tuo "iki-ihana" EU eli toisin sanoen EUn suuret maat Saksa ja Ranska. Ja huomatkaa, ettei suurin osa turkkilaisista edes haluaisi EUhun! Historiasta voitte myös huomata ettei muslimit ole hyökänneet kristittyjä vastaan, aina se on toisinpäin tapahtunut ristiretkien varjolla.
Don't think little, open your mind!

4

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja historia toistaa itseään

      kuten päättäjät virheitään. Eurooppakaan ei pääse pääse irti tulevaisuudestaan koska on menneisyytensä vanki. Huomiosi on osin oikea, pelätä saa myös pelottomia päättäjiämme turkkilaisten lisäksi, molemmat tietävät Euroopan loppua!

    • hoopomeikä

      Älä pelkää Turkkia tai Saksaa vaan peljätkää naapuriamme Venäjää. Venäjällä tapahtuu kauheita asioita... Kuunnelkaa uutisia niin ymmärrätte
      miksei meidän pidä lopettaa Suomen armeijaa. Armeija on ainoa, joka mietä voi pelastaa.

    • ensinnäkin ristiretket alkoivat sen jälkeen kun muslimit olivat aloittaneet sodan Kristinuskoa vastaan valtaamalla Jerusalemin.

      Turkki nimenomaan on vuosisatojen aikana väkivaltaisesti yrittänyt valloittaa eurooppaa päässyt Wieniin asti.Nyt kun sitten on huomattu ettei se onnistu juntilla hyökkäyssodalla niin sitä yritetään sivistynein keinoin.

      • bospori

        Ystäväni,

        Muistellaan hieman historiaa. Ristiretket alkoivat 1096(ensimmäinen ristiretki ei ollut Turkkia vastaan, se oli kristittyjen ja arabien välinen asia ) ja loppuivat 1270. Turkki ei koskaan hyökännyt Jerusalemiin. Älkää sekoittako turkkilaisia arabeihin, arabit puukottivat turkkilaisia selkään, hyökkäsivät meitä vastaan.

        Turkki ei koskaan historiassaan ole ollut Suomea vastaan. Kun Suomi oli Ruotsin alla ja sodassa Venäjää vastaan ja Ruotsi hävisi, kuningas pakeni Ottomaanien maille, me suojelimme häntä.

        Sen jälkeen aloitimme sodan Venäjää vastaan. Myös, jos luette historiaa syvälle, me olemme samanlaisia, suomalaiset ja turkkilaiset. Mutta en halua kirjoittaa tästä asiasta nyt enempää, koska ei kuuluu tähän asiaan.

        Nyt tarkkana, Ottomaanit eivät koskaan yrittäneet muuttaa valtaamansa maan uskontoa. Sanoitte, että Turkki tuli Wieniin asti, kyllä se on totta, mutta älä unohda että se oli keskiaikaa. Tarkoitan, samaan aikaan nämä maat jotka aloittivat EU:n käyttivät giljotiinia. Tietenkin nyt vuonna 2005 kaikki ovat muuttuneet, varmasti Turkkikin. Tulen surulliseksi siitä, että jotkut ihmiset ajattelevat vielä kuin Turkki olisi keskiajalla, he luulevat että esim. käytämme fetsiä tai meillä on kuolemanrangaistus käytössä jne...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      189
      1316
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      842
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      50
      711
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      612
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      311
      590
    8. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      570
    Aihe