Nato miekkaan tarttuu ja miekkaan hukkuu...

Anonyymi

Kolmatta maailmansotaa vauhtiin lietsova Nato on se suurin uhka maailmalle.

18

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos nyt yhtään olet seurannut maailman tapahtumia, niin sehän on Venäjä, joka on taas lietsomassa sotaa ja NATO on puolustamassa rauhaa.

      • Anonyymi

        Eläin uhraajat vastaan kristityt .


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eläin uhraajat vastaan kristityt .

        Sanaotaan mieluummin, että sorto, laittomuus ja diktatuuri vastaan vapaus, demokratia ja oikeus.


    • Anonyymi

      Ukraina on syyttänyt Venäjää viime päivinä lisäjoukkojen tuomisesta Itä-Ukrainaan. Ukrainan presidentti Petro Poroshenko väitti eilen, että maassa on tällä hetkellä yli 9000 venäläissotilasta sekä noin 500 tankkia, raskasta tykistöä ja miehistönkuljetusajoneuvoja.

      Myös Naton pääsihteeri komppasi Ukrainaa keskiviikkona toteamalla, että Venäjä on lisännyt raskaan sotilaskaluston määrää Ukrainassa.

      Viimeisimmät väitteet Venäjän kasvavasta aktiivisuudesta Itä-Ukrainan taistelukentillä ovat saaneet asiantuntijat pohtimaan, miksi presidentti Vladimir Putin on valinnut juuri tämän ajoituksen ja kertovatko Venäjän viimeaikaiset toimet jotain Putinin pitkän tähtäimen suunnitelmista.

      Washingtonissa asuva Ukraina-analyytikko Nikolai Vorobiev arvioi The Interpreter -lehdelle kuusi syytä Putinin viimeisimmille toimille Ukrainassa.

      1. Venäjän talous

      Putin ja hänen lähipiirinsä ovat alkaneet Vorobievin mukaan ymmärtää, että Venäjän tämänhetkinen talouskurimus on paljon pahempaa luokkaa kuin vuonna 2008 koettu taantuma. Kreml haluaa nyt suunnata venäläisten huomion ulkomaalaisia vihollisia kohtaan estääkseen maan sisäiset levottomuudet.

      2. Euroopan Unioni

      Euroopan Unionin sisältä on tullut ristiriitaisia viestejä Venäjä-pakotteisiin liittyen. Tämän seurauksena analyytikko uskoo, että Putin on päättänyt aloittaa sotilaallisen voimannäytön ”näyttääkseen hampaansa koko lännelle”.

      • Anonyymi

        No voi voi siellä on 40 000 sotilasta ja tuhannet koneet odottamassa .


    • Anonyymi

      Ilman Natoa koko Euroopassa riehuisi Venäjä sotimassa parhaillaan. Nato on rauhaa turvaava puolustusliittouma, joka on onnistunut perustehtävässään erinomaisesti.

      Yksikään natomaa ei koskaan ole joutunut Venäjän/Neuvostoliiton hyökkäyksen tai miehityksen tai vakavan sotilaallisen painostuksen kohteeksi.
      Toisin on hyvin monen ei-natomaan kanssa. Nytkin parhaillaan Ukraina puolustautuu Venäjän johtamaa hyökkäystä vastaan ja osaa Ukrainaa Venäjä miehittää jo seitsemän vuotta.

      • Anonyymi

        Nyt vain arvaillaan tuleeko naton ja Ukrainan kaavailemat yhteisharjoitukset. Vai otaako Ukraina lusikan kauniisti käteensä. Ja aloittaa vuoropuhelun Venäjän kanssa.


      • Anonyymi

        Aivan. Yksikään natomaa ei koskaan ole joutunut Venäjän/Neuvostoliiton hyökkäyksen tai miehityksen tai vakavan sotilaallisen painostuksen kohteeksi.

        Sen sijaan Natomaat Kreikka ja Turkki ovat aina silloin tällöin ottaneet matsia keskenään ja Turkissa pukkasi sisällissotaakin kun kansa yritti kaataa Naton hallintoa.

        Espanjassa on myös ollut oman Natoa vastustavan kansan vastaisia väkivalta toimia.


    • Anonyymi

      putinin pitäisi järjestää jakkarankantaja, joka seuraa putinia kaikkialle ja laittaa jakkaran tarvittaessa maahan ja putin nousee jakkaralle aina jos pysähtyy keskustelemaan jonkun kanssa!! Tällä tavalla putin näyttää samanpituiselta kun muutkin henkilöt!!

    • Anonyymi

      Nato-Britannia vetäytyi saarelleen kuolemaan.

      • Anonyymi

        Voi miten suuri rakkaus lähimmäiseen.


    • Anonyymi

      Naton kannattajien on syytä pysytellä kyyryssä suojakilven alla jottei taivas putoa niskaan. :)

    • Anonyymi

      Kosovossa musliminainen johtaa. Miten mahtaa kristittyjen puolustus toimia Kosovossa ???

      • Ainakaan siellä ei nyt enää ole menossa kristittyinä esiintyvien tekemää kansanmurhaa.


      • Anonyymi

        NATOmusuterot on murhanneet kaikki kristityt Kosovossa ja kristittyjä sitten syytettiin NATOmusuterojen murhista


      • Anonyymi kirjoitti:

        NATOmusuterot on murhanneet kaikki kristityt Kosovossa ja kristittyjä sitten syytettiin NATOmusuterojen murhista

        Tyypillinen Suomen NATO-jäsenyyden vastustajan kommentti: ei hitustakaan totta.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      32
      3790
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      98
      3404
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      104
      3338
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3138
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      70
      3060
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2795
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2580
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2483
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      45
      2412
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      90
      2156
    Aihe