Noin 76 miljardia euroa. Huomattavasti suurempi summa kuin Suomen viime vuoden budjetti. Britanniassa kyseinen määrä rahaa on tarkoitus jakaa koronaepidemiasta kärsiville yritykselle ensi syyskuuhun mennessä.
Jakoon sitä on mennyt jo paljon, ulkomaille veroja paenneita miljardöörejä ja Persianlahden rikkaita sheikkejä myöten.
– Hallitus vastustaa ilmaisia kouluruokia lapsille ja oikeutettuja palkankorotuksia sairaanhoitajille. Tässä mielessä tämä näyttää rivolta, oppositiossa olevan työväenpuolueen kansanedustaja Margaret Hodge sanoo tukirahojen päätymisestä myös upporikkaille.
Tukitietoja julkistaneen Guardian-lehden haastatteleman Hodgen mukaan rahaa lomautusten aiheuttamien vaikeuksien pehmentämiseen jaetaan kuin "paperisilppua".
Kyse voi olla puoluepolitiikastakin, mutta saattaa olla, että jokunen Britanniassa katsoo, ettei tuen jakaminen ole mennyt kuin sikäläisessä Strömsössä.
Miljardöörienkin tukeminen on täysin pykälien mukaista. Onko se tukipaketin hengen mukaista - puntien jakaminen syvissä vaikeuksissa kärvisteleville - on toinen asia.
Britannia jakaa koronatukia -myös miljardööreille!
13
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Tukea ovat pyytäneet monet suurellekin yleisölle tutut nimet. Donald Trump kahdelle golfkentälleen, miljardööri Richard Branson viisi miljoonaa puntaa lentoyhtiölleen. Entinen pääministeri Tony Blair ja puolisonsa Cherie Blair ja julkkiskokki Jamier Oliver ovat hekin hakeneet tukea työntekijöidensä lomautusten takia.
Näyttelijä Ian McKellen on myös pubin omistaja. Hänellä on osuus lontoolaisesta Grapes-nimisestä juomapaikasta yhdessä miljonäärin, sanomalehtien omistajan Jevgeni Lebedevin kanssa. Lebedev on hakenut tukea 10 000 puntaa.
Myös Britannian EU-eroa ajanut Brexit-puolue on hakenut tukipuntia, yhteensä 10 000. Näin on tehnyt myös ääniuurnien kautta vallankumousta ajava sosialistipuolue, ja äärioikeistolainen Britannian kansallispuolue.- Anonyymi
Hienoa, että Britannia tukee rikkaitaan.
Köhiä onkin turhan paljon tuettaviksi.
Riittää, kun maksavat. Ne on tottuneet siihen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hienoa, että Britannia tukee rikkaitaan.
Köhiä onkin turhan paljon tuettaviksi.
Riittää, kun maksavat. Ne on tottuneet siihen.Brexit-Britannia pitää miljardöörit onnelisina.
EU-Suomi koko kansan.
Vain EU-vihaajat eivät huomaa eroa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Brexit-Britannia pitää miljardöörit onnelisina.
EU-Suomi koko kansan.
Vain EU-vihaajat eivät huomaa eroa.Mitäpä kansasta,kunhan miljardöörit selviävät.
Niin se menee Brexit-Britanniassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitäpä kansasta,kunhan miljardöörit selviävät.
Niin se menee Brexit-Britanniassa.Kovasti britit valitivat EU-maksuista.
Nythän niille on löytynyt hyvä korvaava kohde:miljardöörit.
Eikä yksikään ole valittanut! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kovasti britit valitivat EU-maksuista.
Nythän niille on löytynyt hyvä korvaava kohde:miljardöörit.
Eikä yksikään ole valittanut!On upeaa nähdä,miten taiten Britannia käyttää rahojaan,kun EU ei ole valvomassa.
EU:ssa brittien tukirahat menivät köyhille jäsenmaille.
Nyt kohteena ovat miljardöörit,joiden tarve toki on suurempi.
Eikä valituksia kuulu. - Anonyymi
Niin, tukea ovat pyytäneet ja hakeneet... Onko sitä myönnetty?
Lopeta typerä eu_pösilö tuo yksinpuhuminen. Mitä helv..tiä sinulle kuuluu jonkun euvostoliiton ulkopuolisen maan rahankäyttö. Mihin siiläpyrit.?? MIETI,
- Anonyymi
Totuuden kertominen kyrsii aina EU-vihaajia.
Siksi se kannattaa.
Samoin EU-vihaajien valeiden oikominen. Anonyymi kirjoitti:
Totuuden kertominen kyrsii aina EU-vihaajia.
Siksi se kannattaa.
Samoin EU-vihaajien valeiden oikominen.Pyydän anteeksi kun tulin reviirillesi. jatka taas yksinpuhumista, olet säälittävä, aivopesty , sekava reppana. kuten muutkin euvostoliittolaiset.
- Anonyymi
tarkkanäköinen kirjoitti:
Pyydän anteeksi kun tulin reviirillesi. jatka taas yksinpuhumista, olet säälittävä, aivopesty , sekava reppana. kuten muutkin euvostoliittolaiset.
Totuuden kertominen ärsyttää EU-vihaajia.
Siksi sitä on mukava jatkaa.
- Anonyymi
Britannia säästi EU:n jäsenmaksuissa.
Nyt on sitten varaa jakaa rahaa miljadööreille. Hehän sitä tarvitsevat.- Anonyymi
Yki huuto Britannian valekampanjassa oli "Give our money back!"
Nyt se totetuu,mutta vain miljardöörien osalta.
Eihän köyhät rahalla mitään teekään!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561218
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1541182Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601095Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo82996Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu48940Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55828Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54810Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54785- 32742
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71731