Merkittävä vetytehdas saatiin toimintaan Harjavallassa 😃
Jyväskylä on ensimmäinen kaupunki Suomessa jossa otetaan käyttöön vetytaksit ja vetybussit 👍
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/merkittava-vetytehdas-saatu-toimintaan-harjavallassa-jyvaskylassa-kayttoon-ensimmaiset-vetybussit/9180904
Jyväskylä on ensimmäinen kaupunki Suomessa jossa otetaan käyttöön vetytaksit ja vetybussit 👍
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/merkittava-vetytehdas-saatu-toimintaan-harjavallassa-jyvaskylassa-kayttoon-ensimmaiset-vetybussit/9180904
Vastaukset 19
Vanhimmat
kokemuksia?
Julkaistu 27.06.2025 eli puoli vuotta vanha artikkeli.
Ei ole edelleenkään Jyväskylän vetytankkausasema auennut vaikka piti aueta jo kesällä 2025 eli reilusti myöhässä. Myöskään vetykilon hintaa pumpulla ei ole edelleenkään paljastettu, joka viittaa korkeaan hintaan jota hävetään.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17717322/koska-julkistetaan-vetytankkausaseman-kuluttajahinta-suomessa
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19010097/vetyfanit-valehtelevat-ja-houkuttelevat-vetyansaan-
Vety on paitsi alkuaine myöskin uskonto muitten uskontojen ohella.
eiköhän se ole suursijoittajien raha joka määrää millä ajetaan?
On käynyt ilmi että monet vety-yhtiöt tuottaneet selvää tappiota viimeisien vuosien aikana kun ei olekkaan vetybuumia tullut kun tutkii useiden yhtiöiden osakekursseja ja osinkoja.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18269424/usealla-vety-yhtiolla-menee-huonosti-ja-osakekurssi-laskee-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18925068/sijoittajat-heraavat-etta-vety-ei-olekkaan-voittava-hevonen-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17672440/laskelma-vetytankkausaseman-kannattavuudesta-ei-kannata-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17254624/vetyinfran-rakentaminen-on-mahdottomuus-
Lisäksi Nordnet osakevälittäjä varoittaa myös Pump&Dump sijoitushuijauksista joka sopii erittäin hyvin vetyfanaattisiin keskusteluihin kun aitoja hyviä perusteluita ei kyetä antamaan miksi vety menestyisi ja missäpäin maailmaa vetytekniikka on ollut todellakin menestys jolloin se leviää muihinkin maihin. Vain katteetonta vety hypettämistä valtavasti netissä ja oikeassa elämässä myös perutaan tai jäädytetään vetyhankkeita.
"Vuodesta 2024 piti tulla vety-Suomen rakentajille hetki, jolloin lapiot isketään tonttiin. Yle listasi viime keväänä 26 vihreän vedyn teollista hanketta, joista peräti kuudentoista oli määrä siirtyä rakennusvaiheeseen joko tänä tai ensi vuonna.
Vuoden kuluessa realismi – joku voisi sanoa pessimismi – on vallannut alaa.
Joulukuussa noista 26 hankkeesta peräti 14 on siirtänyt rakentamisen tai tuotannon aloituksen aikataulua myöhemmäksi. Tai peruuttanut suunnitelmat kokonaan.
Vantaan Energia suunnitteli vetyyn pohjautuvan polttoaineen valmistusta jätevoimalaitoksensa yhteyteen. Rakentamisen oli määrä alkaa jo tänä vuonna, mutta suunnitelma kaatui."
https://www.nordnet.fi/sijoitushuijaukset
https://yle.fi/a/74-20065871
Joko vetybusseilla ajellaan siellä Jyväskylässä? Ei ole mediassa ainakaan asiaa hehkutettu.
Siinä se taas nähdään ettei lehdistöäkään kiinnosta juurikaan vetyajoneuvot kun melko vähän juttua. Arvelevat että parempi teettää juttuja muista aiheista mistä ihmiset (lukijat) ovat kiinnostuneita ja saadaan myös mainostuloja. Samoin myös monilla netin vetyautojen keskustelupalstoilla on melko hiljaista verrattuna sähköautojen keskustelupalstoihin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17250419/missa-muualla-voi-keskustella-vetyautoista
Jotta tuota vetytehtaan vetyä voisi käyttää autoissa, on se ensin puristettava kasaan. Muuten vetysäiliö on autoa suurempi. Siinähän sitä energiaa kuluu, kun vety puristetaan 700 barin paineeseen.
