Homma tulee kestämään vielä pitkään.....
Ukrainan asevoimien entinen komentaja Valeri Zalužnyi näkee kolme vaihtoehtoa Venäjän hyökkäyssodan päättymiselle.
Ukrainan entinen puolustusvoimien komentaja Valeri Zalužnyi arvioi ukrainalaismedia LIGA.netille kirjoittamassaan esseessä harvinaisen suorasukaisesti, millaisissa olosuhteissa Venäjän hyökkäyssota Ukrainaa vastaan voisi päättyä.
Zalužnyi nimitettiin Ukrainan asevoimien komentajaksi vuonna 2021. Presidentti Volodymyr Zelenskyi erotti hänet komentajan paikalta helmikuussa 2024.
Nykyään Zalužnyi toimii Ukrainan suurlähettiläänä Lontoossa. Ex-komentaja on ajoittain mainittu potentiaalisena presidenttiehdokkaana Ukrainassa.
Zalužnyin mukaan ei ole realistista odottaa sodan päättyvän ratkaisevaan voittoon tai nopeaan romahtamiseen kummankaan osapuolen kohdalla.
”Sota voi päättyä kompromissiin, pitkään aselepoon tai pelkkään väliaikaiseen pysähtyneisyyteen”, Zalužnyi kirjoittaa.
Hän muistuttaa, että historiassa pitkä aselepo on ollut tavallisin tapa lopettaa sotia, eikä tätä vaihtoehtoa voi sulkea pois Ukrainassakaan. Tilanne, jossa rintamalinjat jähmettyvät ja sota muuttuu pitkäksi odotusajaksi, on Zalužnyin mukaan todennäköinen.
jatkuu
https://yle.fi/a/74-20198362
Ukrainan asevoimien entinen komentaja Zaluznyi Kolme mahdollista loppua sodalle
9
136
Vastaukset
- Anonyymi
Tilanne, jossa rintamalinjat jähmettyisivät ja sota muuttuisi pitkäksi odotusajaksi, on Zalužnyin lääkehuuruisen ja harhaisen mielen tuotos, muttei realistinen eikä todennäköinen.
- Anonyymi
Zalyznyi on samaa mieltä oman analyysini kanssa. Tein sen sodan alettua 2022, eikä ole tarvinnut muuttaa kantaani.
Sota jatkuu vielä monta vuotta samanlaisena. - Anonyymi
Venäjä tuhoaa apinan raivolla Ukrainalaisia kerrostaloja, niihin on helpompi osua koska ovat hitaita väistämään ohjuksia.
Sodankäynnin kannalta sillä taas ei ole mitään hyötyä. "Tilanne, jossa rintamalinjat jähmettyisivät ja sota muuttuisi pitkäksi odotusajaksi, on Zalužnyin lääkehuuruisen ja harhaisen mielen tuotos, muttei realistinen eikä todennäköinen"
No mutta, milläs perusteella tuo on "harhainen"?? Päin vastoin, sehän on hyvin todennäköinen, sillä Venäjä (putin) ei voi hyväksyä sellaista ehdotusta minkä Ukraina hyväksyisi. Eihän Venäjä (putin) ole hyväksynyt Trumpin ehdotustakaan, mikä olisi ollut jo vakava isku Ukrainan suvereniteetille.
Sellaisessa tilanteessas jäätynyt konflikti on enemmän kuin todennäköinen. Voisiko tuon AJATUSULOSTEEN kirjoittaja vielä jotenkin perustella tuota lääkkeisiin ja psykoosiin perustuvaa kannanottoaan?- Anonyymi
Trumpp sanoi että Venäjä on hyväksynyt. Rauhanehdot.
- Anonyymi
Kumpikaan osapuoli ei ole ylivertainen toisiinsa nähden.
Sota jatkuu ja
Ukraina tuhoaa Venäjän kaasu- öljy- ja sähköinfraa sekä sotilaskohteita.
Venäjä tuhoaa kerrostaloja ja sotilaskohteita.
Betonielementtisten kerrostalojen tuhoaminen on sitä kaikkein idioottimaisinta sodankäyntiä. Sillä ei saa juuri mitään järkevää aikaan. Ei missään maailman kolkassa vaikka niistä saakin helposti hyviä kuvia uutisiin. - Anonyymi
Sota loppuu sitten, kun järki voittaa, mutta siihen menee pitkä pitkä aika vielä.
OSAA KUOLEE JO VANHUUTEEN SITÄ ENNEN - Anonyymi
Zalu keskustellut asioista Nato-suomen KOLMEN POINTIN Golf Caddyn kanssa?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 94934
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54878Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61798Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa141708- 65665
- 78521
- 39498
- 40486
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86477Olit kyllä niin
Tunnekylmä lopussa että ei ole paluuta enää niihin rakkaudentunteisiin joita joskus koki44467