Putin taistelee Ukrainassa yksinvaltansa säilymisen puolesta

Anonyymi

Venäläisiä pelotellaan että Nato haluaa hyökätä Ukrainan kautta Venäjälle mikä on pötypuhetta.

Putin pelkää että Ukrainasta tulisi hyvinvoiva länsimainen demokratia mikä houkuttelisi venäläisiäkin pyrkimään eroon diktaattori Putinin kleptokratiasta.

Natoon liittymällä Ukraina alkaisi väistämättä kehittyä läntiseksi demokratiaksi.

Venäläisten elintaso ei ole parantunut pitkään aikaan ja maata on viety Neuvostoliiton malliseen diktatuuriin.

Ukrainan kaltaisen värivallankumouksen vaara on olemassa.

8

67

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ukrainassa taistellaan kumpi voittaa läntinen demokratia vai KGB diktatuuri.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Venäjällä vihataan Natoa laajasti.

      • Anonyymi

        N o ei kuitenkaan niin paljoa kuin Suomessa. Suomi on maapallon 1 nato vihassa.


    • Anonyymi

      21. tammikuuta 2022 klo 23.35

      Yhdysvallat lähettää venäläisiä aseita Ukrainaan
      Kiova vastaanottaa venäläisiä helikoptereita, jotka Yhdysvallat alun perin osti Afganistania varten.

    • Baltian maat ovat esimerkkejä. Viro on kehittynyt huimasti Neuvostoliiton romahdettua. Vaikka venäläisten asuttama itä-Viro on muuta maata köyhempi niin silti sieltä ei juuri kukaan halua muuttaa Venäjälle. Viro ja muut Baltian maat ovat pieniä ja välissä on puskurina Valko-Venäjä joten niiden elintason ja elämänlaadun kontrasti suhteessa Venäjään ei näy yhtä räikeänä kuin jos Valko-Venäjällä ja etenkin Ukrainassa pääsisi vauhtiin samanlainen kehitys kuin Baltian maissa. Ukrainan kehittyminen vakaaksi demokraattiseksi kansallisvaltioksi olisi Putinin diktatuurille kertakaikkiaan paha juttu, siksi Putinille & kavereille on todella suuri houkutus vallata Ukraina ja muuttaa se Valko-Venäjän kaltaiseksi diktaattorin hallitsemaksi vasallivaltioksi. Diktaattoreita Putin kykenee ohjailemaan, kansoja ei. Kansanvalta on uhka, mikä pitää tukahduttaa.

      Putin haluaa nähdä maailman imperiumien jakamina valtapiireinä. Kansallisvaltioita, pieniä ja vähän isompiakin haluttaisiin käsitellä suurvaltapelissä kuin shakkipelin moukkia. Venäjän propagandassa Nato halutaan nähdä hyökkäävänä imperiumina tai osana Yhdysvaltain imperiumia, jota vastaan Venäjän imperiumi puolustautuu. Tuo "vihollisimperiumi" saadaan venäläisten silmissä näyttämään hyökkäävältä koska se on Venäjää selvästi vahvempi, senhän vähän tietämättömämpikin venäläinen musikka tajuaa. Putininille ei ollenkaan sovi Naton tunnustaminen itsenäisten demokraattisten valtioiden puolustusliitoksi koska silloin pitäisi tunustaa myös kansojen oikeus vapauteen ja itsenäisyyteen. Siksi Putinilla on myös kova halu neuvotella Euroopan asioista "suoraan" Yhdysvaltojen kanssa Euroopan valtioiden päiden yli. Putinin maailmankuvassa suurvaltaimperiumit ovat pelaajia kansallisvaltiot vain pelinappuloita.

    • Anonyymi

      Voisiko aloittaja kertoa myös tietolähteensä?
      Juttelin viimeksi eilen tuttujen Venäläisten kanssa eikä heistä kukaan ollut havainnut venäjällä uutisoitavan, puhuttavan tai peloteltavan jostain Ukrainan suunnasta tulossa olevasta länsivaltojen hyökkäyksestä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      221
      3212
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      336
      2863
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      76
      1810
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      60
      1738
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      54
      1610
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1396
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1382
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      17
      1300
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      439
      1293
    10. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      106
      1276
    Aihe