Venäjä vakuuttaa että sillä ei ole vihamielisiä ajatuksia Suomea kohtaan

Anonyymi

Uskoo ken tahtoo. Niinhän tuo vakuutti, ennen Ukrainaan hyökkäystä,
että tämä on pelkkä sotaharjoitus.

Tämän jälkeen Suomen kusetus on toivoton tapaus.

Venäjä on paljastanut kasvonsa.

3

126

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta. Juuri näin voidaan kulku kiteyttää. Entä tulevaisuus? Venäjän tie tasoittuisi vuosien kuluessa ja venäläinen kunnon kansa voisi asteittain alkaa luottaa valtiojohtoon, jos päätettäisiin lopettaa valtiojohtoinen valehtelu ja opposition tukahduttaminen. Samalla Venäjän sotavoimat vedettäisiin pois itsenäisen Ukrainan maaperältä, maksettaisiin korvaukset tapettujen omaisille, maksettaisiin tuhotun Ukrainan jälleenrakentaminen ja saatettaisiin sotarikosten tekijät Haagin tuomioistuimeen. Mukaan lukien Putin ja jokainen sierainpari hänen hallinnostaan.
      Tien tasoittuminen kansainvälisissä suhteissa ei voi tapahtua kymmenessä vuodessa. Siihen tarvitaan 50-100 vuotta ja selkeä muutos valtiojohdon asenteissa.
      Tämä tarkoittaa sitä, että Venäjän kansan on tyystin siivottava koko Kremlin kirkonmäki ja ministerihallinnot ympäri Moskovaa. Vain Venäjän kansa voi tämän tehdä.
      Putinin valtakauden hintalappu on kallis lunastettava ja historiaan jää ruma haiseva varjo. Voidaan hyvin ihmetellä miten jonkun valtakunnan johtoon voi kasautua noin paljon likaa.

    • Paljon on tapahtunut taantumista venäjällä Gorbachev ja jeltsinin ajasta. Nyt meno on kuin keskiajalla. Kohta siirrytään takaisin kivikaudelle kun yhteiskuntajärjestelmä romahtaa totaalisesti. Ellei kansa nouse sitäennen kapinaan putinia vastaan.

      Mitä muute sitten tapahtuu kun Putin kuolee? Diktaattorin kuoltua muodostuu valtatyhjiö utopian luhistuessa. Tällöin ollaan lähellä sisällissotaa, valtionjohdossa ja yhteiskunnassa on kuitenkin vanhoillisia ex diktaattorin aivopesemiä hulluja, ja toinen kansanosa haluaa demokratiaa ja vapautta, kehitystä, parempaa elämää. Toisaalta, tulevaisuus syntyy tuskasta, kun vanhoilliset taantumuksen voimat viimekn poistuvat, voi alkaa hidas, asteittainen yhteiskunnan kehittyminen.

      • Anonyymi

        Erinomaisen hyvin ja realistisesti rakennettu tulevaisuudenkuva. Tarkoittaa sitä, että täysin tunnotoman neuvostokgb:n vainoharhainen tuote Putin päästettiin nuljahtamaan valtaan. Nyt hän hännystelijöineen on rikkonut eurooppalaisen turvallisuuden ja pilannut sukupolvien ajaksi venäläisen kansan elämänilon. Uskomaton epäeläin pääsi yksinvaltaan.
        Venäjän kansalla on nyt kiire lapioida Kremlin kirkonmäki tasaiseksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1536
    2. Kerran oltiin mekin kahdestaan

      Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik
      Ikävä
      13
      1206
    3. Ozzy Osbourne on kuollut

      Kevyet mullat ja R.I.P. Ei soi enää Paranoid.
      Maailman menoa
      227
      1189
    4. Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi

      Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen
      Maailman menoa
      267
      1058
    5. Oikeasti, voitais mennä kahville

      ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o
      Ikävä
      81
      989
    6. Naiset, naiset

      Älkää antako painonne nousta. Naisella ylipaino ei ole hyvä.💝
      Ikävä
      141
      960
    7. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      179
      953
    8. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      929
    9. Yritin keväällä unohtaa sinut nainen

      mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie
      Ikävä
      33
      802
    10. No mitä nyt

      Ollaanko vaiko eikö olla? Miehelle.
      Ikävä
      71
      797
    Aihe