Venäjä on onnistunut ratkaisevasti estämään Ukrainan taistelukyvyn kasvattamista mm räjäyttämällä ammusvarastoja Bulgariassa ja Tsekissä. Se on onnistunut luomaan poliittista levottomuutta monissa EU-maissa ja hidastamaan sotilaallista avustamista niin, että Ukraina joutuu kärsimään ammuspulasta.
Nyt Venäjän vaikutus alkaa voimakkaana myös täällä Suomessa. Kokoomuksen sisällä on naurettu, että "tiedämme, mitä pitää tehdä, mutta sen jälkeen kannatuksemme on 10%".
Se tarkoittaa, että Suomi on siirtymässä Macronin Ranskan tielle. Täysin hyödyttömillä "säästötoimilla" aiheutetaan ongelmia ihmisille ja nostatetaan sisälstä levottomuutta. Saattaa olla, että näemme 1994-95 kaltaisia joukkomielenosoituksia ja lakkoaaltoja taas jo syksyllä. Ukraina väistyy otsikoista ja ihmisten mielistä ja kuten Macron, Suomi siirtyy Ukrainan suhteen vain näennäisesti sitä auttavaan politiikkaan. Mitään kovin ratkaisevaa ei Suomen antama apu ole ollut tähänkään saakka, jatkossa siitä kerrotaan vielä vähemmän, koska se supistuu entisestään.
Velkaantumista kokoomuksen toimet eivät pysäytä, eikä ole tarkoituskaan. Velkataakan alla kamppailevaa kansakuntaa on helpompi ohjailla ulkoa käsin.
Te, jotka äänestitte kokoomusta tai perussuomalaisia, miltä teistä nyt tuntuu? Koetteko tehneenne viisaasti?
Ukrainaa tulee varmaankin häviämään sodan
5
129
Vastaukset
- Anonyymi
Bahmutin Azovilaiset ovat nyt MARINOITUNEET tarpeekseen ja valmiita antautumaan.
- Anonyymi
Tosiasiassa nato on venäläisten vastus ja se on nyt murenemassa.
Tosin siinä on uhrattu mieletön määrä ukrainalaisia sotilaita ja tuhottu infraa.
Herätkää unesta ja nähkää Suomen kohtalo, ellei politiikkamme muutu radikaalisti, on meillä Ukrainan kohtalo.
Suurvalta ei tule katselemaan sivusta, se on varma asia....siinä vaiheessa kun jenkki alkaa väsäämään tukikohtiaan.
Miettikää, jos esim. Kiina aloittaisi Mexikossa, USA:n rajoilla vastaavaa toimintaa, kuin jenkit Ukrainassa(bioaselabrat yms), kauanko kestäisi, että Mexiko olisi miehitetty? - Anonyymi
Kiina rakentaa jo satamia Meksikossa. Saa nähdä koska USA aloittaa toiminnat Kiinaa vastaan ja syyttää vakoilusta ja turvallisuus ongelmasta.
- Anonyymi
"Ukraina tulee varmaankin häviämään sodan"
Keskity tiltunen:
Eihän kukaan tuollaista usko kun et usko itsekään!!!
Minäpä annan esimerkin:
Venäjä voittaa sodan ja Ukraina hävitetään maapallolta!!!
Asiat kerrotaan Miehekkäästi eikä kuin ujo homo!!
Venäjä häviää siitä huolimatta mutta oletpahan tehnyt parhaasi. "Suurvalta ei tule katselemaan sivusta, se on varma asia....siinä vaiheessa kun jenkki alkaa väsäämään tukikohtiaan."
Mistä suurvallasta puhut? Ei Venäjä ole mikään suurvalta. Se on kehitysmaa ja taloudellinen ja sotilaallinen KÄÄPIÖ.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 943692
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli453084Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.912661Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki572390- 612378
Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172327- 1232266
Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.212244Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212193- 642070