etnosovinistiksi, vaatii pakolaistaustaista Seida Sohrabia sulkemaan suunsa, koska tämän ihonväri ei ole tarpeeksi tumma. Haukkujien kuoroon liittyi myös vihreiden nuorten puh.johtaja Brigita Krasniqi. Äärivasurit siis polttivat päreensä, kun Seida lyttäsi intersektionaalisen femismin.
Krasniqi että Sheikh ovat intersektionaalisia feministejä. Molemmat nuorisojärjestöjen puheenjohtajat käyttivät luottamustehtävän mukanaan tuomaa asemaansa maahanmuuttajataustaisen Sohrabin rasistiseen haukkumiseen.
Sheikh toivoi, että Sohrabi ei puhuisi hänelle rasismista ihonvärinsä takia.
“Seida on myös #whitepassing henkilö. Tällä logiikalla… Seidalla ei ole mitään jakoa kertoa tummaihoisille ihmisille kuinka toimia antirasistisesti”.
Myös vihreiden nuorten puheenjohtaja Briqita Krasniqi ivaa Sohrabia karkeasti.
“Malliesimerkki good immigrant -ilmiöstä. Muistan myös erään (Sohrabin) vastineen haastatteluun rasismista korkeakouluissa, joka oli jäätävää vähättelyä rodullistettuja vähemmistöjä kohtaan ja good old valtaväestön pään silittelyä. Ei jatkoon.”
Sohrabi vastaa: “Minä kun luulin, että olette sitä porukkaa, joka koviten huutaa yhdenvertaisuuden ja värillä ei ole väliä perään. Nyt näettekin minut vain mamuna, joka hakee kantaväestöltä irtopisteitä. Silloin kun mielipiteeni ei miellytä.”
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Liban Sheikh paljastui härskiksi
21
134
Vastaukset
Eiköhän tämänkin aiheen ympärille mahdu kiivastakin keskustelua.
- Anonyymi
Vasemmiston kusipäitä ainakin mahtuu.
- Anonyymi
Vihervasemmisto on jo hyvän aikaa ampunut omaa nilkkaansa oikein huolella tohjoksi. Takki kääntyy ahkerasti omiaankin vastaan. Paljastuuhan tästä todellakin se, että sitä yhteistä (valheellista) rintamaa ei saa rikkoa. Ja onhan reaktiot ymmärrettäviä, kun valheita ja kieroilua paljastetaan. Vihervasemmisto on ajanut itse itsensä tähän asemaan ja varmasti tajuavat, että totuudenpuhujia on hankala vaientaa edes parhaalla mahdollisella maalittamisella. 10 p. ja rehellisyysmerkki Seidalle.
- Anonyymi
Tämäkin ilmeni tavallaan siitä Orwellin Eläinten Vallankumouksesta - toiset olivat tasa-arvoisempia kuin toiset.
"Eläin ei saa tappaa toista eläintä."
Myöhemmin perään lisättiin : "ILMAN SYYTÄ".- Anonyymi
Niinpä.
- Anonyymi
Vihervässyjen pitäisi pitää härski persereikänsä-joka näykyy olevan keskellä typerää lärviä-täysin kiinni !
Mutta he ovat niin pimeitä hornanhurttia, etteivät kuulleetkaan hyvistä käytöstavoista, tai korkeintaan kysyvät, että mitä ne on, saako sitä taikaseinästä. - Anonyymi
Ihan tyypillisiä kommareita.
- Anonyymi
Vihervasemmistohan kiihottuu ihan omasta toiminnasta, onko tää jotain poliittista onanointia?
- Anonyymi
Näitä whitepassing mustia on USAssa ja he kyllä saa puhua mustana.
- Anonyymi
Tuo Krasnigi on puhdas äärivasuri, vaikka vihreitä edustaakin.
- Anonyymi
Sekin vois hyvin muuttaa takas kotimaahansa.
- Anonyymi
Sohrabi ei ole hyvä siirtolainen värinsä vuoksi, vaan koska on täyspäinen ja elää maassa maan tavalla. Nämä muut heittäytyy vapaaehtoisesti vähemmistöksi jotta voi kiskoa etuuksia helpoimmalla mahdollisella tavalla. Voisivat aivan hyvin asettautua enemmistöön eikä kukaan sortaisi. Mutta kun rasistisesti haluavat pakottaa enemmistöä.
- Anonyymi
Seidahan on vissiin luopunut myös islamista.
- Anonyymi
Ihmeen innokkaita politiikkaan nää seidat ja liibanit, sun muut. He tuovat omien maittensa ongelmat suomen politiikkaan. Tää seidakaan ei hyväksy tasa-arvoa jossa huomioidaan muutkin tekijät kuin nainen vs. Mies, kun riehuu tästä sanasta. Hyväksyy siis iän, vamman, suuntautumisen ja sen sellaisten mukaan syrjimiset ja huonon kohtelun.
Näitähän on riittänyt immosen vaimosta lähtien joka hirvisaaren avustajana kirjoitteli rasistisia blogeja vaikka itsekin oli turvapaikanhakijana tullut. Nyt caan tynkkysen alan ja vallinin musta morsian kunnallisvaaleihin.- Anonyymi
Seida on sentään järkevä, verrattuna noihin kahteen vihervassariin.
- Anonyymi
Annetaan nyt lapsukaisten leikkiä tärkeää.
- Anonyymi
Linkkiä taas kaipais, muuten omia höpinöitä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Linkkiä taas kaipais, muuten omia höpinöitä.
Juu, linkkiä joka linkistä. Minä en jaksa mitään mistään tarkistella. Kaikki valmiina minun eteeni, kiitos.
- Anonyymi
Sheikki ali hassan - Suomeenkin monen vaimon systeemi. Kyllä sheikit tietävät mikä on miehen mieleen.
- Anonyymi
Pitäisi olla Suomessa niin että vain suomalaiset saavat ottaa kantaan tämän maan politiikkaan ja kaikki saharan eteläpuoliset ja arabit elelee eristyksissä meistä oikeasti suomalaisista.
- Anonyymi
🇫🇮🇫🇮🇫🇮
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1262668
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau562137Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.241721- 1291528
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3641288- 681283
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?711210- 891055
- 90979
- 128931