Voisiko joku vastata, ajetaanko siellä Jyväskylässä vetybusseilla ja onko siellä avoinna vetyasema?
Kuulemma vetybussit liikkuu ja ilmeisesti tankataan Koiviston Auto varikon omassa pihassa väliaikaisella siirrettävällä vetytankkausasemalla. Julkinen vetytankkausasema (Kuormaajankaari 4) ei ole vielä auennut kun mitään uutista sen avautumisesta ei ole. Vireonin Cefmon sivuilla (tekevät yhteistyötä) ei myöskään ole mitään mainintaa avautumisesta.
Vireonin sivuilla monta suunniteltua vetytankkausasemaa joissa jo muutaman vuoden ollut maininta "Under development" eli kehitysasteella. Vain yksi vetytankkausasema saatu auki Norjan puolella ja epäselvää onko se varmasti julkinen kun maininta "Please contact us if you want to refuel at Hellesylt" eli onko esimerkiksi raskaskaluston käyttöön? Vaikuttaa vahvasti siltä ettei Vireon saa muita vetytankkausasemia auki, joten onko vain rahat loppuneet ja pankista ei saa lainaa?
https://cefmof.org/ajankohtaista/
https://vireon.com/our-stations
Kuulemma! Onko kukaan itse ollut vetybussin kyydissä?
Vetytankkausasema Seppälänkankaalla on ollut jo kuukausia päällisin puolin valmiin näköinen, mutta alue on edelleen suljettu työmaapuomeilla.
Aika harva varmaan on ollut vetybussin kyydissä. Tuttavani vahvistaa kyllä nähneensä Jyväskylässä vetybusseja liikenteessä.
Monessa maassa vetybussit ovat jääneet vain kokeiluiksi ja tulos aina sama että liian kallista sekä liikaa ongelmia, jolloin vetybusseista on luovuttu ja palattu takaisin sähköön tai dieseliin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17112558/vetybussit-eivat-parjaa-kilpailussa
Vetytehdas joutuu miettimään kuumeisesti vetykilon hintaa vetytankkausaseman pumpulla ettei karkoita mahdollisia uusia vetyauton ostajia. Todennäköisesti monilla menee kipuraja 15e/kilo nurkilla, joten jos maksaa enemmän niin jää vetyauto ostamatta. Syy selviää kun vilkaisee muuntotaulukkoa että miksi näin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19231950/vety-on-energiana-kallista-totea-muuntotaulukosta-itse-
Varsinkin pienemmillä paikkakunnilla tulevaisuuden elektrolyysillä (sähköllä) toimivat vetytehtaat tulevat lisäämään huimasti sähkön kulutusta paikallisesti ja aiheuttavat sähkökriisejä (talvella). Samoin datakeskukset kuluttavat myös paljon sähköä, joten sähkön hinta tulee nousemaan ja samoin myös tuotetun vedyn hinta. Jossain vaiheessa vetyautoilijoilta selkä katkeaa jatkuvasti nousevan vedyn hinnan takia ja olematon vetyautojen suosio hyytyy täysin.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18005410/vetyautoilijoiden-tuska-vedyn-hinta-nousee-sietamattomaksi-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17625951/usassa-jopa-25-dollaria-vetykilo-ja-tulee-nousemaan-
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17124752/vetyautot-lisaavat-sahkokriiseja-tulevaisuudessa-
Ketkä täällä Suomessa mukamas vetyautoilevat?
Harvat rikkaat jotka tykkäävät hifistellä uutta tekniikkaa ja ovat valmiita maksamaan vetyautosta noin 80 000e ollen ainakin vuonna 2026 vain yhden Jyväskylän julkisen vetytankkausaseman varassa Suomessa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17259553/mita-saa-70-000---90-000e-vetyauton-hinnalla
Ja tottakai ne tulevat Putinin kannattajat myös, jotta Venäjä saa myös Suomeen myytyä valtavasti maakaasua vedyn valmistamiseen, koska se on kaikkein halvin tapa valmistaa vetyä päästämällä päästöt taivaalle.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19032132/vetyautojen-kannattajat-ovat-venajan-hallinnon-tukijoita
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17471380/kannattamalla-vetyautoja-kannatat-myos-venajan-taloutta-ja-sotakassaa-
Vetytaksien ja vetybussien kokeilu Jyväskylässä tulee päättymään lähivuosina aika varmasti vetyautoilun epäonnennumeroon 13. Mitään merkkejä ei ole mediassa että Suomessa vety olisi jotenkin halpaa energiaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/19240636/vetyautojen-epaonnenluku-numero-13-estaa-vetyautojen-suosion-