Kiinnittänyt huomioita, että Ukrainalla on julkisena tavoitteena sodan voittaminen. Se ehkä sopiikin noin isolle maalle kuin Ukraina.
Jos Suomi lähtee sotaan, niin ei siinä taideta sodan voitosta puhua. Sotaan lähdetään, jos ei muita vaihtoehtoja ole, kuin ehkä ehkä antautuminen raiskaaja-armeijalle. Pienelle maalle riittää sodassa häviökin.
Itse asiassa Suomessa on kehitetty sodassa häviämisen taito niin pitkälle, ettei ihan heti kukaan haluakaan tulla voittamaan. Kuten lausussakin sanotaan, "voi vainolaisen hurmehella peittää maan". Saattaapa riittää, että maata peitetään kerran sataan vuoteen vainolaisen verellä, niin vielä vanhan vainolaisvaaritkin kertovat lapsenlapsilleen, ettei Suomen voittaminen oikein kannattanut.
Suomi lähtee sotaan häviämään
9
83
Vastaukset
- Anonyymi
Ei tässä mihinkään sotiin olla menossa nyt eikä tulevaisuudessa, jos tänne hyökätään silloin puolustetaan omaa maatamme. Hyökkäämään Suomi ei rupea eikä ole sitä ikinä tehnyt, tänne kyllä on hyökätty idästäpäin jo vuosisatoja, lännestä ei koskaan.
- Anonyymi
Jaa, ei Suomi ole koskaan hyökännyt? Mitähän se touhu 1942 oli, kun mentiin Natsi-Saksan innoittamana ihan Ääniselle saakka. Ja turpiin tuli silloinkin lopulta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jaa, ei Suomi ole koskaan hyökännyt? Mitähän se touhu 1942 oli, kun mentiin Natsi-Saksan innoittamana ihan Ääniselle saakka. Ja turpiin tuli silloinkin lopulta.
Neuvostoliitto oli pommittanut useita Suomen kaupunkeja ennen kuin Suomi vastasi.
Eihän Ukraina mihinkään sotaan "lähtenyt", vaan se pakoitettiin sotaan (tai sitten sen olisi pitänyt hyväksyä että Venäjä miehittää maan ja lopettaa sen suveriniteetin) Venäjän hyökätessä sen kimppuun 24.2.2022.
Oman maan puolustaminen ja "SOTAAN LÄHTEMINEN" on kaksi eri asiaa. Venäjä on tuossa tilanteessa se taho joka on lähtenyt sotaan (Ukrainaa vastaan).- Anonyymi
Et oikein ymmärtänyt.
- Anonyymi
Mikä sota? Pieni rajakahakkahan tuo vasta on. Sitten, kun sota alkaa, se kyllä huomataan! Silloin nimittäin tulee siviiliuhrejakin huomattavasti enemmän. Viime sodassa venäläisiä sotilaita kuoli runsas kymmenen miljoonaa ja siviileitä runsas 11 miljoonaa. Suomeltakin meni sotilaita melkein sata tuhatta, vaikka väkiluku oli puolet pienempi kuin nyt. Eli odotettavissa on semmoiset 200 tuhatta kuollutta sotilasta Suomelta, kun Nato-sotaan lähdetään. Silloin voidaan puhua sodasta, vaan ei nyt.
Anonyymi kirjoitti:
Mikä sota? Pieni rajakahakkahan tuo vasta on. Sitten, kun sota alkaa, se kyllä huomataan! Silloin nimittäin tulee siviiliuhrejakin huomattavasti enemmän. Viime sodassa venäläisiä sotilaita kuoli runsas kymmenen miljoonaa ja siviileitä runsas 11 miljoonaa. Suomeltakin meni sotilaita melkein sata tuhatta, vaikka väkiluku oli puolet pienempi kuin nyt. Eli odotettavissa on semmoiset 200 tuhatta kuollutta sotilasta Suomelta, kun Nato-sotaan lähdetään. Silloin voidaan puhua sodasta, vaan ei nyt.
Sinulla on aika mielenkiintoinen määritelmä sodasta jos tuollaista mieltä olet.
Sitten varmaankin myös Persianlahden sota (1990-1991) ei ollut sota vaan rajakahakka, kun siellä ei kuillut kuin yhteensö noin 25 000 sotilasta ja 75 000 haavoittui (siis molemmilta osapuolilta yhteensä)
Samoin Irakin sodassa (2003) varsinaisessa hyökkäysvaiheessa kuoli lähteistä riippuen 30 000 - 40 000 sotilasta molemmin puolisesti (ja sitten miehitysvaiheen luvut ominaan).
Ja sitten esimerkiksi Jom Kippurin Sodassa (1973, Israel vs. Egypti Syyria) kuolleita sotilaita 10 000 - 13 000 ja haavoittuneita luokkaa 20 000 - 40 000 sotilasta.
Kaikki nämä sodat lasketaan merkittäviksi sodiksi 1900 luvun maailmassa, niin nyt sitten sinun mielestäsi kyseessä olikin vain "kahakoita" kun niissä ei kuollut miljoonia sotilaita.
- Anonyymi
Hehe Soita sun lääkärille niin saat oikeat lääkkeet...
- Anonyymi
Ei Ukraina mitään voita, kunhan uhoavat. Niinhän Suomikin käänsi jatkosodan Suomen "voitoksi". Marinkin puhui Suomen "voitosta" viime sodissa. Historia hiukan opetettu väärin koulussa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5571858Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18907- 85891
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101816Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50739Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2727- 63715
- 68705
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74648- 65543