Zaharovan on nyt vaan sopeuduttava. 123 maata pidättää putinin heti kun tavataan. Ikuisesti näin

Anonyymi-ap

Zaharova kritisoi Haagin tuomioistuinta

klo 14:19: Venäjän ulkoministeriön tiedottaja Maria Zaharova kirjoittaa Telegram-kanavallaan pitkästi Putinin pidätysmääräyksestä kritisoiden Haagin kansainvälistä rikostuomioistuinta. Tuomioistuin antoi pidätysmääräyksen Putinille ja Venäjän lastenoikeuksien komissaarille Maria Aleksejevna Lvova-Belovalle viime viikolla.

Päivityksessään Zaharova vertaa tilannetta siihen, kun Yhdysvallat evakuoi lapsia Vietnamista 70-luvulla Operaatio Babyliftin puitteissa. Hänen mukaansa Yhdysvallat "riisti tuhansilta lapsilta kotimaan ja kulttuurin, pyyhkimällä pois heidän kansallisen ja etnososiaalisen kuuluvuutensa". Myös se, miten evakuointi tapahtui, kerää Zaharovalta kritiikkiä. Operaatiota on myös aikanaan kritisoitu mahdollisten hämärien tarkoitusperien vuoksi.

Zaharova vaatiikin nyt pidätysmääräystä Yhdysvaltain johdolle, Pentagonille ja muille operaatioon osallistuneille "humanitaarisille rahastoille". Zaharova lainaa komissaaria tekstissään sanoen, että lapset olivat asuneet pitkään laitoksista, eikä Venäjä ole erottanut heitä vanhemmistaan. Ukraina on syyttänyt Venäjää tuhansien lasten sieppaamisesta, Venäjä on toistuvasti kiistänyt väitteet.

15

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Putte piileskelee Kremlin kellareissa, eihän se sieltä mihinkään lähde.

      • Anonyymi

        Näin siis loppuelämänsä, joka muuten on lyhyt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Näin siis loppuelämänsä, joka muuten on lyhyt.

        Helpottaako säälittävä fantasiaulina oloanne?


      • Anonyymi

        Diktaattori kaivetaan yleensä ennen pitkää maakuopasta tai tierummusta ja omat repivät kappaleiksi. Tosin tässä tapauksessa myös ikkunasta putoamiseen, polonium/dioksiinilounaaseen tai novitsok-kalsareihin on hyvät mahdollisuudet. Ellei diktaattori näytä kieltään viimeisen kerran Nürnbergin hamppusolmiossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Helpottaako säälittävä fantasiaulina oloanne?

        St Ptersburgin kirjoittajan suomenkieli on heikko.


    • Anonyymi

      Kutsutaan suomeen Putin nopeasti. Näin päästään kaikista natouttajista ja nopeasti.

      • Anonyymi

        Voidaan teloittaa jo rajalla. Säästetään turhia kuluja


    • Anonyymi

      Eikös tuo Zaharova ole entinen venäjän pornotähti? Löytyy netistä englanniksi: Zaharovas night.....

      • Anonyymi

        Nimenomaan entinen


      • Putin vankila ok se on hyvä, Mutta entä Gorge w,Bush


    • Anonyymi

      Onko hutsu Zaharova suuttunut jostain ;)

    • Anonyymi

      Puten desantit ottaa puten pidätyksessä suuri arvoisen politikon panttivangiksi , ja vaihtaa puten tarpeen vaatiessa vapaaksi . Putte varmaan tehnyt oman listan , häntä vastaan nousseista , ja voi alkaa likdivoimaan heitä hiljaisesti .

    • Anonyymi

      Luojan kiitos että emme syntyneet venäläisiksi !

      • "Ruotsalaisia emme ole ja venäläisiksi emme halua!"👍 Kuten sanoit luojan kiitos, ettemme ole venäläisiä!


    • Anonyymi

      Noiden 123 maan joukossa ei ole mm. USA!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1402
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      862
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      791
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      657
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      322
      622
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      8
      614
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      599
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe