Perussuomalaiset vaatii eduskunnan koollekutsumista kesken kesätauon

Anonyymi

"Perussuomalaiset vaatii eduskunnan koolle kutsumista EU-budjetin ja elpymispaketin neuvottelutuloksen takia".

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/perussuomalaiset-vaatii-eduskunnan-koollekutsumista-kesken-kesatauon-syyna-eu-neuvottelutulos-tama-paatos-on-niin-merkittava/7878222

Pääministeri Sanna Marin (sd.) oli maanantaina päättyneessä EU-huippukokouksessa neuvottelemassa 750 miljardin euron elvytyspaketista sekä tulevan seitsenvuotiskauden EU-budjetista.

Tavion mukaan pääministeri Marinin tulisi saattaa aihe keskusteltavaksi koko eduskunnalle pikimmiten. Tavion mukaan keskustelu ei voi odottaa syksyyn, istuntotauon jälkeiseen aikaan.

– Tämä päätös on niin merkittävä, että se vaatii nähdäksemme eduskunnan koolle kutsumista eduskunnan istuntotauosta huolimatta, Tavio kommentoi.

18

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eduskunnan pitää saada kaikki tiedot, suomen sosiaalituista muille maille.

    • Anonyymi

      normaalitoimintaa populistipelleiltä ja tämä vaan kiihtyy kun vaalit lähestyy (kunnalisvaalit ensi keväänä). Populstista siksi että tietävät itsekin ettei se johda mihinkään.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Mitenkähän tuo persujen porukka olis tuon neuvottelun hoitanu,epäilen ettei ainakaan paremmin. Oppositios on helppo möykätä. Nähtiinhän se 2015-2017 mitä tuo porukka sai aikaan,ei yhtään mitään. Maahanmuutajiakin tuli enemmän kun koskaan kun noi vinkujat oli hallitukses!

    • Anonyymi

      Euroopassa on lomat elokuussa joten kokouksen ajoitus oli tarkkaan mietitty

    • Anonyymi

      Luultavasti persut olisivat todenneet, ettei suomi lähde mukaan jakamaan avustuksia.

      • Tulihan tuosta Tavion puheesta sen verran esiin, että Perussuomalaiset olisivat nähtävästi uskoneet talouskriisin hoituvan parhaiten ilman koko elvytyspakettia, ihan vaan omien maiden sisällä. Jännittävä ajatus.


    • Anonyymi

      Bensaveron korotus kun oli ajoitettu myös lomien ajaksi. On ne ovelia .

    • Anonyymi

      Useat muutkin tahot ovat epäilleet sopimuksen perustuslaillisuutta, koska Marin nojautui suuren valiokunnan lausumiin ja ohitti kokonaisuudessaan perustuslakivaliokunnan kannanoton. Perustuslakivaliokunnan demari puheenjohtaja lausui, että tilanne on muuttunut, mutta kuten muut jäsenet sanovat uutta kannanottoa ja positiivista sellaista tukipakettiin ei ole tehty.
      Suomalaiset eivät myöskään ole antaneet hyväksyntää tulonsiirtounioniin tai eu verotusoikeuteen.

    • Anonyymi

      ”Toimiko pääministeri sillä mandaatilla, joka hänellä oli?”

      https://www.verkkouutiset.fi/toimiko-paaministeri-silla-mandaatilla-joka-hanella-oli/



      Wille Rydmanin mukaan perustuslakivaliokunta käsittelee yhä EU-pakettia.

      Eduskunnan perustuslakivaliokunnan jäsenen Wille Rydmanin (kok.) mukaan valiokunta tulee käsittelemään pääministeri Sanna Marinin (sd.) neuvotteleman ja hyväksymän sopimuksen EU:n elpymisrahastosta.

      Wille Rydman kommentoi väitteitä, joissa perustuslakivaliokunnan ennen neuvotteluja antaman lausunnon olisi väitetty lieventyneen:

      – Toisin kuin on yritetty väittää, valiokunta ei heinäkuisissa kokouksissaan lieventänyt aiemmin sanomaansa. Uutta lausuntoa ei annettu, ja pöytäkirjamerkinnässään 14.7. valiokunta nimenomaisesti totesi ”toistavansa kaiken”, mitä oli edellisessä lausunnossaan sanonut, hän toteaa.

      – Valtiosääntötulkintojen suhteellisen pysyvyyden kannalta olisikin mahdotonta, että valiokunnan kanta muuttuisi kuukauden välein.

      Rydmanin mukaan perustuslakivaliokunta joutuu arvioimaan muun muassa elpymispaketin tukien ja lainojen suhdetta ja määrää, budjettisuvereeniuden toteutumista sekä sen yhteensopivuutta tiettyjen sopimusten kanssa. Aiemmissa lausunnoissan perustuslakivaliokunta on muun muassa pitänyt avustusmuotoista tukea lähtökohtaisesti ”erittäin ongelmallisena”.

      • Anonyymi

        Pääministeri toimi sillä mandaatilla, joka hänellä oli.


    • Anonyymi

      Pitäköön persut ja kokkareet kesällä noita tyhjänpäiväisiä kokouksiaan ja antakoon normaali-ihmisille hyvinansaitun lomatauon.

      • Anonyymi

        Normaali ihmiset tuovat maahan sellaisia ihmisiä jotka eivät toimi normaalisti. Ääri-ihmisiä lähi-idästä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Normaali ihmiset tuovat maahan sellaisia ihmisiä jotka eivät toimi normaalisti. Ääri-ihmisiä lähi-idästä

        Paljonkos niitä ihmisiä tuli lähi-idästä sillon kun persut oli hallitukses?


    • Anonyymi

      Tässä näette mikä puolue puolustaa henkeen ja vereen omaa kansaa.

      • Hmm. Jos heidän mielestään todella paras ratkaisu on olla tekemättä yhtään mitään EU:n talouskriisille, että toimikoon kukin vain maidensa sisällä, niin en nyt äkkiseltään pitäisi sitä oman kansan edun puolustamisena. Mutta ymmärrän, että se on kiva ajatus.


    • Anonyymi

      Tuo elvytyspakettihan pitää vielä hyväksyä kansallisissa parlamenteissa. On mahdollista, että Suomen eduskunta tuon paketin hylkää ja hallitus hajoaa?

      • Anonyymi

        Paketti kaatuu todennäköisesti muidenkin maiden parlamenteissa, sieltä tulee miljardeja vielä lisää maksettavaa suomalaisille, siksi tuo Marinin pölhö sopimus on pakko kaataa eduskunnassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3468
    2. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3221
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      46
      2738
    4. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      54
      2578
    5. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      89
      2397
    6. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      28
      1271
    7. Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!

      Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1190
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      93
      1145
    9. Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä

      On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten
      Luterilaisuus
      337
      1053
    10. Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!

      Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll
      Suomalaiset julkkikset
      14
      946
    Aihe