Taas on yksi köyhyys päivä takana.

Anonyymi-ap

Niitä onkin jo tuhansia. En ole laskenut mutta paljon niitä on. Yllättävän hyvin rahat riittää kaikkeen ja etenkin ruokaan kun osaa suunnitella mitä ostaa. Ja pitää kulut pienenä niin rahaa säästyy myös. Minulla on 1970 euroa säästössä tänään just laskin. Pitäisi säästää tänä vuonna noin 1400 euroa vielä. Kulujakin on, voi joku fillari hajota tai pesukone niin heti menee pari kilme sataa.

10

205

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Joo ostaa kaikkee halpaa. En jaksa enää stressata.

    • Anonyymi00002

      Kun kertoo omat ikävuotensa 365:llä niin saa melko tarkan arvon päivien määrästä.

    • Anonyymi00003

      Minulla on paljon vähemmän rahaa, kuin miljonääreillä. Taidan olla köyhä ja ollut sitä sitten koko elämäni.

    • Anonyymi00004

      Säästöön pitää koko ajan laittaa vaikka vain pienikin summa, sillä se on
      erinomainen puskuri yllättäviä menoeriä vastaan.

    • Anonyymi00005

      Pitää yrittää säästää ja tulla vähällä toimeen. Niin minä teen, säästän pari vuotta jotta voisin vaikka lähteä pienelle reissulle.

      • Anonyymi00006

        Me on tehty pelkkiä omatoimimatkoja, niin riittää pienetkin säästöt. Yleensä veronpalautuksilla tehdään ne omatoimimatkat. Netistä vaan halvimmat lennot kaukomaille ja majoitukset sieltä paikanpäältä halvalla. Köyhän ei kannata rahojaan tuhlata kalliisiin matkoihin, kun vähällä rahallakin pääsee matkoille.

        Minä kirjoitan pieniä lehtijuttuja ja saan niistä tekijänoikeuspalkkiot, niillä myös on matkustettu. Muutaman matkajutunkin olen kirjoittanut lehtiin.


    • Anonyymi00007

      Jos säästää ja muistaa juoda, voi olla elintarvikkeita. Pelloilla ei enää saa ostettua makkaroita

    • Anonyymi00008

      Jos voi ja saa syödä. Ei ole nälkä.

    • Anonyymi00010

      Eli olet suomalaisittain rikas.

    • Anonyymi00011
      UUSI

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      170
      4964
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1539
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1421
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1183
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      42
      987
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      925
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      155
      836
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      747
    Aihe