Suomi liittyi natoon sillä periaatteilla että otamme vain kaiken hyvän sieltä.Stubb ja Häkkänen kiertää maailmas kehumassa Suomen mahtavia puolustusvoimia.
Juuri kellään ei Euroopassa ole vastaavia.Nyt sitten
kun pitäisi täyttää nato velvoite,löysät lurahtaa
housuihin.Natolla ei käytännössä ole virkaa ilman
Usaa.Usa on tehnyt selväksi että ei voisi vähempää
kiinnostaa kuin Euroopan puolustaminen.Täällä ei
ole sisäistetty sitä tosiasiaa.Täällä on Usan feikkiarmeijaa muutama sotilas.Mutta lähtevät
hippulat vinkuen,kun tosipaikka tulee.
Orpo kauhistelee sitä että Suomi on määrätty antamaan turvatakuut Ukrainalle?
20
166
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos Suomen rauhan kyyhkyselle.
- Anonyymi
Missään tapauksessa ei saa mennä Ukrainan tai minkään maan takaajaksi
- Anonyymi
Ei saa ei mutta tekihän Stubb Ukrainan kanssa heti presidentiksi tultuaan 10 vuoden avunantosopimuksen.
Stubb ohitti eduskunnan tässä asiassa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei saa ei mutta tekihän Stubb Ukrainan kanssa heti presidentiksi tultuaan 10 vuoden avunantosopimuksen.
Stubb ohitti eduskunnan tässä asiassa.Stub voi sitten avustaa yksin henkilökohtaisesti. Ei tuollainen höpinä sido valtiot.
- Anonyymi
Se on kyllä niin, että se on paskahousu ja valehtelija joka ei tule sovitusti ottamaan turpaansa jos on luvannut.
Millä oikeudella Orpo menee pyörtämään Stubbin ja Häkkäsen uhoilut?
Kohta tulee ruumiita sinkkiarkuissa tänne.
☠️⚰️🪦🇺🇦🇷🇺🇫🇮- Anonyymi
Tiltu taas provosoi…. No sehän on tiltun tehtävä
- Anonyymi
Jos venäjä sitten rauhan tullen hyökkäisi uudemman kerran turvatakuut voisivat aiheuttaa ensin konfliktin meidän rajallamme johon jouduttaisiin sitomaan joukkoja.
Joka tapauksessa Euroopassa käynnistyisi suuri sotilasoperaatio joka kohdentuisi Venäjää vastaan, ja koska turvatakuiden antajissa on ydinasevaltioita ja Putin seuraajineen riittävän hullu, voisi sota muuttua ydinasein käytäväksi.
Siitä käynnistyisi maailmansota johon USA tulisi väkisin mukaan vaikka se koettaakin ottaa eroa Eurooppaan.
Tämä on se kaava johon Putin luottaa eli mikään ydinasevalta ei uskaltaisi haastaa Venäjää.
Parasta olisi silti uhata venäläisiä ydinaseilla seuraavan hyökkäyksen tapahtuessa.
Natossa on jo ollut puhetta ennalta ehkäisevästä iskusta jota on venäläisiltä kuultu monta kertaa.
Kaikkein paras olisi informoida venäjän kansalaisia vaikka suunnatuilla radiolähetyksillä siitä mikä seuraa jos heidän johtajansa päättää taas hyökätä. - Anonyymi
Jos Natossa saadaan yksimielisyys turvatakuista, mutta kun sitä ei tule tapahtumaan. Natomaat vain puolustavat omiaan. Suomi ei voi päättää kuin eduskunnassa, jos meinaa osallistua turvatakuisiin Ukrainassa.
- Anonyymi
Suomi tekee minkä USA määrää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomi tekee minkä USA määrää.
Sen vuoksi tämä maa ei enää mikään itsenäinen maa edes ole, vaan pelkkä EU, NATO, WEF ja IMF velkaorja. toopet päättäjät tämän aikaan saivat!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Suomi tekee minkä USA määrää.
Stubbin kuraattori kertoo mitä pitää sanoa ja Stuppi juoksee julistamaan asiaa Euroopalle.
Stubbi ei vastusta hänelle ehdotettua nimitystä ”Trump- kuiskaaja”. Käytännössä se toimii niin, että Stuppille annetaan ohje mitä se sitten juoksee ympäri EUta toitottamassa.
On se semmoinen epeli.
Vai että turvatakuut ja Suomi seisoo Ukrainan rinnalla loppuun asti. Seisokaan itse.
- Anonyymi
Ei Suomella ole mitään Nato-velvoitetta ei-Natomaita kohtaan.
- Anonyymi
onko suomalaisille itsetunto, pitää ruokia 80 000 ukrainalaista Suomessa
ne vain laitaa säästetyt rahat kotimaahan - Anonyymi
Meiltä joutaisi satojatuhansia sotilaitamme (reservistä komennetaan palvelukseen) Ukrainaan etulinjalle rintamalle. Samoin maamme aseistusta voidaan edelleen antaa Ukrainalle sekä rahaa. Ukraina taistelee sinun ja minun takia!
- Anonyymi
Vedäppä jo.... päähäsi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vedäppä jo.... päähäsi.
Mitä? Eikö sinulla ole moraalia ja ryhtiä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä? Eikö sinulla ole moraalia ja ryhtiä?
Nimenomaan sitä juuri onkin.
- Anonyymi
Miksi täällä aina sotketaan ja sekoitetaan asioita? Johtuuko se siitä, ettei ymmärretä lukemaansa, vai siitä ettei pidetä jostakusta, vai siitä että on ryzzien äänitorvi, joka haluaa aiheuttaa kansan kahtiajakoa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5591898- 91920
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18917Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101816Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki2747Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50739- 63715
- 68705
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74658- 65543