Uuden pyörän sisäänajo?

Anonyymi

Onko syytä kiristää pinnat kun uudella pyörällä on ajanut 100-200km?

6

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pinnat kannattaa käydä läpi ja mikäli joku pinna on selkeästi muita löysempi, niin se kannattaisi kiristää, eikä vain niin että summassa kiristää kaikki pyörän pinnat.

      • Anonyymi

        Myö oon ainaskin käyttänyt jokaista pyörääni ensihuollossa ja sen jälkeen hyristellut niillä eli kahdella yhteensä noin 60000km toki on ne käyneet huollossa myös myöhemmin ja uusia osia on laitettu.


    • Anonyymi

      Jos kiakko on oikein rihdattu kestää semmoinen polkupyöräilyä 10000 kilometriä vailla yhtäkään rihtausta.

      • Anonyymi

        Ostin pyörän pyörälikkeestä mikä ei muu mitään muuta kuin pyöriä ja samassa liikkeessä pyörähuolto. Sanoivat että tuo pyörä sitten huoltoon kun olet ajanut jonkin aikaa..huolto sisältyy pyörän ostoon. Kiristävät mm. pinnat, säätävät vaihteet yms.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ostin pyörän pyörälikkeestä mikä ei muu mitään muuta kuin pyöriä ja samassa liikkeessä pyörähuolto. Sanoivat että tuo pyörä sitten huoltoon kun olet ajanut jonkin aikaa..huolto sisältyy pyörän ostoon. Kiristävät mm. pinnat, säätävät vaihteet yms.

        Jos ilmaiseksi tekevät niin sinne vaan, joissain merkeissä takuun vuoksi se on pakollinen. Usein sieltä saa hyvää valohoitoa polkupyörälle.


    • Anonyymi

      Ensihuoltoon alan liikkeeseen/korjaamolle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      385
      8458
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2810
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1152
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      998
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      903
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      896
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      863
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      832
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      806
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      792
    Aihe