petsamo

joo

Ei mitaan Karjalaa vaan Petsamo.Paastaisiin jaamerelle. Petsamo, Petsamo, Petsamo

21

979

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aslak

      Kyllä sinne Jäämerelle pääsee jo nyt. Norjan raja on aika helppo joka turistille, ja varsinkin pohjoismaalaisille. Joten jos sinulla on joku superhieno idea, miten Suomi voisi hyötyä aktiviteetistaan Jäämerellä, kerropa se julki. Yhteistyössä norjalaisten kanssa se tulee varmasti toteutumaan. Ruija on tällä hetkellä Norjan kehitysalueita, joilla on työttömyyttä ja vaikeuksia saada väkeä pysyttelemään. JOs keksit ruijalaisia työllistäviä toimia, niin siitä vain hommiin. Pohjoismaiden Neuvosto antaa asialle täyden tukensa.

      • Mikäli Petsamo saataisiin takaisin, vaikuttaisi se Suomen taloudelliseen kehitykseen tasoittavasti. Pääkaupungin sijainnista on ollut valtavat yhteiskunnalliset kustannukset,
        myös henkiset. Lappiinhan on näillänäkymin tulossa kaivosteollisuutta.M.m. sitä ajatellen vuoden ympäri sulana pysyvä vesireitti olisi oivallinen! Ei muuta kuin kansalaisadressia puuhaamaan.
        vom


    • jäämerelle

      sen kun ajelet vaan kohti pohjoista. Ei siihen aluemuutoksia tarvitse.

    • kyllä.

      Tottakai kaikki tarton rauhan alueet takaisin. Lukeehan rauhansopimuksessakin että se on laadittu ikuisiksi ajoiksi. Mitäkö petsomolla? Koko vuoden jäistä vapaa satama. (lapin kehitys olisi ollut tyystin erilainen, jos petsamo satamineen olisi ollut meidän.) risteilyjä, kalastusta, kuningasrapuja, telakoita yms. Ja ennen kaikkea röyhkeän varkauden saaliin palautus.

      • Hihhuli

        Eiköhän ne kaikki Suomen satamat ovat olleet jo kauan läpivuoden jäistä vapaana, heti sen jälkeen kun keksittiin vänkä paatti nimeltä jäänmurtaja.


      • puuhaa
        Hihhuli kirjoitti:

        Eiköhän ne kaikki Suomen satamat ovat olleet jo kauan läpivuoden jäistä vapaana, heti sen jälkeen kun keksittiin vänkä paatti nimeltä jäänmurtaja.

        Jäänmurtajien käyttöhän on halpaa puuhaa. ja rakennappa vähänkin isompi risteilijä tai öljynporauslautta, niin ei onnistu tanskan salmien siltojen takia.


      • risteily

        olisi hieno sellainen reitti kuin helsinki-petsamo


    • joo

      Rehellisesti sanoen Petsamo ja Karjala kuuluu samaan kasaan, menetetty sodassa, mutta vain Karjalasta vaahdotaan. Eli onko ne menetetyt alueet jotenkin eriarvoisia?

      • puhutaan

        Kyllä niistäkin puhutaan vaikka karjala onkin enemmän esillä. Kaikki palautusjärjestöt lähtee siitä, että Tarton rauhan rajat palautetaan kokonaisuudessaan.


    • kotiin

      Hienoa olisi jos koltat pääsisivät myös kotiin petsamoon.

      • pääsee

        minne tahtoo. Ei niitä rajat rajoita. Sinäkin pääset Petsamoon jos haluat.


      • haluaa
        pääsee kirjoitti:

        minne tahtoo. Ei niitä rajat rajoita. Sinäkin pääset Petsamoon jos haluat.

        venäjälle


      • pääse
        pääsee kirjoitti:

        minne tahtoo. Ei niitä rajat rajoita. Sinäkin pääset Petsamoon jos haluat.

        Petsamossa ei todellakaan voi kulkea vapaasti johtuen alueella olevista sotilaskohteista


    • Lappalainen.

      Paasilinnathan on kotoisin petsamosta. Voisiko esim. Reino Paasilinna ajaa europarlamentissa petsamon palautusta.

    • öljyä

      öljyäkin varmaan saatas

      • öljyä

        Petsamossa.


    • Matruusi

      Hienoa olisi suorittaa varusmiespalvelus jäämeren laivastossa

    • rakennettava

      Petsamon palautuksen jälkeen on heti alettava rakentamaan junanrataa kemijärveltä petsamoon. Tätä vaatii niin turismi kuin vientiteollisuus.

    • kehiin

      on syytä hommata sukellusveneitä jäämeren rannikkomme turvaksi.

    • tärkeämpi

      Petsamo on huomattavasti tärkeämpi Suomalle kuin karjala. Sinne jäämeren rannalle muodostuu tärkeä satamakaupunki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      115
      3698
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1671
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      14
      1528
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1386
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      293
      1373
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      25
      1255
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      72
      923
    8. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      14
      920
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      115
      862
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      60
      819
    Aihe