Käsipainoillako hoituu astronauttien kuntoharjoittelu Avaruusaluksella..?

4

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oliskohan käsipaino kuitenkin vain visuaalinen apu

      Aprilli päivä video johon lisätty randomi pätkiä. Ehkä tuo voi jotain alaluokkalaista naurattaa. Ei kai kukaan tuota totena levitä? eihän.

    • Anonyymi

      Kannattaisi ymmärtää hiukan englantia, ennen kuin kirjoittelee älyttömiä.

      Toisaalta: Myös painottomassa tilassa tuon käsipainon massa on sama kuin maan pinnalla. Jos heilautat sen sivuttaisliikkeeseen, vaatii painon liikkeen pysäyttäminen saman verran voimaa kuin maan pinnallakin. Eli tuo nostelu ei sinällään suoraan toimi painovoimattomassa tilassa samalla tavalla, vaan on mietittävä asia liikemäärän kautta.
      Painoja tuskin kuitenkaan voi viedä avaruuteen, jottei pieneen menneessä kuntoilutapahtumassa karannut käsipaino murskaa pienen lekan lailla avaruusaseman instrumentteja.

    • Höpsismiä!! Kyllä painottomassakin tilassa voi harjoitella käsipainoilla. Treenaaminen on vain hieman toisenlaista. Kuten edellä kirjoitettiin, käsipainojen massa ei häviä mihinkään. Inertia on edelleen olemassa ja mars newtonilaisen fysiikan alkeiskurssille.

      • Anonyymi

        Ei taida kurssit Vikille auttaa.

        Tietävät sanovat ettei vanha rakkikoira opi enää mitään uutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      602
      2144
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1078
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      19
      1018
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      897
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      845
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      79
      795
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      749
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      88
      737
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe